Здравейте,
Дружество притежаващо УПИ  и регистрирано по ЗДДС , преотстъпва право на строеж срещу обезщетение на друго дружество също регистрирано по ДДС.
В НА е записано НО за учредяване право на строеж на недвижим имот, като са изброени имотите от архитектурен план по видове и квадратура вкл. общи части.
Горепосочените права на строеж се учредяват срещу задължението получателя на право настроеж да построи със свои сили и средства следните описани имоти / няколко имота описани подробно /, както и , че учредителя запазва правата на строеж и изключителнна собственост  на изброените имоти /.
Двете дружества си разменят съответните фактури за отстъпено право на строеж и авансово получено право на строеж, на една и съща сума като бартер. Няма  извършени разплащания, като същите са прихванати.
След няколко месеца дружеството ,което е преотстъпило право на строеж, прехвърля още веднъж право на строеж на свързани лица на два от апартаментите срещу минимална сума, която е под цената фактурирана и представляваща себестойност / право на строеж и частта от УПИ , пропорционално/. Какви счетоводни операции следва да се запишат от дружеството, което отстъпва право на строеж, както при първото преотстъпване и последващото на свързани лица , доначисляване на ДДС до размера на себестойността или пазарната цена на имота. В нотариалния акт към свързани лица е записано право на строеж / а нали строителя ще построи жилището, съгласно първия НА/
Здравейте, имам подобен случай и бих искала да се включа в темата, да не би да има някаква промяна към момента.
Дружеството ни притежава УПИ и е регистрирано по ЗДДС, преотстъпва право на строеж на Строителна фирма, също регистрирана по ЗДДС, като ние ще получим определен брой застроена площ, притежаваме нотариален акт в , който е описано подробно каква част ще получим като обезщетение и какво част получава строителната фирма.
Ние сигурно трябва да издадем фактура за предоставеното право на строеж, както и строителната фирма получаваща право на строеж, поне така разбрах до тук от прочетеното във форума. Данъчна основа би трябвало да е стойността на предоставеното на строителната фирма право включено в нотариалния акт, а трябва ли да променим стойността на притежаваното от нас УПИ, което в баланса ни е като притежавана земя. Какви операции трябва да вземем и трябва ли да има пазарна оценка към момента, тъй като прехвърлянето на право на строеж е извършено на база данъчна оценка.
Предварително благодаря.
Здравейте, съпругът ми е работил в ДСО Гражданско строителство - София поделение Смолян, когато ми разглеждаха трудовата книжка, ми казаха, че е Втора категория труд. Тъй като липсваше продълговат печат поискахме УП от НОИ Смолян, издадоха ни УП обр. 13, но в него пише в Разплащателните ведомости няма данни за категория труд. Как и къде мога да намеря дали предприятието има категоризаци - Втора за труд.