Имаше известен период от време, в която МТСП и ВКС бяха на различни позиции относно правото на отпуск за времето на незаконното уволнение. ВКС смяташе, че такъв не се полага, МТСП, че се полага. В крайна сметка ВКС надделя в спора и от известно време насам и двете страни са единодушни, че за периода на незаконното уволнение, работниците и служителите нямат право на отпуск.
№511/12.02.2010 г. на ВКС;
№346/26.05.2010 г. на ВКС;
№519/28.06.2010 г. на ВКС;
№636/04.11.2010 г. на ВКС;
Решение на Шуменски районен съд:
"...Относно иска по чл.224 ал.1 от КТ, за обезщетение за неизползван отпуск в периода от първото й незаконно уволнение до повторното прекратяване на трудовото правоотношение, в размер на 280 дни, или 7217,79 лв., и законната лихва, считано от датата на депозиране на исковата молба, съдът намира същия за неоснователен. Съгласно трайната практика на ВКС, подобно обезщетение не се дължи, понеже същото противоречи на характера и предназначението на платения годишен отпуск..."
Eмил Мирославов - Директор Дирекция "Индустриални отношения", МТСП:
"Предназначението на платения годишен отпуск е за почивка и възстановяване на изразходваната в трудовия процес работна сила от работника или служителя. Тъй като през времето от уволнението до възстановяването му на работа той не е работил реално, в практиката на Върховния касационен съд е възприето, че за времето на незаконно уволнение на възстановения работник или служител не му се полага платен годишен отпуск.
Министерството на труда и социалната политика споделя изцяло съображенията на Върховния касационен съд."