tzolova1972, не разбирам. Ако се дължат осигуровки за разликата, при по-нисък доход, то това не означава ли, че при условие, че доходът, върху който ми е изчислено обезщетението е 2000 лв. (толкова ми е осигурителният доход през последните 4 години), то не следва да се дължат осигуровки? А това е в противоречие с предходните мнения.
Кое се взема предвид -  доходът върху който е изчислено обезщетението или осигурителният доход, върху който реално са внесени осигуровки за месеца?
Отделно, се сещам, че като си правя справка на сайта на НОИ с ПИК, за осигурителен доход през месец, в който съм в болничен (последно това е била 2007г. обаче, може от тогава нещо да се е променило), в колоната "осигурителен доход" е посочен доходът, върху който работодателят е внесъл осигуровки, а на отделен ред за същия месец и доходът върху който ми е  определено обезщетението за периода на болничния лист.
Ето това е извадка от таблицата за месец октомври
Месец:    Осигурен за:    Дни в осигуряване /раб.дни/:    Осиг. доход /лв./:
10    Пенсия, болест и майч., тр. злоп. и безработица       266.67
10    Пенсия, болест и майч., тр. злоп. и безработица    23    1400.00
Много Ви благодаря и Ви поздравявам за професионализма и отзивчивостта!
Здравейте!
Работя на трудов договор, където се осигурявам при максимален осигурителен доход. В момента съм в болничен поради рискова бременност.
Предстои ми да подпиша граждански договор за консултантски услуги, които да предоставям от вкъщи. Възложителят по него твърди,  че след като се осигурявам на максимален осиг. доход по трудовият ми договор, няма да са дължими осигуровки по гражданския, а само ДОД, независимо че съм в болничен. Така ли е наистина, при условие, че докато съм в болничен, работодателят по трудовия договор внася само здравни осигуровки?
Благодаря Ви предварително!