Предложение - съгласно ЗДДС, услугите по отдаване под наем на жилища, офиси и други видове активи, се считат за  доставки с непрекъснато изпълнение и облагането им е регламентирано в чл.25, ал.4 - ал.7 на ЗДДС.
Предложение - Cash Manager (Treasury Manager) - се превеждат: Главен касиер ( Министрество на финансите). Код на длъжността - 12137002, 26315030, 42113004, 42113009, 42113010.
Предложение - Уведомление по чл.77 от ДОПК се подава в 2 екземпляра, на хартиен носител, в НАП. Уведомленията не са от кръга документи, които се подават по електронен начин в НАП. 
Предложение - във връзка с публикуваните фактура и кредитно известие, на основание чл.124, ал.4 и ал.5 от ЗДДС, българските търговци са длъжни да отразят в Дневника си за покупки всички данъчни документи, които притежават. Следователно, дори първоначалната Ви фактура да е с последващо кредитно известие, а в последствие да имате втора фактура, отразете първоначалната фактура и следващото кредитно известие в Дневника за покупки, в колоната за покупки без право на приспадане на ДДС. За окончателната фактура, след като стоката е пристигнала на територията на България и във втората фактура е посочен текст за вътреобщностна доставка, следва да издадете Протокол, с който да начислите ДДС в размер на 20%. Не забравяйте да включите Протоколът в Дневника за продажби като изчислите месецът, през който да го посочите, по правилата на чл.63, ал.3 и ал.4 от ЗДДС. ДДС с право на приспадане можете да упражните по реда на чл.72 от ЗДДС - в рамките на 12 месеца.
Предложение - на основание чл.67, ал.2 от ЗДДС, в края на данъчният период, с Протокол по чл.117 от ЗДДС във връзка с чл.144, ал.4 от ЗДДС, в Дневника за продажби посочвате ДО - 83,33 лв. и ДДС - 16,66 лв. На последният ден от данъчният период / 30 или 31/, на основание чл.120, ал.1 от ЗДДС съставяте Отчет за извършените продажби, който не се включва в Дневник продажби. Отчетът има информативен характер и можете да го приложите към счетоводната справка за осчетоводяване на всички Протоколи, съставени във връзка с продажби на МПС втора употреба .
Предложение - помислете какво закупувате от Банксервиз: самият материален носител на електронният подпис/пластмасова пластинка на която пише банксервиз и върху която е монтиран чипът за подпис/ или право да подписвате? Ако закупувате материалният носител, то на основание чл.74, ал.2 от ЗДДС имате право на приспадане на 10.40 лв. Ако закупувате право на подписване, не отговярявате на условието за услуга по чл.74, ал.3 от ЗДДС и нямата право на ДДС 10,40 лв. Ако не се чуствате сигурна, следвайте съвета на Irenabrili и обявете цялата стойност на покупката в колона Покупки без право на приспадане на ДДС на Дневника за покупки. Не забравяйте да посочите цялата стойност в кл.30 на СД.
Предложение - за около 8 месеца не извършвайте дейност с втората си фирма, но следете всички статии по тази тема, следете мненията на юристи, адвокати и др. прависти. Все пак НАП са издали становище, становището е адресирано до техните служители, но изпълнителният директор има право да го разпространи и извън системата на НАП. Съгласно допълнителните разпоредби  на ДОПК Становищета не са задължителни за изпълнение от служители и фирми, задължително за изпълнение от служителите на НАП са Указанията. Задължителни за фирмите са законите.
Предложение - В случай, че контейнерът отговаря на т.2 на СС 16;  т.3 и т.6 на СС4, може да бъде отразен в  сметка 209 Други ДМА и амортизиран като актив категория 7 на чл.55, ал.1 и ал.2 на ЗКПО.
Предложение - Искане по чл.129 от ДОПК, можете да подадете на хартиен носител, чрез пощенски оператор с обратна разписка или на е-адрес на съответният офис на НАП. Задължетелно: на реда за наименование на задълженото лице, следва да се посочи телефон за контакт. На реда за банкова сметка се посочва само банкова сметка в лв.
Предложение - проверете в система за проверка на VAT номера за дата на регистрация по ДДС, към датата на сделката / не към датата на фактурата/ за регистрация на румънският търговец. Ако отговорът е да, според изложеното не виждам пречка да начислите с Протокол по чл.117 от ЗДДС, ДДС и да упражните право на приспадане на ДДС.
Предложение - стоката пристигнала ли е на територията на България? Фактурата издадена ли е от регистриран по ДДС доставчик ? Във фактурата посочено ли е основание на член  от Директива 112/2006 за задължение за начисляване на ДДС в държавата на клиента? Имате ли документ за извършеното плащане и какво плащате-аванс или окончателна покупка?
Предложение - не бързайте. Можете ли, от последната сигурна сума за възстановяване на ДДС и за която сума се равнявате с НАП, да публикувате всички месечни резултати на вашият търговец?
Предложение - по всяка вероятност има несъответствие между вашите данни на ДДС и тези на НАП. Можете ли да направите съпоставка между ваша 453 и ДОС при НАП ? Има ли разлика между салдото на маша сметка 453 и ДОС ?
Предложение – с ДДС за възстановяване за м.09/2019г. сте влезли в процедура по приспадане на ДДС, която съгласно чл.92, ал.1, т.2 от ЗДДС, ще изтече м.11/2019г. Според вашите данни Вие излизате от процедура м.11/2019г. с ДДС за възстановяване с 1510.00 лв. Сумата 1510,00 лв. е следвало да я запишете в кл.80 на СД за м.11/2019г. Тъй като сте пропуснали, можете да си я получите след подаване на Искане по чл.129 от ДОПК.
Сумата за м.12/2019г. е ДДС за внасяне и на основание чл.88, ал.2 от ЗДДС, се внася до 14.01.2020г.
Според описаният от Вас случай, не може да се изведе правно основание за предприетите от НАП действия. Може би резултатите по месеци които сте описали са неточни.
Предложение – за българският търговец приложимата правна норма е чл.97а от ЗДДС.
По силата на ал.4 от чл.97а от ЗДДС, 7 дни преди датата на която ДДС ще бъде изискуем(датата на извършване на услугата или датата на плащането), за българският търговец ще  възникне задължение за подаване на заявление за регистрация по ЗДДС.
В същото време, съгласно чл.70, ал.4 от ЗДДС, българският търговец няма право на данъчен кредит за закупените от него стоки или услуги/ чл.113, ал.9 от ЗДДС/.
Българският търговец, при издаване на фактурите за продажби, няма да начислява ДДС, тъй като сделките  са с място на изпълнение извън територията на страната - мястото, където получателят е установил независимата си икономическа дейност (чл.86, ал.3 във връзка с чл.25, ал.6, т.2 от ЗДДС). Като основание за неначисляване на ДДС следва да се посочва чл.21, ал.5 от ЗДДС. Така, при определяне на продажната цена на услугите, стойността им следва да съдържа и ДДС от фактурите за покупки.
Относно отчитането съгласно ЗДДС на регистрираните лица на основание чл.97а от ЗДДС следва да имате предвид следното:
Реквизитите, които фактурата трябва да съдържа са посочени в чл.114, ал.1 от ЗДДС. Едно от задължителните изисквания е данъчния документ да съдържа идентификационния номер по чл.94, ал.2 от ЗДДС на българският търговец.
Разпоредбата на чл.124, ал.1 от ЗДДС задължава българският търговец да води отчетни регистри – дневник за покупките и дневник за продажбите.
Съгласно чл.113, ал. 2 от ППЗДДС регистрираните лица на основание чл.97а, 99 и чл.100, ал.2 от закона отразяват в дневника за продажбите единствено документите, издадени във връзка с извършените доставки на услуги по чл.21, ал.5 от закона с място на изпълнение на територията на друга държава членка.
По силата на чл.113, ал.3 от ППЗДДС регистрираните лица на основание чл.97а от закона могат да не изготвят дневник за покупките / за по-сигурно попитайте във вашият офис на НАП/, като в тези случаи подаваният от лицето дневник за покупките трябва да съдържа един-единствен запис със стойности "нула" за числовите полета и "интервал" за символните полета. 
Съгласно чл.92, ал.4 от ЗКПО за 2019г., Годишна данъчна декларация и годишен отчет за дейността не подават данъчно задължените лица, които през данъчния период не са осъществявали дейност по смисъла на Закона за счетоводството*.
По смисъла за § 1, т.30 от Допълнителните разпоредба на  Закона за счетоводството предприятия, които не са осъществявали дейност през отчетния период са предприятия, за които едновременно са налице следните условия:
а) през отчетния период не са извършвали сделки по чл. 1, ал. 1 от Търговския закон/закупуването на жилище е сделка и тази сделка води до нарушаване на определението на вашият клиент като „неосъществявал“ дейност /;
б) през отчетния период не са възникнали условия да бъде признат приход съгласно Закона за счетоводството и приложимите счетоводни стандарти;
в) не са осъществявали дейност, свързана с инвестиции, производство и/или продажба;
г) не са осъществявали покупка на стоки и услуги с цел получаване на доходи и печалби.
За да прецените дали сте извършили дейност през 2019г. , следва на дадете категоричен отговор на букви „в“ и „г“. 

Следователно, трябва във фирменото дело при ТР да публикувате „Баланс“ с данни, ОПР, Отчет за паричният поток.
Следователно, трябва да подадете ГДД по чл.92 от ЗКПО/чл.50 ЗДДФЛ. Декларациите се подават пред НАП по интер-нет. Декларациите следва да се подадат с мотивирано Обяснение /свободен текст/, като за целта можете да ползвате горните съждения.
Следователно, подайте данни и за Статистика.
Приложима правна норма - чл.97 от ЗДДС изисква чудестранният търговец да направи регистрация по ЗДДС 7 дни преди да внесе стоките, които ще монтира на строителният обект в България. Регистрацията на българският клиент е без значение.
Предложение - приложима правна норма - т.4 от СС 16 Първоначална оценка на дълготрайни материални активи - "....4. Първоначално всеки дълготраен материален актив се оценява по цена на придобиване, която включва покупната цена (включително митата и невъзстановимите данъци) и всички преки разходи." Т.е. дори и да имате разходи, ще следа да ги отразите в дебита на сметката, в която ще сложите актива.