Аз съм подавала през 2021 за ЧФЛ с дата месец и година на раждане  три имена , код  на държала ,код на доход  810 и брутен размер на дохода разделен на две понеже беше за семейство без нищо повече/данък/.
Да има много лесен и безплатен начин. Посетете страницата на НАП и прочетете всичко за доо и дзпо и ще разберете .
Осигуряване
Страницата съдържа информация за видовете осигуряване и вноски

Здравно осигуряване
Здравното осигуряване предоставя основен здравен пакет, гарантиран от държавата

Здравно осигурени лицаВнасяне на здравни осигуровкиОсигурителен доход за здравно осигуряванеВъзстановяван е на здравноосигурителни права
Държавно обществено осигуряване
Социално осигуряване за общо заболяване, майчинство, пенсии, безработица, трудови злополуки и професионални болести

Осигурени лица за ДОООсигурители и самоосигуряващи сеРазмер на осигуротелни вноски за ДОООсигурителен доход
Допълнително задължително пенсионно осигуряване
Допълнителното задължително пенсионно осигуряване (ДЗПО) е вторият стълб на пенсионната система.

Осигурени лицаОсигурителни вноскиПрава при осигуряванеМоят фонд е
Осигурителен доход
В програма ми има неплатен отпуск за временна неработоспособност и аз това имах предвид.
Здравейте! Имам въпрос относно болничен на сол, който е приет в  болница по време на издаден от личния лекар болничен с дата  до 01.12 . След 02.12 в неплатен отпуск ли да го водя или в болничен, който ще бъде издаден от болницата /не се знае кога/.
Здравейте! Написали сте -Сега обаче получихме съобщение от същия доставчик, че ни издават кредитно известие на инвойса . Не е ли правилно протокол с минус за това КИ, а не да анулирате протокола.
По Националната класификация на професиите и длъжностите (НКПД) от 2011 г. с код 8332 2006 е длъжността „Шофьор, товарен автомобил (международни превози)“, а с код 8332 2005 – длъжността „Шофьор, тежкотоварен автомобил – 12 и повече тона“. Същественото различие е, че само шофьорите на тежкотоварни автомобили над 12 тона полагат труд при условията на т.нар. „втора категория“.
 
Условията на труд имат значение за неговото категоризиране за целите на пенсионното осигуряване. Категорията на положения труд се определя въз основа на Наредбата за категоризиране на труда при пенсиониране (НКТП) и Инструкция № 13 от 31.10.2000 г. за прилагане на Наредбата за категоризиране на труда при пенсиониране.
 
Съгласно чл. 2, т. 25 НКТП шофьорите на товарни автомобили с товароподемност 12 и повече тона полагат труд от втора категория. Работодателите са задължени при изготвяне на документи за осигурителен стаж да вписват съответната точка от НКТП, по която предлагат да се зачете осигурителният стаж на лицата (чл. 3 от Инструкция № 13). Конкретната преценка за категорията труд, от която следва да бъде зачетен осигурителният стаж, се извършва от съответното ТП на НОИ въз основа на оригинални документи за осигурителен (трудов) стаж – обр. УП-3, трудови договори и допълнителни споразумения към тях, заповеди за назначаване, трудова книжка, от която да е видна конкретната длъжност, на която е било назначено лицето, предприятието, в което е работило и др.
 
На основание чл. 9, ал. 34 от Инструкция № 13 по чл. 2, т. 25 НКТП се категоризира трудът на шофьорите на товарни автомобили с техническа възможност за превоз на товари (товароносимост) с маса 12 и повече тона, независимо от конструкцията на автомобила, пригодена съобразно начина за използване и вида на пренасяния товар: цистерни; автокранове; бетонови разтвори; превоз на цимент, брашно, прахообразни материали; сондажна апаратура; автостълби; автолаборатории; автоработилници и др., шофьорите на влекачи на ремаркета и полуремаркета с обща сборна товароподемност 12 и повече тона. Техническата характеристика на автомобилите е определена в техническата документация от производителя.
 
Съгласно чл. 104, ал. 2 КСО при пенсиониране за осигурителен стаж и възраст осигурителният стаж се превръща, като три години осигурителен стаж от първа категория или четири години от втора категория се зачитат за пет години стаж от трета категория

В срок до един месец от регистрацията, на безработните се изготвя индивидуален план за действие /след оценка на възможностите за устройване на работа/. Планът за действие включва конкретни мерки и услуги, с които се цели постигането на трудова реализация и извеждане на лицето от състояние на безработица.
На търсещите работа лица, регистрирани в дирекция „Бюро по труда” се издава служебна бележка за удостоверяване на регистрацията по тяхно искане.


Безработните лица са длъжни:
•   да изпълняват препоръките на трудовия посредник, действията и сроковете за изпълнение на съответните препоръки;
•   да се явят при писмена покана от дирекция „Бюро по труда” на посочените дата и час или в срок 3 работни дни след тази дата;
•   да уведомят в срок от 7 работни дни за промяна в декларираните обстоятелства, което и да е от териториалните поделения на Агенция по заетостта;
•   да приемат предложената им подходяща работа и/или включване в обучение на възрастни и в програми и мерки за обучение и заетост, както и в програми и проекти финансирани със средства от европейски и други международни фондове;
При неизпълнение на задълженията, както и при деклариране на неверни данни, регистрацията на безработните лица в дирекции „Бюро по труда” се прекратява от датата на настъпване на съответното обстоятелство. Лицата имат право на следваща регистрация най-рано 6 месеца след прекратяване на предходната.
Да съставяте си протокол. В случай на неправомерно начислено ддс от доставчика, за данъчна основа на ВОП следва да се вземе цялата сума по документа от доставчика/данъчна основа и начислен данък/. Ако в последствие сумата за данъка се възстанови от доставчика на получателя, като недължимо платено, следва да се извърши корекция с протокол въз основа на издаден от доставчика документ . Погледнете си чл.64,ал.1 във връзка с чл.26 от зддс за да сте сигурна.
Осигурителят е длъжен да декларира всяка трудова злополука в срок от 5 работни дни от узнаването за нейното настъпване.
Независимо, че лицето е български гражданин (без да сте посочили изрично, го приемам от контекста на въпроса), то може да не е местно физическо лице лицето, ако центърът на жизнените му интереси не се намира в страната (чл. 4, ал. 5 от ЗДДФЛ).
 
Центърът на жизнените му интереси се определя в зависимост от това къде е:
семейството,
собствеността,
мястото, от което лицето осъществява трудова, професионална или стопанска дейност, и
мястото, от което управлява собствеността си (чл. 4, ал. 4 от ЗЗДФЛ).
Ако лицето е заминало за постоянно в чужбина и се устроило в чужбина окончателно, то той е чуждестранно лице за данъчни цели (чл. 4, ал. 5 от ЗДДФЛ).
 Ако лицето се счита за чуждестранно по смисъла на ЗДДФЛ:
при всяко начисляване на наема съгласно договора, без значение дали е изплатен, се дължи окончателен данък в размер 10 на сто по реда на чл. 37, 1, т. 4 от ЗДДФЛ;
облага се брутната сума при начисляване на наема съгласно договора за наем (нищо не се приспада) (чл. 37, ал. 2 от ЗДДФЛ);
наемът се внася се декларира с Декларацията по чл. 55 от ЗДДФЛ до края на месеца следващ тримесечието на начисляване;
липсва изискване за документиране със Сметка и Служебна бележка за по чл. 45, ал. 4 от ЗДДФЛ (чл. 9, ал. 3 от ЗДДФЛ).
 В този случай се попълва ред 4, кол. 3 на Декларацията по чл. 55 от ЗДДФЛ и чл. 201, ал.1 от ЗКПО – „Окончателен данък по чл. 37 и чл. 38 от ЗДДФЛ с изключение на данъка, посочен в т. 2 и 3“.
 
В този случай данък се удържа всяко тримесечие, включително и четвъртото.
* Фирмата наемател удържа и внася авансовия данък * не е авансов , а окончателен данък . За да няма разминаване попитайте фирмата , какво ви е удържала авансов данък /декларация
чл.50/ или това за което аз ви написах окончателен /няма декларация по чл.50/.
Нали работите в Англия, защо пишете и безработно лице? Ако работите в Англия и не получавате други доходи освен наем в България в този случай фирмата която ви изплаща наема удържа окончателен данък 10% . Нямата право на 10% НПР и не попълвате годишна декларация по чл.50. Фирмата декларира оконч.данък на тримесечие в декл. чл.55 и годишно показва изплатеният ви доход в справка по чл.73. Това е ако работите в трета страна , а Англия е такава.
Другия отговор при изричното ми настояване за обяснение откъде идва разликата от 870 лв за почти 5 м и половина е, че тъй като имам останали неизползвани 5 дни платен годишен отпуск, то сумата аз тези 5 дни  - 738.18  лв, към месец октомври, не се облага с осигуровки и оттам идвала разликата.  Няма разлика и вие сте си получили  сумата.