И на мен не ми зарежда, даже след повторен опит излезна съобщение: временно нямате достъп до тази услуга. От колеги разбрах, че НАП щели да заредят до 15-ти
Не може да се връща в брой. В случая говорим за сделка от 100 000 лв, независимо на какви части ще решите да я връщате.
Зависи дали е самоосигуряващо се лице или не, според мен.
Здравейте! Въпросът ми е относно окончателното уреждане на взаимоотношенията с лицето, учредило ОПС, а именно, когато фирмата трябва да доначисли ДДС посредством издаване на ДИ върху основа, представляваща разликата между фактическата себестойност на апартаментите и тази, върху която сме начислили първоначално ДДС въз основа на пазарна оценка. Според едно от разясненията на Христо Досев - " за начисления ДДС посредством издадено ДИ, предприятието следва да направи следното счетоводно записване - 609/4532 , което е постоянна данъчна разлика и няма да се признае за данъчни цели". Това ме обърква - ДИ ще съдържа само данък, без данъчна основа ли? И това ще бъде единствената контировка на въпросното ДИ? Благодаря!
Благодаря! Бъдете здрави!
Здравейте! Моля за помощ по следния казус: лице е регистрирано по чл.97а ЗДДС. Няма регистрация по чл.96 ЗДДС. Всички услуги, които е извършвало до момента, са с място на изпълнение на територията на друга страна от ЕС. Сега извършва услуга на фирма в БГ. Фактурата, която следва да издаде:
1.следва да е опростена, т.е. не начислява ДДС;
2.Не се отразява никъде в Дневника за продажби.
Правилно ли разсъждавам ? Благодаря на всички, които се включат с коментар!
Вижте СС20 - т.3.4 - Правителствени дарения, получени като компенсация за минали разходи, се признават за приход през периода на получаването им.
Здравейте! Фирма притежава 1/2 съсобственост от сграда. През 2022 закупува другата половина. Как следва да бъде отразено в счетоводството това: изписваме "стария" актив  и заприходяваме новия (1/2+1/2) и зареждаме нов 25-годишен амортизационен план или променяме отчетната стойност на актива ? Благодаря на тези, които ще се включат с коментар!
Здравейте! Строителна фирма сключва предварителен договор за покупко-продажба на апартамент с физическо лице. Направено е първо плащане по договора - има превод и издадена фактура. Предстои окончателно плащане и изповядване на сделката. Физическото лице иска имотът да придобие юридическо лице, в което то участва, т.е. окончателното плащане и нотариалният акт да бъдат на името на фирмата му. Какви стъпки трябва да се предприемат в счетоводството на строителя? Благодаря на отзовалите се!
Здравейте! Моля за коментар по следния казус - имаме Възложител - Гл.изпълнител (в случая ние) и Подизпълнител - физ.лице на граждански договор. Гл.изпълнител издава фактура на Възложителя през м.12, но изплаща сумата на физ.лице през м.01.2017.По обр.1 и 6 всичко ми е ясно.Въпрос - кога признавам като разход изплатеното по гражд.договор. Трябва ли да правя преобразуване по ГДД в някой от случаите?
Благодаря предварително!
Благодаря много!
Много се надявах някой да се включи с коментар по темата, поне за отправна точка за по-нататъшни разсъждения.Още веднъж апелирам за малко помощ, колеги!
Здравейте! Фирма се занимава с продажба на мотоциклети (спортни) и предстои да осъществи продажба на клиенти в Гърция.  Според ЗДДС попадаме в т.нар. "изключения от общите принципи" - моторите са с обем на двигателя - 100 куб.см, 4,6 киловата, без регистрация, което според Закона го категоризирам като ново превозно средство и следователно попадаме в т.нар."изключения" за ВОД. Това означава ли, че сделката се третира като обикновена продажба, с 20% ДДС и без задължение за VIES, Интрастат и т.н. декларации, т.е. нищо по-различно отколкото ако го продадем в България? Благодаря предварително!
dalila, благодаря за бързото включване. Да разбирам ли, че правилно съм си определила сумата, върху която ще правя изравяването догодина?
Здравейте! Моля за Вашето мнение по следния казус: Двама съдружници в ООД (единият е пенсионер) се осигуряват като СОЛ. От средата на м.07 двамата ще извършват дейност с личен труд. От информацията, която събрах, правя следните изводи:
-внасям си осигуровки както досега върху 420 лв месечно;
-всеки месец от дохода (в случая 5000 лв) приспадам осигуровките върху 420 и върху разликата начислявам и внасям ДОД;
-с годишната декларация по чл.50 правя изравняване на осигуровките, а именно върху следната сума:6 мес. х 2600(макс.размер на мес.осигуряване) = 15 600 - 5040 (12мес.х420) = 10 560.
-за декларирането в обр. 1 и 6 съм О.К. какво и кога подавам.

Ако всички тези разсъждения са верни, какво се случва с единия СОЛ, който е пенсионер и досега се осигурява само здравно? Трябва ли да започна да внасям  и ДОО за него от м.07 и ако да, подава ли се Окд 5? Благодаря предварително на отзовалите се!