Да, но 10 години това е било коректно според институциите и никога не е имало подобен проблем. Всъщност, според НОИ трябва задължително собственикът да мине на ДУК и да спре да се самоосигурява. Това обаче не е ли в разрез с Наредбата за обществено осигуряване? Четох и отговори на МТСП, както и коментари на юристи, според, които няма пречка юридическото лице да назначи физическо такова, тъй като работодател се води ЕООД-то, а не неговият собственик.
Здравейте,

Благодарение на НОИ се натъкнах на следния казус, за който всяка институция има свое тълкуване:

Иван открива ЕООД и започва да се самоосигурява като собственик. След 1 година Иван назначава Петър за управител, а Петър, в качеството си на управител, назначава физическото лице Иван на длъжност, да кажем, хигиенист. Така Иван започва да се самоосигурява като собственик и да бъде осигуряван от ЕООД-то като служител. И така 10 години, в които самоосигурителната книжка на Иван се заверява без проблем. Днес обаче от НОИ обясняват на Иван, че всичко е незаконно и трябва да му анулират договора?! Това законно ли е и трябва ли Иван да избере само един вид осигуряване?

От това, което прочетох, а и според МТСП, всичко, свързано с договора е законно, само че трябвало да отпадне самоосигуряването. Според НОИ всичко е незаконно  :D

Бих била благодарна ако някой би могъл да ми даде насоки по въпроса!!!
В основанието е записано "сума по договор".
Здравейте,

Казусът, за който моля всички за помощ е следния - на 21, днес, е подписан договор за услуга с клиент, издадена му е фактура по този договор, заедно с касова бележка. Клиентът подписва и договора и фактурата, но малко преди да я плати, решава, че ще се откаже и от двете и ни връща подписаните оригинали. Фирмата ни е по ДДС. Въпросът ми е - с какво основание да сторнирам бележката?

Благодаря предварително на всички!