редът за корекцията е еднакъв и при частична, и при цялостна рекламация. И в двата случая доставчикът следва да издаде кредитно известие към фактурата, с което да коригира нейната данъчна основа и съответно размера на начисления или изискуем данък по нея.В конкретния случай става въпрос за намаление на данъчната основа на фактурираната доставка , която за да отрази намалението на нейната данъчна основа, следва в 5-дневен срок от възникването на съответното обстоятелство (в случая датата на приемане на рекламацията, регистрирана със съответни документи - протокол, търговска кореспонденция и пр.) да издаде кредитно известие за стойността на връщаната стока.Освен реквизитите по чл. 114 от ЗДДС, кредитно известие следва да съдържа задължително (чл. 115, ал. 4 от закона) номера и датата на фактурата, към която се издава известието и основанието за неговото издаване (в случая “рекламация съгл.договор,протокол”)
При доставчика то се посочва в Дневника за продажбите за периода, през който е издадено със знак минус и във VIES-декларацията. Аналогично, получателят следва да коригира начисления по първоначално издадената фактура данък за ВОП.
Промяната в статистическите стойности на осъществения вътреобщостен обмен на стоки, настъпила в резулт на рекламацията, се отразява в Интрастат-декларациите на участницине в сделката.Кодът за деклариране вида на сделката при рекламация за непригодност или дефекти е 2.1.