Аз не смятам така, как след два неуспешни опита обратната разписка ще свърши работа? Аз бих държала лично служителя да си получи заповедта...пък ако трябва и лично по адресите ще ходя и ще го диря.
Копирам един отговор от Министерството:
Моля за съвет!
Една работничка не идва на работа повече от два последователни работни дни.
Изпратих и Покана за даване на пимено обяснение по пощата, с препоръчано писмо с обратна разписка. Тя го получава но не дава обяснения в посочения от мен двудневен срок.
Въз основа на това написах заповед за дисциплинарно уволнение и го изпратих с препоръчано писмо с обратна разписка.
Да но писмото не го получава тя лично, а на обратната разписка пише че е получено от БРАТОВЧЕТКА Й. Но нито пише ЕГН нито нищо.
Изпращам отново Заповедта с препоръчано писмо с обратна разписка но додега все още не го е получила.
Как да процедирам от тук нататък.
В чл.194 ал.1 пише: "Чл. 194. (1) Дисциплинарните наказания се налагат не по-късно от 2 месеца от откриване на нарушението и не по-късно от 1 година от извършването му. "
Скоро ще изтечат тези два месеца. Как въобще да реагирам?????
08-05-2006
Eмил Мирославов - Директор Дирекция "Трудово право и обществено осигуряване" Отговор
Уважаеми г-н Крумов,
Съгласно чл. 195 от КТ дисциплинарното наказание се налага с мотивирана писмена заповед, в която се посочват нарушителят, нарушението и кога е извършено, наказанието и законният текст, въз основа на който се налага. Заповедта за дисциплинарно наказание се връчва срещу подпис на работника или служителя, като се отбелязва датата на връчването. При невъзможност заповедта да бъде връчена на работника или служителя работодателят му я изпраща с препоръчано писмо с обратна разписка. Дисциплинарното наказание се смята за наложено от деня на връчване на заповедта на работника или служителя или от деня на нейното получаване, когато е изпратена с препоръчано писмо с обратна разписка.
От посочената разпоредба е видно, че заповед, с която се налага дисциплинарно наказание, в конкретния случай “дисциплинарно уволнение”, се връчва лично на работника или му се изпраща с препоръчано писмо с обратна разписка. При изпращане на заповедта с препоръчано писмо, тя трябва да бъде изпратена на работника и получена от него. Връчването на заповедта на друго лице не поражда правно действие.
Съветваме Ви да потърсите информация от съответната пощенска служба за това, каква е причината за невръчването на препоръчаното писмо и с оглед на това, да прецените как да постъпите по-нататък.
При невъзможност заповедта да бъде връчена в срока по чл. 194, ал. 1 от КТ, то наказание за посоченото от Вас нарушение (неявяване на работа повече от два последователни работни дни) не може да се наложи. Срокът по чл. 194, ал. 1 от КТ ще бъде изтекъл за точно определени дни на неявяване. Тъй като очевидно работникът продължава да не се явява на работа, то Вие можете да търсите от него дисциплинарна отговорност и за следващо нарушение.
ЛТ/