Но трябва да се има предвид, че не е съвсем актуален :)

Въпрос от 29.05.2023 г.:
Колко е минималната работна заплата в България за м. май 2023 г.?
Отг.:
Като AI аз не мога да предскажа бъдещето, за да отговоря на този въпрос. Моля, потърсете информацията през май 2023 година.

Въпрос от 29.05.2023 г.:
Колко е минималната работна заплата в България?
Отг.:
Към момента (2021 г.), минималната работна заплата в България е 650 лева на месец (около 333 евро). Тази сума може да се променя в бъдеще в зависимост от решенията на правителството и социалните партньори.

Въпрос:
За колко години се амортизира един компютър?
Отг.:
Според българското законодателство, компютрите се амортизират за период от 3 години. Това означава, че стойността на компютъра се разпределя равномерно в рамките на тези 3 години и се отчита като разход за дадената година. Въпреки това, този период може да варира в зависимост от законодателството на други държави или от политиките на конкретната компания.

Въпрос:
За колко години се амортизира един мобилен телефон?
Отг.:
Според българското законодателство, мобилните телефони се амортизират за период от 2 години. Това означава, че стойността на мобилния телефон се разпределя равномерно в рамките на тези 2 години и се отчита като разход за дадената година. Въпреки това, този период може да варира в зависимост от законодателството на други държави или от политиките на конкретната компания.
Никой не можа да ме посъветва по моя въпрос, затова се обадих в НАП (първо пробвах в НОИ, но те ме препратиха към НАП). 

Ще споделя какво ми отговориха от НАП, въпреки че не знам дали да го приемам за чиста монета, защото служителката, с която говорих звучеше доста неуверена в това, което ми отговаряше (първо ми каза едно, а после точно обратното).
Според нея, в крайна сметка, осигурителният доход по време на болнични е =НУЛА, независимо, че осигуряването не се прекъсва. Тя смята, че трябва да се внасят осигуровки върху пълната сума по гражданския договор (след приспадането на НПР).
Спомена ми нещо и за здравното (нали работодателя ми по трудовото правоотношение ме осигурявал за ЗОВ върху болнични = 4.8% върху 460 лв.), та сега се замислям дали АКО всичко, което каза е вярно, поне тази сума не трябва да се приспадне от базата за здравните осигуровки по гражданския договор...?

Аз, обаче, продължавам да се съмнявам в този отговор и се питам:
ЗАЩО, ако доходът се счита за нула, в справките от НАП и НОИ излизат разните там суми за осигурителен доход?
(за целите на примера - според справката от НОИ за цял месец Юни в болнични, осиг. доход е = 2000 лв.).
Тези 2000 лв. не би ли трябвало да се вземат предвид при определяне на последващите болнични/майчинство, както и за пенсия?
Следователно, ако сега получа хонорар (да кажем брутна сума 1500 лв. за м. Юни), трябва ли действително да внасям осигуровки върху 1125 лв. (1500 - 25% НПР = 1125 лв.), както твърди служителката на НАП? Ако разсъждавам правилно, след подаване на декларация обр. № 1 за м. 6, осигурителния ми доход за пенсия ще се повиши с 600 лв. (т.е. разликата от тези 2000 до 2600), а не с 1125 лв.

ВЪПРОС: А за какво тогава ще послужат осигуровките, внесени върху остатъка от сумата (т.е. върху 1125-600 = 525 лв.)?   :hmmm:

Благодаря на ХХХХХ за уточнението и дадения пример. Точно това ми беше въпроса:

Как болнчния ще повлияе върху осигуряването по ГД, ако осиг. доход ми доход е бил 2600 лв. и по време на болничния /приемаме цял месец болничен/ получавам например 2080 лв, върху каква сума трябва да се внесат осигуровки по ГД, ако дохода след приспадане на НПР е например 500 лв?
Здравейте!
Работя по трудов договор и съм осигурена върху максималния осигурителен доход. В момента съм в болничен поради рискова бременност.
Предстои ми да подпиша граждански договор за консултантски услуги, които мога да предоставям от вкъщи.

Въпросът ми е:
1. Каква ще е базата за осигуровки (осигурителния доход) за гражданския договор по време на болничния?
2. Откъде мога да проверя с точност каква трябва да е тази сума/база за осигуряване? 

Обръщам внимание на следното:
Реших да направя справка за осиг. доход в електронните бази на НОИ и НАП и се сблъсках със следните неясноти:

- В справката от НОИ (Справка за социално осигуряване - актуално състояние) излизат сумите за месеца на два реда:  един ред за осиг. ми доход по фиш и втори ред за осиг. база за обезщетението (изчислена на база осредения ми доход от предходните месеци). Двете общо ли правят базата за осигуровки по ГД за съответния месец?

- В справката от НАП пък (СПРАВКА ЗА ОСИГУРИТЕЛНИЯ ДОХОД ЗА СОЦИАЛНО ОСИГУРЯВАНЕ ПО ДАННИ ОТ ДЕКЛАРАЦИИ ОТ НАРЕДБА Н-8 КЪМ КОДЕКСА ЗА СОЦИАЛНО ОСИГУРЯВАНЕ) излиза съвсем различна сума в графа "Осигурителен доход (лв.)". Тази сума е по-висока от тази в НОИ и не разбирам откъде идва разликата и какво всъщност трябва да гледам  :noexpression:

Ще бъда благодарна ако някой ме посъветва как да си отговоря на тези въпроси.