Здравейте,
При такъв договор страните се задължават да извършат в свой и общ интерес определена дейност, като всяка от страните работи от свое име и за своя сметка за постигане на дефинираната цел. В този смисъл ги няма класическите възложител и изпълнител.
Физическото лице ще получи нещо като доход от съвместната дейност, а не възнаграждение. Т.е. това няма да е доход по извънтрудово правоотношение., а доход по чл. 35, т. 6:
Скрит текст :
Раздел VI.
Доходи от други източници
Облагаем доход
Чл. 35. Облагаемият доход е брутната сума на облагаемите доходи, придобити през данъчната година от:
1. обезщетения за пропуснати ползи и неустойки с такъв характер;
2. парични и предметни награди от игри, от състезания и конкурси, които не са предоставени от работодател или възложител;
3. (доп. - ДВ, бр. 94 от 2012 г., в сила от 01.01.2013 г.) лихви, в т. ч. съдържащи се във вноските по лизинг, с изключение на лихвите по чл. 38, ал. 13;
4. производствени дивиденти от кооперации;
5. упражняване на права на интелектуална собственост по наследство;
6. всички други източници, които не са изрично посочени в този закон и не са обложени с окончателни данъци по реда на този закон или с окончателни данъци по реда на Закона за корпоративното подоходно облагане.
Годишна данъчна основа
Чл. 36. (Доп. - ДВ, бр. 99 от 2011 г., в сила от 01.01.2012 г.) Годишната данъчна основа за доходите от други източници се определя, като облагаемият доход по чл. 35, придобит през данъчната година, се намалява с вноските, които лицето е задължено да прави за данъчната година за своя сметка по реда на чл. 40, ал. 5 от Закона за здравното осигуряване.
От това стигам до извода, че няма да се дължат осигуровки.
Прехвърлянето на собствеността на стоката от фирмата на физическото лице е доставка по чл. 6, ал. 1 от ЗДДС, която се извършва по условията на договора. Следователно, трябва да се издаде данъчен документ с вписано основание и без плащане.
Фактурата включвате в дневник продажби, а доходът на физическото лице от получената престация в натура подлежи на деклариране в ГДД по чл. 50 и за него не се дължи авансово данък.
Всичко, изложено по-горе са само мои разсъждения в рамките на зададените от Вас параметри на казуса. Можете да отправите запитване до методолозите на НАП в ОДОП. Аз бих постъпила така, ако става дума за значителна сума.