Счетоводно отчитане на разходи за минерална вода, тоалетна хартия, сапун и др., предоставени от фирмата за всички работници в нея
Скрит текст :
Публикувано на 29.08.2014
Христо Досев, дипломиран експерт счетоводител, регистриран одитор
В бр. 5/2014 г. на сп. „Форум на счетоводителя”,Христо Досев, дипломиран експерт счетоводител, регистриран одитор отговаря на следния въпрос: Какви са особености в счетоводното отчитане на разходи за минерална вода, тоалетна хартия, сапун и др., предоставени от фирмата за всички работници в нея?
Съгласно изискванията на чл. 282 от Кодекса на труда, всеки един работодател е длъжен да осигурява условия за санитарно-битово и медицинско обслужване на своите работници и служители съобразно санитарните норми и изисквания. Въпросите, регламентиращи санитарното и битово обслужване, се разглеждат и в Наредба № 7 от 23 септември 1999 г. за минималните изисквания за безопасност и здраве по работните места и при използване на работното оборудване. В членовете 229 - 234 се дават основните и минимални изисквания за санитарно-битовото обслужване на работниците и служителите.
Изискването на чл. 230 от наредбата е, за осигуряване на личната хигиена на работещите да се осигурят санитарно-битови помещения съгласно изискванията на нормативните актове. Според изискванията на чл. 237, ал. 1 от наредбата, близо до работните места, помещенията за почивка, съблекалните, душовите помещения и умивалните работодателят е длъжен да осигурява необходимия брой тоалетни с умивалници, а според изискването на алинея 2 от същия чл. 237, на работещите следва да се осигурява достатъчно количество питейна вода и по възможност подходящи безалкохолни напитки.
Всички документално обосновани разходи по задоволяване на санитарните и битови потребности на работниците са част от текущите разходи за дейността на съответното предприятие, поради което същите са данъчно признати при спазване на общите принципи на материалните данъчни закони. Ето защо, ако съответните разходи по закупуване на минерална вода, тоалетна хартия, сапун са документално обосновани, същите ще бъдат признати за данъчни цели по реда на ЗКПО (без да се считат същите за социален разход, върху който следва да се дължи данък по реда на чл. 204, т. 1 от ЗКПО) и за тях ще възникне правото на приспадане на данъчен кредит, ако са спазени общите принципни постановки на упражняване на правото на приспадане на данъчния кредит по смисъла на ЗДДС.