Здравейте,
СОЛ (зъболекар) може ли да наема на работа по трудов договор друго ФЛ? Физическото лице към момента на наемане на работа няма сключен трудов договор и не е регистрирано като СОЛ.
В случай, че това е възможно има ли някакви особености?
Сключва се трудов договор, подава се уведомление по чл. 62., ал. 5 и могат осигуровките да са върху МОД за дейността?
Да, регистрираният зъболекар като свободна професия може да наема на работа по трудов договор лица за осъществяване на дейността си.
Да, сключва трудов договор с наетото лице.
Да, подава се уведомление по чл.62 КТ.
Да, осигуровките са съобразени с праговете за дейността.
Особености:
По отношение на осигурителните книжки на работещите при зъболекаря лица:
Скрит текст :
II. Издаване и заверяване на осигурителни книжки на работници или служители, наети по трудов договор от осигурители, които не са еднолични търговци или юридически лица
На основание отмяната на чл. 7 от Наредбата за обществено осигуряване на самоосигуряващите се лица, българските граждани на работа в чужбина и морските лица, в сила от 01.07.2015 г. е отменено издаването на осигурителни книжки на работниците или служителите, наетите по трудов договор от осигурители, които не са еднолични търговци или юридически лица. Съгласно преходните и заключителни разпоредби на ПМС № 45 от 05.03.2015 г. за изменение и допълнение на наредбата, работниците или служителите, наетите по трудов договор от осигурители, които не са еднолични търговци или юридически лица могат да поискат издаването и заверяването на осигурителни книжки, когато осигуряването е започнало преди 1 юли 2015 г.
Териториалните поделения на Националния осигурителен институт издават осигурителни книжки на работници или служители, наети по трудов договор от осигурители, които не са еднолични търговци или юридически лица преди 01.07.2015 г. В тях се вписват осигурителният стаж, осигурителният доход, размерите на осигурителните вноски, данни за периодите на временна неработоспособност, бременност и раждане и отглеждане на дете или осиновяване на дете от 2- до 5-годишна възраст. Осигурителните книжки, се заверяват за периоди до 31.12.2015 г. Няма пречка на лицата, на които осигуряването е започнало преди 1 юли 2015 г. да се издават осигурителни книжки и след тази дата.
По отношение попълването на трудови книжки на работещите при него лица- отговор от МТСП.
Скрит текст :
________________________________________2017-02-24 15:56:05 - Силвия Донева
________________________ ________________
Здравейте, Адвокат на свободна практика, самоосигуряващо се лице, ще наеме по трудов договор адвокатски сътрудник. На сътрудника трябва ли да му се попълва трудова книжка?
________________________ ________________
2017-03-28 15:04:05 - Дирекция "Трудово право, обществено осигуряване и условия на труд"
________________________ ________________
Съгласно чл. 347 КТ, трудовата книжка е официален удостоверителен документ за вписаните в нея обстоятелства, свързани с трудовата дейност на работника или служителя. Съгласно чл. 348 КТ, работникът или служителят при постъпване на работа е длъжен да представи на работодателя трудовата си книжка. Когато работникът или служителят постъпва за първи път на работа, работодателят е длъжен в срок от 5 дни да го снабди с трудова книжка. Постъпването за първи път на работа се удостоверява от работника или служителя с писмена декларация. Трудовата книжка се съхранява от работника или служителя, който е длъжен да я представя на работодателя при поискване, както и за вписване на нови обстоятелства в нея.