Ами и аз така си мислих, но в МД няма такова прикачам Холандските МД, за да погледнете
Здравейте имам следното питане:

фирма А (България) закупува автомобил от фирма Б (Америка). Фирма Б издава на фирма А инвойс, който фирма А плаща на фирма Б. Автомобила пътува от Америка до Хонландия, а след като се обмити до България. В Хонландия автомобила е освободена от митнически представител В /който в регистриран по ДДС в Холандия/, и който издава инвойс за услугата и стойността на митото, което ще се плати за сметка на фирма А, и фирма А му плаща.

Митническата декларация е издадена на фирма А, на която декларация е платено само мито.
Въпроса ми е как ще се осчетоводят:
1. фактурите от Америка
2. Митническата декларация
3. Инвойса от посредник В, кати услуга по чл.82 с протокол по чл. 117 ли трябва да е ?

Благодаря Ви предварително!
Много Ви благодаря за отговора, но само едно не ми стана ясно, ако се обмити в държава членка на ЕС и фирмата, която го е направила ни издаде фактура ще е ВОП на стока и пускам Протокол по чл.117, а фактурите от САЩ трябва ли да ги покажа в този случай в дневниците по ДДС, и ако да как точно?
Здравейте, бих искала да попитам: фирма регистрирана по ДДС закупува употребяван автомобил от Америка, всички фактури от Американската фирма, касаещи покупката за платени в м.09.24, автомобила все още не е пристигнал, ще пристигне в Нотердам и там ще се обмити и ще се плати ДДС-то, след това ще се докара до България, та въпроса ми е аз трябва ли да показвам в днесвниците по ДДС фактурите от Америка с протокол по чл.117 и кога, ако да?
Здравейте, бих искала да попитам следното: Регистриран е домейн на физическо лице, за създаване на онлайн магазин, като този който ще продава от този онлайн магазин ще е фирма, която е собственост на въпросното физическо лице, та въпроса ми е: При регистрацията на онлайн магазина в НАП в т.4 какво трябва да отбележа магазина собствен ли ще е или нает, като да поясня магазина ще се регистрира в НАП от името на фирмата. Благодаря предварително!
Здравейте, може ли малко помощ, че малко се омотах?

Трябва да се подаде ГДД по чл.50 за да се ползва частично данъчно облекчения за деца от бащата, проблема е там, че има 2 деца от различни майки.
Майка 1 е ползвала на 100% данъчното облекчение за тяхното дете.
Майка 2, която има и друго дете от друг мъж, е ползвала частични облекчението за 2-те деца.

Та въпроса ми сега е трябва ли бащата при подаване на декларацията да впише 2-те деца и двете майки или трябва да впише само Майка 2 и тяхното общо дете, за което ще се ползва частичното облекчение?
Благодаря, а годишна дек.6 трябва ли да се подава?
Здравейте, имам следния въпрос:
От НАП са се обадили на ф.л, което през 2022г. е продавало, чрез Еконт и Спиди, но се е направило на лудо и не си е подали ГД по чл.50, и сега искат да използва времето за корекция до 30.09 да я подаде, лицето е било на ТД през 2022г., та въпроса ми е освен 15% данък, трябва ли да се плащат осигуровки, ако да как след като е милано вече всяко време за подаване на ОКД 5 и на год. Дек 6 ще се подадат за да се платят тези осигуровки? И за цялата година ли трябва да плати осигуровки на минимума?
Здравейте, бих искала да попитам дали правилно мисля. Имам фирма, която за 2022г. е осъществявала дейност само м.12.2022г. има :
приходи = 0
разходи = 128 лв.
ДМА = 32 463,32 лв.
ДПС от собственик = 28 000 лв.

В тази ситуация трябва да подам:
1.В  НСИ Декларация за приходи и разходи под 500лв.
2. ГДД в НАП, а ДПС трябва ли да ги опивам някъде?
3. Отчети в ТР

 Благодаря предварително!
Здравейте, имам нова фирма, която ще бъде автосервиз, и основно ще се извършват ремонти, рядко ще се търгува с авточасти. Въпроса ми е Управителя, който ще е по ДУК по кой ред,код
 и наименование на икономическа дейност ще се осигурява?
Благодаря предварително!
Здравейте, имам следния казус. Фирма, която не е регистрирана по ДДС, ще извършва услуги / графичен дизайн/ на ф.л, което е в Австрия. Въпроса ми е трябва ли тази фирма да се регистрира по ДДС ?
Той сам ще е върши тъй като фирмата е индивидуална практика на лекар.
Да, лицето ще управлява само, няма да има назначени други работници. В другата фирма, в която работи е осигурено на максимума. Фирмата е създадена сега, но няма да извършва никаква дейност поне още 3-4 месеца. Затова попитах дали трябва да подам някаква декларация, че фирмата не работи. Защото когато е СОЛ, е ясно, че се подава ОКД-5, но когато е по ДУК?
Лицето ще се осигурява по ДУК, с подписан договор и определено възнаграждение, от момента, в който фирмата започне да упражнява дейност. За сега то си е осигурено в друга фирма по ТД.
Здравейте, имам следния въпрос: В нова фирма, която все още няма да започва работа и не е регистрирана по ДДС, със собственик и управител едно и също лице, което в бъдеще ще се осигурява по ДУК в нея, трябва ли да се подава някаква декларация в НАП, че не упражнява все още дейност или осигуряването ще почне с първата фактура и подаването впоследствие на Д1 и Д6?
Казуса е следният: Фирма иска да сключи договори за счетоводно обслужване на други фирми, но нито собственика нито управителя на тази фирма отговарят на изискванията на чл. 18 от Зсч, има назначен главен счетоводител, който има пълномощно да представлява фирмата, та може ли този счетоводител, да разписва ГФО на фирмите, с които са сключени договорите?
Здравейте, бих искала да попитам може ли да ми разтълкувате този член от закона:
 Чл. 18. Физическите лица по чл. 17, ал. 1, които съставят финансовите отчети, и управляващите и/или представляващите счетоводните предприятия, които подписват финансовите отчети, когато финансовите отчети са съставени от счетоводни предприятия, трябва да отговарят на следните изисквания:
1. да имат придобита задължителна минимална степен на завършено образование и съответстващ към него действителен стаж по специалността, както следва:
а) висше счетоводно-икономическо образование и стаж в областта на счетоводството, външния и вътрешния одит и финансовата инспекция, данъчните ревизии или като преподавател по счетоводство и контрол, съответно:
аа) при магистърска степен - две години;
бб) при бакалавърска степен - три години;
вв) при степен "професионален бакалавър" - 4 години;
б) друго висше икономическо образование и 5 години стаж в областта на счетоводството, външния и вътрешния одит и финансовата инспекция, данъчните ревизии или като преподавател по счетоводство и контрол;
в) средно икономическо образование и 8 години стаж като счетоводител;
2. да не са осъждани за престъпление от общ характер по глава пета и по глава шеста, раздел I от Особената част на Наказателния кодекс.

И по-скоро това определение:  управляващите и/или представляващите счетоводните предприятия, т.е кой в този случай е представляващ : собственика или може да бъде и  главният счетоводител, който има пълномощно да представлява фирмата. Може ли фирмата да извършва счетоводно обслужване само, ако главният счетоводител отговаря на изискванията на чл. 18, т. 1 от ЗСч.