Novavest, благодаря за отговора. Може би така Ви изглежда най-лесно, но ако веднъж годишно Ви се наложи да пътувате с влак, не си купувате влака, нали, а само билетче или търсите алтернативен транспорт. И не е въпрос да цената, а в последващите ангажименти, отчетност и т.н.
За сега (мисля съвсем законно) продавам "директно от пчелина" и по Еконт като издавам приемо предавателен протокол без касова бележка.
Сега искам да продам определено количество на селския магазин, но собственичката се дърпа от плащане по банков път. Трябва ли ми касов апарат за плащане в брой, след като не продавам (собствената непреработена селскостопанска продукция) от търговски обект?

Цитат
.синът ми го водиха на трудов договор, макар че ЕТто е на негово име регистрирано и той му е Управител, и след като го освободиха 
Кои са го "водили" и кои го освобождават"? Нали самият той е ЕТ?  :hmmm:
Пък и управител на ЕТ?  :hmmm:
Да няма назначен прокурист? Или да не е ЕТ, а ЕООД? Или ООД?...
Ако физическо лице отговаря едновременно на следните три условия:                                                   
 - ....
 -....
 - търговския обект не се намира на територията на лицензирана стокова борса, тържище или пазар на производители по смисъла на Закона за стоковите борси и тържища или не е закрито помещение, като магазин, склад или други подобни,
то тогава използването на фискално устройство не е задължително.

Първите две условия са спазени, но третото не мога да го разбера. Кое точно се води тържище, покрит търговски обект, ... .Кога един склад е търговски обект и кога не е и кога при продажби от "склад" трябва да издавам касов бон и кога не....
За това попитах с конкретни примери (които при мен ще са възможни на даден етап)

Благодаря за отговора и прикачените образци, но може ли нещо по-конкретно
Писали сте продажба , щом това ви е обичайна търговска дейност сте длъжни да издавате касови бележки навсякъде.

Не съм специалист и не разбирам, но като чета наредбата за касовите апарати, си мисля, че това не е вярно. Поне не за всички случаи.
над 230 човека са погледнали и нито един отговор .... :noexpression:
Аз съм регистриран ЗП - ФЛ и продавам собствена непреработена селскостопанска продукция /пчелен мед/.
Чета Наредба Н18 и не мога да разбера чл.4 ал.2
Скрит текст :

Бихте ли ми казали с по-прости думи кога съм длъжна да издавам касова бележка:
1. Директно от пчелина /според мен не/
2. Продажби чрез куриер с наложен платеж /не?/
3. Продажба на магазин /аз продавам меда на магазина, а те го продават на крайните клиенти/ /не?/
4. Продажба от собствен магазин /?/
5. Продажба от сергия на главен път /не е пазар/ /не?/
6. Продажба от сергия на пазара /квартален пазар/ /?/
7. Продажба от сергия на фермерски пазар /организиран във фоайето на някой МОЛ през събота и неделя/
Предварително благодаря на отзовалите се!
Освен условието "населени места с брой на лицата с постоянен адрес под 300 души" задължително ли е едновременно с това спазването и на условието  "разположени във високопланински и труднодостъпни места"?
Т.е. чл.4, т.9 приложима ли е за населено място с 180 постоянни жители в планински район, но не високопланински /над 100 м/
Здравейте
Аз съм регистриран земеделски производител. Когато продавам произведената от мен непреработена селскостопанска продукция не издавам касов бон на основание чл. 4, т.1 от Наредба Н18.
Сега ми се налага да продам използван инвентар. За него би трябвало да издам касова бележка. Мога ли да се позова на чл.4, т.9 продажби във или от търговски обекти, намиращи се в населени места с брой на лицата с постоянен адрес под 300 души и разположени във високопланински и труднодостъпни места и да не издам касов бон.
Пчелинът ми, където се намира и въпросния инвентар, е в такова малко населено място. Има ли значение , че регистрацията ми като ЗП е в областен град? Т.е. кое е водещото - местонахождението на пчелина или моята регистрация.
Понятието "търговски обект" включва ли "пчелин" или "склад към пчелин" и изисква ли се някаква предварителна ретистрация като търговски обект, за да се възползвам от чл. 4, т.9?
Предварително благодаря на отзовалите се!
Ако правилно Ви разбирам, и двете са  "от правителството".

А  „Субсидия върху продуктите“ или „Субсидия върху производството“?
Никой от вас ли не е подавал ГОД на ЗП с помощи за Украйна?  :noexpression:
Здравейте!
Аз съм ЗП-пчелар и през 2023 г съм получила следните плащания от ДФЗ:
1 „Помощ в подкрепа на ликвидността на земеделски стопани за преодоляване на негативното икономическо въздействие на руската агресия срещу Украйна“
2 Помощ de minimis, съгласно Регламент (ЕС) № 1408/2013, изменен с Регламент (ЕС) 2019/316, на регистрираните по Наредба № 3 от 1999 г. земеделски стопани в сектор „Животновъдство“, в т.ч. пчелен мед и в сектор „Растениевъдство“

При попълване на Справката за получените субсидии и инвестиционни помощи къде точно се попълват сумите от тези две плащания – Получени субсидии /върху продуктите или върху производството?/ или Получени инвестиционни помощи?

При мен плащането е за брой пчелни семейства и не е обвързано нито произведена продукция, нито с инвестиция в дълготрайни активи.  Дали това е „Субсидия върху производството“?

Интересува ме и каква част от плащанията по тези схеми е от Европейския съюз?
За de minimis не открих от къде е финансирането. Вие знаете ли?
За украинската помощ прочетох, само това: „Средствата се предоставят по параграф 43-00 „Субсидии и други текущи трансфери за нефинансови предприятия“ от бюджета на ДФ „Земеделие“, предвиден за държавни помощи“ /Решение на УС на Държавен фонд „Земеделие“ с Протокол № 209 от 27.03.2023 г/. Това означава ли, че помощта е "от правителството"?