Засега единствената възможност е да ги декларирам като физическо лице. Ако развия тази дейност ще стигна и дотам да регистрирам търговско дружество, за да имам възможност да приспадам и разходи.
Мрежовия маркетинг тепърва ще набира скорост и всичко около него трябва да бъде ясно.
Сигурна съм, че много хора досега са крили тези доходи - волно или неволно от незнание.
 
Благодаря за включването.
Задължения към осигурители са не само разходите за осигуряване, но и осигуровките, които са за сметка на работниците. Сигурно оттам идва салдото по 455.
Благодаря за отговора. И аз четох този член. Ще погледна къде попада в приложенията от годишната декларация.
Техният доход е изплатен от българска фирма. Можи би им издават някакви документи.
Фирмата е американска за хранителни добавки. Дистрибутор съм към тази фирма. "В Мрежовия маркетинг се гради екип от много хора, които работят по малко, и всеки печели процент от труда на цялата група, която е изградил. При това в тази група влизат не само хората, които той лично е включил, но и всички хора, които са включени от преките му сътрудници. Така само един сериозен сътрудник може да привлече хиляди хора в организацията ви, а вие да печелите от това много пари години наред!"
 И така, аз съм изградила екип от хора, които купуват добавки за себе си или за свои клиенти на отстъпка 25%. Аз съм на по-високо ниво с по-голяма отстъпка. Разликата между моята отстъпка и тази на хората от моя екип е моя пасивен доход. Те пазаруват, а аз получавам пари.
От 1979 година в САЩ има Закон за Мултилевъл маркетинга. У нас все още няма, но много фирме работят на този принцип. Включително и застрахователи. Сигурно сте чували и за Ейвън и Орифлейм.
По Робърт Кийосаки

Като пасивен доход, можем да дефинираме доход, който получаваме без нашето пряко участие в текущия момент. Например ако сме на почивка и не работим, но продължаваме да получаваме доход. Тук, разбира се, нямаме предвид ако сме платен отпуск и получаваме заплатата си.

Най-простия пример за пасивен доход е от банков депозит – начислява ни се лихва през цялото време, без никакво наше участие. Следователно той е актив, който ни носи пасивен доход. Друг е въпросът, дали размерът на този доход е задоволителен.

Под актив в случая разбираме инструмент, който ни генерира приходи.

Тук ще опитаме да изброим основните видове активи, които ни носят такъв доход:

1. Бизнес, който не изисква присъствието ни. Ние го притежаваме, но го управляват други хора. Ако вие работите там, това не е вашият бизнес, а ваше работно място.

2. Акции, облигации, бонове и други финансови инструменти

3. Банкови депозити.

4. Взаимни фондове.

5. Ценни книжа.

6. Доходоносни недвижими имущества – например ако даваме апартамент или земеделска земя под наем

7. Хонорари от интелектуална собственост като музика, сценарии, патенти, книги и т.н.

8. Всичко останало, което има стойност, носи доходи или се цени, и за което има пазар. Винаги трябва да сме отворени за нещо ново и оригинално, което би имало полза за хората.
Благодаря за включването. Доходът го получавам като физическо лице, тъй като и дистрибуторския ми договор е с моя милост. Зная че е облагаем, защото не е необлагаем по ЗДДФЛ. Но не зная като какъв доход да го декларирам. Според мен е пасивен доход и не дължа осигуровки за него. Колегите дистрибутори го наричат "мениджърски доход". Ама няма такъв термин или подобен на него в закона.
РАЗЯСНЕНИЕ ИЗХ. № 32-355 ОТ 09.08.2011 Г. НА НАП ОТНОСНО: ДАНЪЧНО ТРЕТИРАНЕ НА ОПЕРАЦИИ, СВЪРЗАНИ С ДЕЙНОСТТА НА НЕПЕРСОНИФИЦИРАНО ДРУЖЕСТВО И СРОК ЗА ЗАДЪЛЖИТЕЛНА РЕГИСТРАЦИЯ ПО ЗАКОНА ЗА ДАНЪКА ВЪРХУ ДОБАВЕНАТА СТОЙНОСТ (ЗДДС)


Предишният текст е от това Разяснение на НАП
"Посочено е, че когато в гражданско дружество участва като съдружник регистрирано по ЗДДС лице, освен ако участието се състои единствено в парична вноска, за гражданското дружество възниква задължение за регистрация по същия закон на основание чл. 132, ал. 1 от ЗДДС. Тъй като не е налице вписване в търговския регистър, 14 дневният срок за подаване на заявление за регистрация започва да тече от датата на внасяне на имущество, съответно от датата на първото извършване на операция."
Здравейте,
Имам доход от мрежов маркетинг. Доходът се формира от дистрибутори, сключили договори под мен. При покупки на продуктите моята отстъпка е 50%, а тяхната отстъпка е 25%. Разликата между двете отстъпки - 25% аз получавам всеки месец като доход на моя лична банкова сметка. Фирмата, която ми ги изплаща не е българска и не ми удържа никакви данъци. В банковия превод не се посочва от какво е дохода. Не ми издават никакви документи за тези суми. Когато сключих договора, едно от условията беше, че трябва да спазвам законодателството в нашата страна.
Извън тези доходи работя в друга фирма на трудов договор, където съм осигурена.
Въпросът ми е като какъв доход трябва да декларирам тези суми. Имам ли право на разходи по ЗДДФЛ и дължа ли осигуровки.