Така и така сме на темата за пенсиониране и придобиване право на пенсия.. Да попитам, имаме следния казус:
Наш служител от 2014г. придоби право на пенсия за осигурителен стаж и възраст на 28.02.2015г. Не сме прекратявали ТД, т.к. считано от 01.01.2015г. беше отменена разпоредбата на чл.94 ал.2 КСО (според която с придобиване правото на ПОСВ се прекратява ТД) и съответно т.к. пък чл.222 ал.3 КТ казва, че обезщетението от 2 БТВ (или 6 БТВ ако работи повече от 10г. при същия работодател) се изплаща при преустановяване на ТД при пенсиониране не сме изплащали на 28.02.2015г. обезщетение по чл.222 ал.3 КТ.
Лицето сега е в продължителни болнични и шефа коментира евентуално да го освободим, още не е сигурно, но казусът си остава. Та... с постановление към изменение КТ от 17.07.2015г. пък излязоха промени за прекратяване на ТПО при пенсиониране, но никой от случаите не включва казуса, ако работодателят иска освобождаване на лице, което е придобило право на ПОСВ и поради отмяна на разпоредбата по чл.94 ал.2 КСО не е било освободено с придобиването. И на какво основание може да го освободи работодателя, като всичките изменени точки в КТ не взеха предвид, че си играха с този КТ през 3 месеца. Та към момента има следните случай на прекратяване на ТПО във връзка с пенсиониране:
1) от служителя: по чл.327 т.12 КТ без предизвестие
2) от работодателя с предизвестие:
- чл.328 (1) т.10 КТ - при придобиване право на пенсия за осигурителен стаж и възраст;
- чл.328 (1) т.10а КТ - когато на работника или служителя е отпусната пенсия за осигурителен стаж и възраст в намален размер по чл. 68а от Кодекса за социално осигуряване;
- чл.328 (1) т.10б КТ - когато трудовото правоотношение е възникнало, след като работникът или служителят е придобил и упражнил правото си на пенсия за осигурителен стаж и възраст;
- чл.328 (1) т.10в КТ - когато трудовото правоотношение е възникнало с работник или служител, след като му е отпусната пенсия за осигурителен стаж и възраст в намален размер по чл. 68а от Кодекса за социално осигуряване.
....
Та нашият случай е:
- лицето е придобило право на ПОСВ по време на ТПО
- лицето не е било освободено при придобиване правото (поради отмяната от 01.01.15 на разп. 94 ал.2 КСО и избора да не се прекратява ТД при пенсиониране)
- лицето НЕ е придобило право на пенсия в намален размер, а нормално пенсиониране..
Та четирите точки не посочват този случай, но нищо ще си правят законодателите променки, после ще ги връщат, после пак ще ги отменят..И на какво основание например всички работодатели (и работници), които се възползваха от възможността да не се прекратяват ТД при пенсиониране, ако решат могат да освободят работник, който вече е пенсионер? Работникът ясно - може без предизвестие многократно да пожелае да бъде освободен по чл.327 т.12 КТ и във всеки момент фирмата да остане без човек, но работодателя?