ОТНОСНО: Прилагане на Закона за данъка върху добавената стойност /ЗДДС/
В Дирекция ОДОП П...... постъпи писмено запитване с вх. № 96-00-289#2/02.12.2021 г., относно прилагане на ЗДДС.
В запитването е изложена следната фактическа обстановка:
Дружеството притежава лицензия на център за професионално обучение от 15.10.2021 г. издадена от Националната агенция за професионално образование и обучение /НАПОО/ към Министерски съвет, която е приложена към запитването. Дружеството ще бъде регистрирано по ЗДДС.
Поставени са следните въпроси:
1. Следва ли да се начислява ДДС във фактурите за извършените от дружеството услуги /обученията от приложената лицензия/ с получатели физически лица?
2. Следва ли да се начислява ДДС във фактурите за извършените от дружеството услуги /обученията от приложената лицензия/ с получатели юридически лица?
3. Кое основание следва да се посочи в издаваните от дружеството фактури за неначисляване на ДДС?
4. В коя колона на дневника за продажби следва да намерят отражение фактурите, в случай, че доставките са освободени и не следва да се начислява ДДС?
5. Дружеството има ли право на данъчен кредит за закупените стоки и услуги от дружеството, в качеството си на учебен център?
В отговор на поставените от Вас въпроси, съобразявайки приложимата нормативна уредба, изразявам следното становище:
По първи, втори и трети въпрос:
Съгласно чл. 41, т. 1, б. "а" от ЗДДС, освободена доставка е предучилищната подготовка и възпитание, училищното или университетското образование, професионалното образование и обучение, следдипломното обучение, преквалификация и повишаване на квалификацията, обучението за придобиване на ключови компетентности, когато са предоставяни от институции в системата на предучилищното и училищното образование по Закона за предучилищното и училищното образование /ЗПУО/, институции в системата на професионалното образование и обучение по Закона за професионалното образование и обучение /ЗПОО/, доставчици на обучение за придобиване на ключови компетентности, включени в списък, утвърден от изпълнителния директор на Агенцията по заетостта или културно-просветни или научни институции.
Цитираната разпоредба установява две основни предпоставки, при чието кумулативно наличие съответната доставка се определя като освободена, а именно:
- предоставяните услуги да са сред посочените в цитираната разпоредба - предучилищна подготовка и възпитание, училищно или университетско образование, професионално образование и обучение, следдипломното обучение, преквалификация и повишаване на квалификацията, обучението за придобиване на ключови компетентности, и
- доставките на услуги следва да са предоставени от организациите, посочени в цитираната разпоредба - от институции в системата на предучилищното и училищното образование, от институции в системата на професионалното образование и обучение или от доставчици на обучение за придобиване на ключови компетентности, включени в списък, утвърден от изпълнителния директор на Агенцията по заетостта или културно-просветни или научни институции.
В конкретния случай е от значение да се определи дали са изпълнени едновременно горецитираните предпоставки.
Институциите в системата на професионалното образование и обучение са нормативно уредени в чл. 18 от ЗПОО и такива са професионални гимназии, училища по изкуствата, спортни училища, специални училища - възпитателни училища интернати и социално-педагогически интернати, професионални колежи, центрове за професионално обучение и центрове за информация и професионално ориентиране.
Центровете за професионално обучение са институция в системата за професионалното образование и обучение, които подлежат на лицензиране по предвидения в закона ред. По силата на чл. 49а от ЗПОО, лицензията дава право за извършване и удостоверяване на професионално обучение с придобиване на степен на професионална квалификация или за извършване на професионално ориентиране. Лицензията за професионално обучение или за професионално ориентиране се издава от Националната агенция за професионално образование и обучение.
В чл. 6, ал. 1 от ЗПОО е посочено, че професионалното обучение и професионалното образование се осъществяват по професии и специалности, включени в Списъка на професиите за професионално образование и обучение.
От представената към запитването лицензия е видно, че същата е издадена на представляваното от Вас дружество от Национална агенция за професионално образование и обучение, определяща го като център за професионално обучение, с възможност да извършва и удостоверява професионално обучение по рамкова програма Д, посочена в чл. 12, т. 1, 2, 4 и 5 от ЗПОО.
Извършените от дружеството услуги на професионално обучение с придобиване на степен на професионална квалификация по професиите и специалностите, посочени в издадената лицензия попадат в обхвата на освободените доставки на чл. чл. 41, т. 1, б. "а" от ЗДДС.
На основание чл. 86, ал. 3 от ЗДДС, не се начислява данък при извършване на освободена доставка, освободено вътреобщностно придобиване, както и при доставка с място на изпълнение извън територията на страната.
Предвид разпоредбата на чл. 79, ал. 4 от Правилника за прилагане на Закона за данъка върху добавената стойност /ППЗДДС/ във фактурата/известието като основание за неначисляване на данък се вписва съответната разпоредба от закона, съгласно която доставката е освободена, а именно "чл. 41, т. 1, б. "а" от ЗДДС".
По четвърти въпрос:
Съгласно изречение първо на чл. 124, ал. 2 от ЗДДС, регистрираното лице е длъжно да отрази издадените от него или от негово име данъчни документи, както и отчетите за извършените продажби по чл. 119 в дневника за продажбите за данъчния период, през който са издадени.
Издадените от дружеството фактури и отчет за извършените продажби във връзка извършените от дружеството освободени доставки по чл. "чл. 41, т. 1, б. "а" от ЗДДС" следва да намерят отражение в дневника за продажби, като се попълнят колони от 1 до 8 и колана 24 "ДО на освободени доставки и освободените ВОП".
По пети въпрос:
Съгласно чл. 69, ал. 1, т. 1 от ЗДДС, когато стоките и услугите се използват за целите на извършваните от регистрираното лице облагаеми доставки, лицето има право да приспадне данъка за стоките или услугите, които доставчикът - регистрирано по този закон лице, му е доставил или предстои да му достави. Необходимо условие е стоките или услугите да се използват за целите на извършваните от лицето облагаеми доставки.
Ограниченията на правото на приспадане на данъчен кредит са регламентирани с текстовете на чл. 70, ал. 1 от ЗДДС. В точка първа от цитираната разпоредба е посочено, че правото на приспадане на данъчен кредит не е налице, независимо че са изпълнени условията на чл. 69 или 74, когато стоките или услугите са предназначени за извършване на освободени доставки по глава четвърта.
Предвид гореизложеното, за получените от дружеството /център за професионално обучение/ стоки и/или услуги, които се използват за извършените доставки за професионално обучение /визирани в лицензията/, не възниква право на приспадане на данъчен кредит на основание чл. 70, ал. 1, т. 1 от ЗДДС.
Настоящото становище е принципно и е въз основа на изложената в запитването фактическа обстановка. В случаите, когато в производство, възложено по реда на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс /ДОПК/ се установи фактическа обстановка, различна от посочената, Вие не може да се позовавате на разпоредбата на чл. 17, ал. 3 от ДОПК.
В запитването е посочено, че дружеството притежава лицензия на център за професионално обучение от 15.10.2021 г., издадена от Националната агенция за професионално образование и обучение към Министерския съвет, приложена към запитването. Дружеството ще бъде регистрирано по ЗДДС.
Поставени са следните въпроси:
Въпрос 1: Следва ли да се начислява ДДС във фактурите за извършените от дружеството услуги /обученията от приложената лицензия/ с получатели физически лица?
Въпрос 2: Следва ли да се начислява ДДС във фактурите за извършените от дружеството услуги /обученията от приложената лицензия/ с получатели юридически лица?
Въпрос 3: Кое основание следва да се посочи в издаваните от дружеството фактури за неначисляване на ДДС?
Въпрос 4: В коя колона на дневника за продажби следва да намерят отражение фактурите, в случай, че доставките са освободени и не следва да се начислява ДДС?
Въпрос 5: Дружеството има ли право на данъчен кредит за закупените стоки и услуги от дружеството, в качеството си на учебен център?
По първи, втори и трети въпрос
Съгласно чл. 41, т. 1, б. "а" от ЗДДС, освободена доставка е предучилищната подготовка и възпитание, училищното или университетското образование, професионалното образование и обучение, следдипломното обучение, преквалификация и повишаване на квалификацията, обучението за придобиване на ключови компетентности, когато са предоставяни от:
- институции в системата на предучилищното и училищното образование по Закона за предучилищното и училищното образование (ЗПУО);
- институции в системата на професионалното образование и обучение по Закона за професионалното образование и обучение (ЗПОО);
- доставчици на обучение за придобиване на ключови компетентности, включени в списък, утвърден от изпълнителния директор на Агенцията по заетостта;
- културно-просветни или научни институции.
От тази разпоредба следва, че за да бъде една доставка освободена, трябва кумулативно да са налице две предпоставки:
- предоставяните услуги да са сред изброените в чл. 41, т. 1, б. "а" от ЗДДС - предучилищна подготовка и възпитание, училищно или университетско образование, професионално образование и обучение, следдипломно обучение, преквалификация и повишаване на квалификацията, обучение за придобиване на ключови компетентности;
- доставките да се предоставят от организациите, посочени в същата разпоредба - институции в системата на предучилищното и училищното образование, институции в системата на професионалното образование и обучение, доставчици на обучение за придобиване на ключови компетентности, включени в утвърдения от изпълнителния директор на Агенцията по заетостта списък, или културно-просветни или научни институции.
В конкретния случай е необходимо да се установи дали тези две предпоставки са изпълнени едновременно.
Институциите в системата на професионалното образование и обучение са уредени в чл. 18 от ЗПОО. Такива са:
- професионални гимназии;
- училища по изкуствата;
- спортни училища;
- специални училища - възпитателни училища интернати и социално-педагогически интернати;
- професионални колежи;
- центрове за професионално обучение;
- центрове за информация и професионално ориентиране.
Центровете за професионално обучение са институции в системата на професионалното образование и обучение, които подлежат на лицензиране по реда, предвиден в закона.
Съгласно чл. 49а от ЗПОО, лицензията дава право за извършване и удостоверяване на професионално обучение с придобиване на степен на професионална квалификация или за извършване на професионално ориентиране. Лицензията за професионално обучение или за професионално ориентиране се издава от Националната агенция за професионално образование и обучение.
Съгласно чл. 6, ал. 1 от ЗПОО, професионалното обучение и професионалното образование се осъществяват по професии и специалности, включени в Списъка на професиите за професионално образование и обучение.
От приложената към запитването лицензия е видно, че тя е издадена на дружеството от Националната агенция за професионално образование и обучение, като го определя като център за професионално обучение с право да извършва и удостоверява професионално обучение по рамкова програма Д, посочена в чл. 12, т. 1, 2, 4 и 5 от ЗПОО.
Извършените от дружеството услуги по професионално обучение с придобиване на степен на професионална квалификация по професиите и специалностите, посочени в издадената лицензия, попадат в обхвата на освободените доставки по чл. 41, т. 1, б. "а" от ЗДДС.
На основание чл. 86, ал. 3 от ЗДДС, не се начислява данък при извършване на освободена доставка, освободено вътреобщностно придобиване, както и при доставка с място на изпълнение извън територията на страната.
Съгласно чл. 79, ал. 4 от ППЗДДС, във фактурата или известието като основание за неначисляване на данък се вписва съответната разпоредба от закона, съгласно която доставката е освободена. В разглеждания случай това е "чл. 41, т. 1, б. "а" от ЗДДС".
Извод: За услугите по професионално обучение, извършвани от дружеството като лицензиран център за професионално обучение по издадената лицензия, не се начислява ДДС, независимо дали получателите са физически или юридически лица, тъй като доставките са освободени по чл. 41, т. 1, б. "а" от ЗДДС. В издаваните фактури като основание за неначисляване на ДДС следва да се посочи "чл. 41, т. 1, б. "а" от ЗДДС".
По четвърти въпрос
Съгласно изречение първо на чл. 124, ал. 2 от ЗДДС, регистрираното лице е длъжно да отрази издадените от него или от негово име данъчни документи, както и отчетите за извършените продажби по чл. 119 в дневника за продажбите за данъчния период, през който са издадени.
Издадените от дружеството фактури и отчетите за извършените продажби във връзка с извършените от него освободени доставки по "чл. 41, т. 1, б. "а" от ЗДДС" следва да се отразят в дневника за продажбите, като се попълват колони от 1 до 8 и колона 24 "ДО на освободени доставки и освободените ВОП".
Извод: Фактурите за освободените доставки по чл. 41, т. 1, б. "а" от ЗДДС се отразяват в дневника за продажбите в колони 1 до 8 и в колона 24 "ДО на освободени доставки и освободените ВОП".
По пети въпрос
Съгласно чл. 69, ал. 1, т. 1 от ЗДДС, когато стоките и услугите се използват за целите на извършваните от регистрираното лице облагаеми доставки, лицето има право да приспадне данъка за стоките или услугите, които доставчикът - регистрирано по този закон лице, му е доставил или предстои да му достави. Необходимо условие е стоките или услугите да се използват за целите на извършваните от лицето облагаеми доставки.
Ограниченията на правото на приспадане на данъчен кредит са уредени в чл. 70, ал. 1 от ЗДДС. В т. 1 на тази разпоредба е предвидено, че правото на приспадане на данъчен кредит не е налице, независимо че са изпълнени условията на чл. 69 или 74, когато стоките или услугите са предназначени за извършване на освободени доставки по глава четвърта.
Предвид горното, за получените от дружеството (център за професионално обучение) стоки и/или услуги, които се използват за извършваните доставки за професионално обучение, визирани в лицензията, не възниква право на приспадане на данъчен кредит на основание чл. 70, ал. 1, т. 1 от ЗДДС.
Извод: За стоките и услугите, които дружеството - център за професионално обучение, използва за извършване на освободените доставки по професионално обучение по издадената лицензия, не възниква право на приспадане на данъчен кредит по чл. 70, ал. 1, т. 1 от ЗДДС.
Становището е принципно и е изготвено въз основа на изложената в запитването фактическа обстановка. В случай че в производство по реда на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс се установи фактическа обстановка, различна от посочената, не може да се прилага разпоредбата на чл. 17, ал. 3 от ДОПК.
