Ако са на сумирано изчисляване на работното време
Скрит текст :
ИЗВЪНРЕДЕН ТРУД НА ОФИЦИАЛНИ ПРАЗНИЦИ ПРАЗНИК ПРИ СУМИРАНО ИЗЧИСЛЯВАНЕ НА РАБОТНОТО ВРЕМЕ
05.04.2013
ГОШО МУШКАРОВ – Д-Р ПО ИКОНОМИКА
В сп. „Актив”, бр. 3/2013 г. Гошо Мушкаров – д-р по икономика, отговаря на въпроса:
Трябва ли часовете, отработени на официален празник при сумирано изчисляване на работното време и заплатени съгласно чл. 262 от КТ, и приравненият нощен към дневен труд да се отчитат като положен извънреден труд?
Сумираното отчитане на работно време се установява от работодателя по реда на чл. 142, ал. 2 от КТ. При този режим през отделните работни дни може да се работи с различна продължителност (в определените от Кодекса на труда граници), като отработеното време се отчита за целия период на сумиране. Когато календарната норма работно време за същия период е превишена, това превишаване представлява извънреден труд и се заплаща със съответното увеличение по реда на чл. 262 от КТ. Когато работата е била извършвана по приетия от работодателя график, увеличението е като за положен през работните дни извънреден труд, тоест не по-малко от 50%. В случай чe се полага труд през дните на официалните празници, независимо дали е по график или не, на работника или служителя се заплаща според уговореното, но не по-малко от удвоения размер на трудовото му възнаграждение (чл. 264от КТ). А ако през такива дни е работено извън графика, тоест ако е полаган извънреден труд, това възнаграждение се удвоява.
При сумирано изчисляване на работното време нощните часове се превръщат в дневни с коефициент, равен на отношението между нормалната продължителност на дневното и на нощното работно време, установени за подневно отчитане на работното време за съответното работно място (чл. 9, ал. 2 от Наредбата за структурата и организацията на работната заплата, НСОРЗ).