НАП: Право на данъчен кредит по ЗДДС за строително-монтажни работи на общински обект, използван за облагаеми доставки

Вх.№ 08-00-2 ОУИ Пловдив 26 Коментирай
Определя се режимът за ползване на данъчен кредит по чл. 69, ал. 1, т. 1 от ЗДДС за разходи по СМР за ремонт на общинска минерална баня. НАП приема, че общината има право на данъчен кредит по фактурите от изпълнителя, тъй като обектът ще се използва за облагаеми доставки, при условие че не са налице ограниченията по чл. 70 и са изпълнени изискванията на чл. 71 и чл. 72 от ЗДДС.

ОТНОСНО: Право на данъчен кредит за строително-монтажни дейности по реда на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС)

В Дирекция ОДОП ... постъпи Ваше запитване с вх. № 08-00-2/ 24.02.2021 г. относно правото на данъчен кредит за извършени разходи по строително-монтажни дейности по реда на Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС).

Съгласно изложената фактическа обстановка, през 2020 година Община М кандидатства за кредит от Фонд Флаг за реализацията на проект: "Възстановяване и основен ремонт на съществуваща сграда - бански комплекс - консервационна реставрация на съществуваща сграда - минерална баня" в УПИ - Х - ... в кв.2 на с. ...., Община М". Заемният ресурс е одобрен на база финансов анализ за последващото развитие и експлоатация на комплекса в рамките на 10-годишен период.

Към настоящия момент Общината изпълнява проекта и извършва основен ремонт на сграда на минерална баня в с. ..... чрез възлагане на външна фирма - изпълнител. Целта е след приключване на строително-монтажните дейности до месец май 2021 година, Общината да започне да предоставя срещу заплащане на населението и на туристи разнообразни услуги на територията на банския комплекс. Таксите за предвидените услуги са образувани с данък върху добавената стойност, като същите са приети в рамките на одобрения от Фонд Флаг финансов анализ.

Във връзка с гореизложеното, сте поставили следния въпрос:

Има ли Общината право на данъчен кредит за фактурите, издадени към нея от фирмата- изпълнител за извършвания ремонт?

Предвид изложената фактическа обстановка в запитването и приложимото законодателство в областта на данъка върху добавената стойност, изразявам следното становище:

По смисъла на чл. 69, ал. 1, т. 1 от Закона за данък върху добавената стойност, регистрираното по същия закон лице има право да приспадне данъка за стоките или услугите, които доставчикът - също регистрирано по закона лице, му е доставил или предстои да му доставки, когато същите стоки и услуги се използват за целите на извършваните от лицето облагаеми доставки.

Във връзка с гореизложеното, за да се определи дали ще е налице право на данъчен кредит за Общината по фактурите за разходите, свързани с извършвания ремонт на обекта, следва да се установи дали обектът, за който те са предназначени, ще се използва за извършването на облагаеми доставки от регистрираното лице - Общината.

В горепосоченото запитване сте посочили, че представляваната от Вас община възнамерява да започне да предоставя срещу заплащане на населението и на туристи разнообразни услуги на територията на съответния обект - предмет на строително-монтажните работи. Поради тази причина, считам, че общината може да упражни правото на данъчен кредит по фактурите за разходи на стоки и услуги, във връзка с извършването на строително-монтажните дейности.

Обръщам внимание, също така, че правото на данъчен кредит в посочения по-горе случай ще е налице, когато не са налице някои от ограниченията, посочени в текста на чл. 70, ал. 1 т. 1-6 от материалния закон и са налице условията за това, регламентирани с текста на чл.71, т.1 и чл. 72 от същия нормативен акт.

Настоящото становище е въз основа на изложената в запитването фактическа обстановка. В случаите, когато в производство, възложено по реда на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК), се установи фактическа обстановка, различна от посочената, Вие не може да се позовавате на разпоредбата на чл. 17, ал. 3 от ДОПК.

Становището се отнася до правото на данъчен кредит по ЗДДС за разходи по строително-монтажни дейности, извършвани от Община М във връзка с проект за възстановяване и основен ремонт на съществуваща сграда - бански комплекс.

Изложена е следната фактическа обстановка: през 2020 г. Община М кандидатства за кредит от Фонд ФЛАГ за реализация на проект "Възстановяване и основен ремонт на съществуваща сграда - бански комплекс - консервационна реставрация на съществуваща сграда - минерална баня" в УПИ - Х - ... в кв. 2 на с. ..., Община М. Заемният ресурс е одобрен на база финансов анализ за последващото развитие и експлоатация на комплекса в рамките на 10-годишен период.

Към момента на запитването Общината изпълнява проекта и извършва основен ремонт на сградата на минералната баня в с. ... чрез възлагане на външна фирма - изпълнител. Целта е след приключване на строително-монтажните дейности до месец май 2021 г. Общината да започне да предоставя срещу заплащане на населението и на туристи разнообразни услуги на територията на банския комплекс. Таксите за предвидените услуги са формирани с включен данък върху добавената стойност и са приети в рамките на одобрения от Фонд ФЛАГ финансов анализ.

Въпрос: Има ли Общината право на данъчен кредит за фактурите, издадени към нея от фирмата-изпълнител за извършвания ремонт?

За да се отговори на въпроса, се прилага разпоредбата на чл. 69, ал. 1, т. 1 от ЗДДС, съгласно която регистрирано по закона лице има право да приспадне данъка за стоките или услугите, които доставчикът - също регистрирано по закона лице - му е доставил или предстои да му достави, когато тези стоки и услуги се използват за целите на извършваните от лицето облагаеми доставки.

В тази връзка, за да се определи дали е налице право на данъчен кредит за Общината по фактурите за разходите, свързани с ремонта на обекта, следва да се установи дали обектът, за който са предназначени тези стоки и услуги, ще се използва за извършване на облагаеми доставки от регистрираното лице - Общината.

В запитването е посочено, че Общината възнамерява да предоставя срещу заплащане на населението и на туристи разнообразни услуги на територията на обекта, който е предмет на строително-монтажните работи. На това основание се приема, че Общината може да упражни правото на данъчен кредит по фактурите за разходи за стоки и услуги, свързани с извършването на строително-монтажните дейности.

Допълнително се обръща внимание, че правото на данъчен кредит в посочения случай ще е налице, ако не са налице някои от ограниченията по чл. 70, ал. 1, т. 1-6 от ЗДДС и ако са изпълнени условията по чл. 71, т. 1 и чл. 72 от ЗДДС.

Извод: При условие че обектът (банският комплекс) ще се използва за извършване на облагаеми доставки на услуги срещу заплащане и не са налице ограниченията по чл. 70, ал. 1, т. 1-6 от ЗДДС, а са изпълнени условията по чл. 71, т. 1 и чл. 72 от ЗДДС, Община М има право да упражни данъчен кредит по фактурите за стоки и услуги, свързани със строително-монтажните дейности по ремонта.

Посочва се, че становището е изготвено въз основа на фактическата обстановка, изложена в запитването. В случай че в производство по реда на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс се установи фактическа обстановка, различна от описаната, не може да се прилага разпоредбата на чл. 17, ал. 3 от ДОПК въз основа на това становище.

Извод: Становището има действие само при идентичност на реално установената фактическа обстановка с описаната в запитването и не може да се ползва като основание по чл. 17, ал. 3 от ДОПК при различни факти.

Статии от КиК

Статии от КиК (виж още)

Последно от форума

Пропуснат данък в Д6

160
Подайте декларацията. Ще има лихви.

Декларация ЧЛ 73 АЛ.6

415
ДА

Попълване на Декларация 1 по време на майчинство и втора бременност

10399
Докато е в болнични за бременност и раждане т. 16.2. Когато е в отпуск по чл.164 - т. 16.3. След като отпуска по чл.164 е спрян...

Приспадане осигуровки СОЛ - възнаграждение личен труд

307
Вижте чл.42 ал.1 ЗКПО - счетоводният разход за личен труд за декември няма да е данъчно признат. За следващата 2026 г в ГДД 2026...
Още от форума