Възможно ли е срочен трудов договор по чл.68 ал.1 т.1 сключен по изключение за 2 месеца след съгласие от страна на работника, след изтичане на срока да се сключи ДС за удължаване срока на договора за още 2 месеца съгласно чл. 119 от КТ
или да се прекрати първия и да се сключи нов срочен договор за 2 месеца само че на нова длъжност
кое е правилно
така и ще направим Благодаря Ви за отговора
Ако сега я променя на 290 лева трябва ли да правя корекции на РПВ от 01.05.2012 до сега
МРЗ за страната е 290 лева, в момента имаме служителка с РЗ 285 + класа който има, достига МОД който за нейната длъжност е 330 лева. Длъжна ли съм да увелича РЗ или мога да я оставя така.
Ако договорът става безсрочен, уведомете НАП
автор(и): Труд, прочитания: 11855, коментари: 0
Ако договорът става безсрочен, уведомете НАП Уведомленията за промени в трудовия договор се подават в териториалните дирекции на НАП. Новата сграда на агенцията в Русе (на снимката).

Работодателите в практиката често задават въпроса: Трябва ли да се подава уведомление в НАП, когато трудовият договор автоматично по силата на закона става безсрочен в случаите по чл. 69, ал. 1 и 2 от Кодекса на труда. Този проблем не е изрично уреден в нормативен документ, ето защо извличаме отговора чрез тълкуване на закона.

Поначало трудовото правоотношение може да се изменя с писмено съгласие между страните по чл. 119 от Кодекса на труда (КТ) - тоест с допълнително споразумение към трудовия договор. Изключение от това правило са случаите по чл. 69, ал. 1 и ал. 2 от КТ - когато и без изрично споразумение договорът от срочен става безсрочен по силата на закона.

Съгласно чл. 69 от КТ трудовият договор, сключен за определен срок, се превръща в договор за неопределено време, ако работникът или служителят продължи да работи след изтичане на уговорения срок 5 или повече работни дни без писмено възражение от страна на работодателя и длъжността е свободна. Това правило се прилага и при срочния трудов договор за заместване на отсъстващ работник или служител, ако трудовият договор със замествания се прекрати през време на заместването.

Промяната е по силата на закона

Превръщането на трудовия договор в безсрочен по този ред става автоматично, по силата на закона. Това означава, че в случаите по чл. 69 от КТ не е необходимо да се подписва допълнително споразумение между страните по трудовото правоотношение.

От друга страна, законът задължава работодателят да уведомява НАП винаги когато се променя срокът на трудовия договор, без уговорка, че това се прави само ако има подписано допълнително споразумение за промяната.

Според чл. 62, ал. 3 от КТ уведомление до НАП се изпраща в три случая - когато се променя срокът на договора, когато се променя длъжността, която лицето заема - неговата трудова функция, или се изменят едновременно и срокът, и длъжността.

В посочените случаи в тридневен срок от изменението на трудовия договор работодателят или упълномощено от него лице са длъжни да изпратят уведомление за това до съответната териториална дирекция на НАП. Този срок се отнася за изпращането на уведомлението, а не за неговото получаване в НАП. Той започва да тече от деня, следващ деня, в който трудовият договор е изменен и изтича в края на третия ден. Ако денят, в който изтича срокът, е неработен, той изтича в края на следващия работен ден - в случая се прилага общото правило от гражданското право според чл. 72, ал. 2 от Закона за задълженията и договорите.

В случай че работодателят не уведоми НАП за промяната, трудовият договор продължава да фигурира като срочен договор в регистъра. А това на практика прави информацията в системата невярна. Освен това липсата на уведомление за превръщането на договора в безсрочен създава хаос и неяснота при извършване на последващи изменения, както и при прекратяване на трудовото правоотношение, които следва да се регистрират в НАП. Така например може да се окаже, че срокът на договора е изтекъл, няма уведомление за неговото продължаване или прекратяване към този момент и да речем 2 години по-късно изведнъж се появява уведомление за прекратяване. Това затруднява контрола за спазване на правата на работниците и служителите и на трудовото законодателство.

Ето защо в случаите по чл. 69, ал. 1 и ал. 2 от КТ работодателите трябва да подават уведомления в НАП за промяна в срока на договора, независимо от това дали са оформили изменението с допълнително споразумение, или пък то е станало по силата на закона.

Да се има предвид, че когато трудовият договор е със срок за изпитване, при първоначалната му регистрация в НАП се вписва кодът на окончателния вид договор, за който страните са се уговорили, че ще имат помежду си след изтичане на изпитателния срок. Ето защо в тези случаи след изтичане срока на изпитването договорът не се променя и не се подава уведомление в НАП.

Увеличение на заплатата не се регистрира

Законът изчерпателно изброява случаите на промяна на трудовия договор, когато следва да се подаде уведомление до НАП. Ето защо не се изпраща уведомление, когато се променя напр. само заплатата по договора или пък лицето преминава от непълно към пълно работно време.

Жанет БОГОМИЛОВА,

юрист
След подаване на ДС за преминаване на срочния трудов договор в безсрочен в справката на НАП за действащи трудови договори, кода веднага се променя от 2 на 1. Това предната седмица го направих и проследих в справката на нап преди и след ДС как се променят елементите по договора на лицето
Според мен трябва да се подаде ДС че договора се превръща в безсрочен защото иначе в НАП си остава с код 2/срочен/ и един ден когато напусне лицето и си забравил това и го подадеш с код 1  няма да ти мине уведомлението за прекратяване. Подай го сега ДС с датата на изтичане срока на договора и аз си мисля че от НАП ще ти го приемат. Имах един подобен случай.
След разследването ми най- накрая установих:), че лицата се водят във ведомостта на длъжност с код на професията например 3..... а в декларация 1 се подават с код на длъжността 7..........Така се получава несъответствие между ведомостите и осигуряването на лицето с една дума направили сме икономия на работодателя, която не знам дали от нап биха забелязали?
Декларация 1 е минала успешно и при осигуряване под МОД за длъжността, проверих в справката на НОИ по ЕГН и там видях че осигурителния доход е под МОД.
под МОД за длъжността
Аз лично не се занимавам със ТРЗ то на фирмата но след разглеждане на ведомостите за тази година установих че 4 човека от фирмата са осигурявани под МОД пуснали сме Д1 и Д6 и са минали успешно. Не знам  обаче дали да оставим предходните месеци така и от новия месец да ги осигуряваме на МОД или да довнесем осигуровките но тогава трябва да коригираме и Д1 и Д6 не е ли така?
След преглеждане на ведомостите установих че 4 лица от фирмата ги осигуряваме под МОП, останалите са назначени на по-ниски заплати от МОП но ги осигуряваме на МОП. Какви последици биха последвали при тези нарушения?
по електронен път
И аз имах такъв случай, срочен договор с изтекъл отдавна срок , пуснах сега към него ДС с датата на приключване на срочния договор, съгласно чл. 119 от КТ за превръщането му в договор за неопределено време и от НАП ми го приеха и завериха
Така и ще направя. Благодаря  :yes3:
Но ми се появяват и два действащи договора отново със 0. Тогава какво следва и как се е получило направо не знам :)
 благодаря за отговорите
а в случай че в графа основна РЗ в справката на нап ми излиза 0, това трябва ли да го коригирам
Здравейте, след направена справка на действащите трудови договори на фирма от системата на НАП ми излиза че някой договори които си мисля че са приключени все още стоят в НАП като действащи, и сега съм в шок не знам какво да правя. Моля за съвет
Благодаря и аз така мисля, други мнения по въпроса