Да, при промяна на възнаграждението е необходимо да подадете декларация образец 1, като актуализирате новия размер на осигурителния доход. Също така, трябва да уведомите НАП за промяната чрез декларация образец 5.

Здравейте, това отговор на моя въпрос ли е? Ако да - благодаря Ви, но малко ме объркахте.

Аз подавам всеки месец декларация образец 1 в качеството си на самоосигуряващо се лице - собственик на ЕООД, но не получавам възнаграждение за положения труд.

В конкретния случай се опитвам да си изплатя хонорар/заплата от фирмата ми, за конкретно извършена работа в рамките на три последователни месеца. Опитвам се да го направя най-лесно и в същото време, спазвайки законодателството и просто да внеса данък ЗДДФЛ правилно.

След като се осигурявам на минимума (933 лв), не получавам никакво възнаграждение, нужно ли е да увеличавам осигурителния доход в Д1? Смятам, че не е, но ме поправете, ако греша. Ако не греша, предполагам, че подаването на Д5 също е неприложимо в случая?
Цитат
И какви ще са тези осигуровки в случая, които ще са за сметка на фирмата?

С моите разсъждения се опитвам чисто и просто да разбера какво имате предвид "през сметка на фирмата".

Относно съветите Ви - ако имах бюджет за това, вярвайте ми, бих наела счетоводител веднага. Доста мъчително е за мен да разбера материята, особено в този форум, където неточните въпроси се критикуват. Към момента дейността ми е незначителна, за да мога да си позволя разхода.

Благодаря отново за отделеното време!
Мисля, че сте ми отговорили на въпроса, макар и неточно формулиран.

Цитат
Не разбрах кой всъщност е изпълнителя по този договор - ЕООД като ЮЛ или собственика като ФЛ?
Изпълнител е собственикът като ФЛ.

Цитат
Ако е второто - защо намесвате възнаграждението за личен труд с личните доходи на ФЛ извън дейността му във фирмата?
Признавам си, че ме объркват всички роли на едно и също лице, но в случая се касае за дейност във фирмата.

Цитат
1. Данък се начислява върху действителния размер на платеното възнаграждение (независимо дали е 100, 200, ... 1000000 лв), намалено само с тези осигурителни вноски на СОЛа, които са внесени през сметка на фирмата.
Това ми е много полезно, благодаря. Тоест, данъкът е след частта на осигуровките, които са за сметка на фирмата или частта за сметка на ФЛ, платени през сметка на фирмата?

Цитат
2. Възможно е когато договорът е сключен като ГД с изпълнител физическото лице и възложител другата фирма. Тогава данъкът се внася от самото ФЛ по реда на чл.43 и 55 от ЗДДФЛ . Ако ГД е между собственика и неговата си фирма, няма НПР.
Договорът е между собственика и неговата фирма и от отговора Ви разбирам, че възнаграждението по него се третира по скоро като от трудово правоотношение, а не като по граждански договор.

Наистина благодаря за отделеното време, Вашето разяснение е страшно ценно!
Изчетох доста по темата, но не откривам решение за моя казус и ще съм много благодарна, ако някой по-опитен се включи със съвет :)

Собственик на ЕООД, досега се осигурява на МОД като СоЛ без изплащане на възнаграждение за личен труд. Очаква се да получи възнаграждение в три последователни месеца за извършването на конкретна работа по проект, под формата на хонорар. Месечното възнаграждение по проекта е под МОД (700 лв.), регламентирано е с договор за извършване на работа с полагане на личен труд от собственика и решение на ЕСК.

Кой е най-правилният начин за начисляване на ДДФЛ от изброените по-долу, или пък има трети:

1) От МОД се удържа пълния размер на осигуровките за месеца, и след това се начислява ДДФЛ. Или може ДДФЛ да бъде начислен върху сумата на възнаграждението (700 лв.) минус осигуровките?

2) Сключеният договор за извършване на работа с полагане на личен труд на собственик се третира като граждански. ДДФЛ се начислява върху сумата по договора (700 лв) след приспадане на НПР?

Благодаря предварително на включилите се по темата!