Здравейте!

Аз не съм счетоводител. Отговарям Ви като заета във висшето образование и скоро върнала се на работа след майчинство. Относно размера на възнаграждението по време на платения отпуск, на мен ми обясниха, че дори да няма 10 отработени дни, ще начислят добавка при отпуск по чл.21 от НСОРЗ. Накратко, тази добавка компенсира разликата между актуалната заплата за позицията и заплатата, на която сте била, когато сте излязла в майчинство. Идеята е по време на платен отпуск да получавате толкова, колкото бихте получавали и ако сте била на работа за същия период. Такава е практиката в институцията, в която аз работя, но вероятно и във вашия случай имате право на тази добавка - или поне попитайте.

А относно основанието за отпуск, според мен не Ви трябва специално такова. :) Ако можете, говорете с директора предварително. Прочетете си колективния трудов договор. Не се поддавайте, ако предложат да излизате в неплатен - аз лично не виждам нито логика, нито основание за това. Честа практика е веднага след майчинство да се чисти натрупан платен отпуск, затова не смятам, че ще бъдете ощетена. :)
Здравейте!
Ще съм ви безкрайно благодарна да ми помогнете, защото въпреки четенето на закони и наредби, не съм професионалист и не мога да се ориентирам напълно, а тук виждам, че пишете много опитни специалисти.  :good:

През м.12/2024 се връщам на работа след 4 години в майчинство. Тъй като работя в сферата на образованието, имам много неизползвани дни платен отпуск, натрупани за четирите години. По време на майчинството се установихме в друг град, затова връщането ми на работа е по-скоро невъзможно. Имам два варианта:
1. Да изляза в платен отпуск около 6 месеца и след това да напусна.
2. Да напусна веднага и да взема обезщетение за неизползвания отпуск.

  • Вариант 1:
    През м.декември смятам да направя 10 отработени дни и след това да си взема останалите 9 дни платен отпуск.
    Как би се изчислило възнаграждението за тези 9 дни отпуск през м.12/2024?
    Дали базата  е месеца назад във времето - преди да изляза в майчинство, в който имам 10 отработени дни, т.е. м.3/2021?
    Тъй като от тогава досега заплатата ми е била увеличена два пъти, мога ли да претендирам за добавката, която по принцип се дължи ако се увеличи основната заплата по време на ползване на платен отпуск? Попаднах на разнопосочни мнения.
    А самите 9 дни отпуск през м.12.2024 как ще бъдат заплатени?

    Вариант 2: ако сега подам предизвестие и месецът на прекратяване на трудовото правоотношение е м.1/2025, как ще се изчисли обезщетението за неизползваните дни платен отпуск - само на база отработените 10 дни през декември или се смятат и дните в отпуск в този месец?
    С други думи, това, че 9 дни през декември ще съм в отпуск, ще повлияе ли отрицателно върху сумата за получаване при ползване или изплащане на неизползван платен отпуск?

Стана дълго обяснението ми, но се надявам, че все пак е разбираемо.  Наистина имам нужда да преценя кой вариант е по-изгоден за мен, като се има предвид финансовия натиск върху семейството ни през втората година майчинство.

С признателност: Надя  :smile1:
Здравейте!

Нова съм във форума и не съм счетоводител, нямам специални познания в данъчното облагане или сродни сфери. Имам въпрос относно облагане на получени от мен доходи от институция в Полша, надявам се да получа ориентир  :smile1:

Сключих договор, с който се задължавам да разработя авторски текст и да го предоставя заедно с авторските си права върху него на университет в Полша. Изпратих разработката, пратиха ми фактура, според която трябва да ми платят сумата от 6000 PZL по банков път. В договорът пише, че ще ми бъде удържан данък авансово. Запознах се със спогодбата с Полша за избягване на двойното данъчно облагане, в частта за авторски и лицензионни възнаграждения. Цитирам част от чл. 12:
   1.  Авторските и лицензионните възнаграждения, произхождащи от едната договаряща държава и изплатени на местно лице на другата договаряща държава, могат да се облагат в тази друга държава.
   2.  Такива авторски и лицензионни възнаграждения обаче могат да се облагат с данъци и в договарящата държава, от която произхождат, и съгласно законодателството на тази държава, но така наложеният данък няма да надвишава 5 на сто от брутния размер на дохода от авторските и лицензионните възнаграждения.

Доколкото аз разбирам материята, аз съм местно лице за България и тъй като не извършвам стопанска дейност в Полша, доходът ми трябва да се облага в България, а в Полша могат да ми удържат до 5% от стойността на дължимото по договор. Прочетох и останалата част от този член и не виждам причина да се отмени действието му, макар че текста е доста объркващ за мен. Дотук добре, но получих по банковата си сметка хонорар, който е с 23% по-никък от предварително договорената сума (предполагам включва разликата от превалутирането и банковите такси за превода). Поисках да ми съставят документ, който удостоверява удържания данък, и все още го чакам.

Мисля си, че може да са ми удържали данък като на местно лице в Полша, без да се съобразят с тази спогодба, което ме обърква. Не искам да обвинявам университета в грешка, преди да проуча по-детайлно въпроса. Засега Ви моля да дадете мнение за следните неща:
1. Тъй като аз не съм местно лице за Полша, основанието да ми удържат данък може ли да се базира на тяхното законодателство, като се пренебрегва спогодбата, която цитирах?
2. Дали при предоставяне на въпросния документ за удържания данък в Полша ще трябва да си платя ДОД и в България?
3. Има ли други документи, освен тази спогодба, за които Вие знаете и които уреждат данъчното облагане на доходи на чуждестранни лица (в случая - чуждестранни за Полша)?

Ако знаете още нещо релеватно, което може да ми убягва, ще съм благодарна да го споделите!
 :yes3: