Съставител ГФО!

24.06.2014, 11:46 6442 2

24.06.2014, 11:46
Публикации: 9 / 1
Здравейте колеги! Желая да уточним следното: Съгласно ЗСч - чл.35, ал.1 - "Съставител на финансов отчет може да бъде лице, което е с магистърска степен "Счетоводство и контрол" и  2г. стаж в областта"! Според вас стажът обвързан ли е с висшето образование по време или изискванията могат да се разгледат, като два независещи един от друг процеса? В случая стажът е започнат преди дипломиране на лицето!
#1 | 24.06.2014, 15:22
Публикации: 1719 / 209
Кои лица могат да бъдат съставители на финансовите отчети на предприятията
Интересен е и въпросът към коя дата се определят стажът и завършената образователна степен?
Това не е уточнено в текстовете на закона, но би трябвало да се подразбира. Към датата, към която лицето е назначено да изпълнява длъжността “съставител на финансови отчети”, то трябва да отговаря на законовите изисквания.
#2 | 24.06.2014, 18:23
Публикации: 9 / 1
Навярно не сте разбрал въпросът ми! Намерих информация по него коментирана от друг колега:
" Нормативни изисквания към лицата - съставители на годишен финансов отчет.

Според юридическата си форма, лицата - съставители на финансов отчет могат да бъдат: физически лица и лица регистрирани по Търговския закон (ТЗ).

    1. Лица в трудовоправно или служебно отношение с предприятието

Това са лица, назначени по трудов или друг служебен договор съгласно действащото трудово или друго законодателство, регламентиращо реда за сключване на трудов или служебен договор.

Длъжността, която заемат тези лица, е възможно да бъде както "главен счетоводител", така и всяка друга икономическа длъжност съгласно възприетата структура на персонала в предприятието. Важно е да се подчертае, че предприятието следва да оповести в писмена форма избора си като вмени в трудовите задължения на съответната длъжност и това основно задължение на лицето да съставя годишен финансов отчет.

Видно от изискванията на чл. 35 от Закона за счетоводството като съставители на годишни финансови отчети могат да бъдат назначавани само лица с икономическо образование. Всички останали лица, които са завършили друго висше образование, не могат да бъдат назначавани в качеството им на съставители на годишни финансови отчети.

- за физическите лица с висше счетоводно-икономическо образование и съответен стаж в областта на счетоводството, външния и вътрешния финансов одит, данъчните ревизии или като преподавател по счетоводство и контрол, доказан със съответен документ за трудов или осигурителен стаж (чл. 35, ал. 1, т. 1 ЗСч). Това са лица, които са придобили специалност "Счетоводство и контрол" към икономическите университети в страната.

- за физическите лица с друго висше икономическо образование и 5 г. стаж в областта на счетоводството, външния и вътрешния финансов одит, данъчните ревизии или като преподавател по счетоводство и контрол и доказан със съответен документ за трудов или осигурителен стаж (чл. 35, ал. 1, т. 2 ЗСч). Това са лица, придобили висше икономическо образование с друга специалност, например: "Финанси", "Статистика", "Международни икономически отношения" и други.

- за физическите лица със средно икономическо образование и 8 г. стаж като счетоводител, който също следва да бъде доказан със съответните документи за завършено образование и трудов или осигурителен стаж (чл. 35, ал. 1, т. 3 3Сч). Това са лица завършили средно специално икономическо образование в техникуми и лицензирани търговски гимназии и икономически колежи.

Понятието "стаж в областта на счетоводството" включва в себе си всички извършвани дейности или изпълнявани функции, които са пряко свързани с организацията, методологията и осъществяването на счетоводството на предприятия.

Съответният стаж следва да бъде доказан с трудов или осигурителен документ.

Законът за счетоводството не поставя изискване за периода, в който лицето е придобило професионалния си стаж - дали е преди завършване на висшето образование, по време на следването или след това.

Изискванията, които поставя чл. 35 от ЗСч (минимална степен на завършено образование и съответстващ към него професионален стаж и съставителят да не е осъждан за престъпление от общ характер), следва да бъдат изпълнени към датата на изготвяне на ГФО, която съгласно чл. 37, ал. 1 не може да бъде по-късно от 1 март, а за консолидираните финансови отчети, съгласно чл. 37, ал. 2 - не по-късно от 30 юни.

    2. Лица в облигационни отношения с предприятието

Това са лица, регистрирани по съответния ред, като упражняващи свободна професия "счетоводител", "икономист" и пр. Те следва аналогично на гореизложеното да отговарят на изискванията на чл. 35, ал. 1, както и на чл. 36 от Закона за счетоводството.

Съставител на годишен финансов отчет може да бъде лице, което не е осъждано за престъпление от общ характер по глава пета и по раздел I на глава шеста от Особената част на Наказателния кодекс.

    3. Лица, регистрирани по ТЗ като "специализирано счетоводно предприятие" или регистрирани по ТЗ и ЗНФО като "специализирано одиторско предприятие"

Тези предприятия следва да са със седалище на територията на страната и в предмета им на дейност да е включено организиране и счетоводно отчитане и съставяне на годишни, междинни и други финансови отчети по реда на Закона за счетоводството.

Съставеният от тези предприятия ГФО се подписва от физическото лице, което управлява или представлява специализираното счетоводно или одиторско предприятие, както и от ръководителя на предприятието, за чиято дейност се отнася годишния финансов отчет.

Ръководството на предприятието е отговорно за съставянето на финансовите му отчети, които трябва да дават вярна и честна представа за финансовото му състояние, резултатите от дейността, паричните потоци и измененията в собствения капитал на предприятието.

Като се поразрових в становищата на НАП, на всякъде се копи-пейства този текст, това го измъкнах от едно такова от 2003, дано ти помогне."
Последни Теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група