Здравейте, зациклих нещо по въпроса. Лицето е прехвърлило полагаемите му се дни боличен за конкретна диагноза и НОИ обжалва последния му болничен лист. От вътрешен източник имам информация, че няма да му платят нищо по този болничен. Въпросът ми е, тъй като лицето реално е отсъствало - мисля, че е редно да си го водя "болничен" и да си му внеса здравни осигуровки, но все пак очаквам Вашето мнение.
Предварително благодаря
Аз бях на подобен, лектор беше една дама от ЦУ на НАП. В интерес на истината нищо съществено не каза. Освен, че ще се запази формата - в смисъл ЕТЗ ще изглежда като познатото ни ув.62.
Нищо няма да подаваме към 01.06.2025г., евентуално при ДС или вече при прекратяване. До 31.05.2025 се подава ув.62, от 01.06.2025 ЕТЗ.
Вече ще се декларира и промяната на работното време и работната заплата /което е голямо неудобство, поне за мен :-) /
СТМ преповтаря становището на ТЕЛК. Ако според ТЕЛК лицето не е подходящо за конкретната длъжност, просто не сключвате договор с него.
Аз обикновено преди да регистрирам договора в НАП, съм взела становище на СТМ.
На сайта на НОИ има услуга за прогнозно изчисляване на пенсията. Пак там подробно е описано какво се случва, ако се пенсионира по-рано.
Аз съм подавала и след години, приема ги, подавайте смело
За да постъпите на работа трябва да подпишете справката от НАП за регистрирания трудов договор и да ви дадат копие от самото уведомление по чл.62 - с две думи няма как.
Втория въпрос не е особено ясен ...
 Безработните лица, чиито правоотношения са били прекратени по тяхно желание или с тяхно съгласие, или поради виновното им поведение, на основание чл. 325, т. 1 и 2, чл. 326, 330 и 331 от Кодекса на труда, чл. 103, ал. 1, т. 1, 2 и 5, чл. 105, чл. 107, ал. 1, т. 1 - 4 и чл. 107а от Закона за държавния служител, чл. 162, ал. 1, т. 1 и 6, чл. 163 и чл. 165, т. 2 и 3 от Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България, чл. 226, ал. 1, т. 4, 6, 8 и 16 от Закона за Министерството на вътрешните работи, чл. 101, ал. 1, т. 5, 8 и 11 от Закона за Държавна агенция "Разузнаване" и чл. 165, ал. 1, т. 2, 3 и 5 и чл. 271, т. 2, 3 и 5 от Закона за съдебната власт или по други закони, получават минималния размер на паричното обезщетение за безработица за срок 4 месеца.
чл.54б, ал.3 от КСО
Ако не се намерите там имате право на "пълна" борса.
Регистрация в Агенция по заетостта в срок от 7 работни дни
(4) Когато временната неработоспособност е продължила повече от 6 месеца без прекъсване или 12 месеца с прекъсване в две предходни години и в годината на боледуването, отпускът се разрешава само след контролен преглед на ТЕЛК на всеки два месеца, при условие че са налице обективни признаци за възстановяване на работоспособността в следващите 6 месеца.
/чл.6 от НМЕ/
В режимите на самия болничен е упоменато това - свободен с или без право да напуска населеното място или страната

Моя грешка, не съм дочела нещо, извинявам се
Това не е ли малко прекалено ?

В режимите на самия болничен е упоменато това - свободен с или без право да напуска населеното място или страната
Според мен няма как да се "припознаете" в чл.127
Аз бих го записала на два отделни реда, като след длъжността запиша 2часа и съответно 4 часа. И после вече крайния осиг стаж, приравнен към 8 часа
От чл.5, ал.7, т.2 от КСО:
Осигурителят е длъжен:
по искане на осигурено лице или негов представител да издава безплатно, в 14-дневен срок, документи за осигурителен стаж и/или осигурителен доход, и/или категория труд за периоди преди 1 януари 2000 г.;
Нали данните ги има в РОЛ, защо ще му издавате УП-3?