Здравейте,
от 11/ 2018 ще назначим нови хора в дейност различна от досегашната основна. Също така част от настоящия персонал ще се прехвърли и ще се занимава с новата дейност.
Реално ще се получи от 11/2018г. преобладаващия брой лица във фирмата да е в новата (втора) икономическа дейност. За целите на осигуряване тази дейност ще стане основна.
МОД и ТЗПБ се взимат предвид за основната дейност на фирмата (а не за всяко лице според икономическата дейност в която е заето лицето, когато са повече от една).
Въпросът ми е - може ли да се смени основната ИД за фирмата през годината, както в случая от 11/2018г. ПО ЗБДОО, по Наредбата за елементите на възнаграждението.... и по КСО се посочват, че се определя МОД по основата икономическа дейност за...... година. За ТЗПБ също, на база на основната ИД за .... година.
Единствено в
Писмо № 24-00-846 от 10.05.2006 г. на НАП се посочва, че се определя основна ИК в последния календарен ден на месеца (т.е. всеки месец може да се смени основната ИД, ако имаш повече от една ИД и персонал, който е с текучество като брой заети измежду тези дейности)
При извършване на няколко икономически дейности осигурителя определя в края на календарния месец икономическата дейност, с оглед определянето на минималния осигурителен доход на заетите лица
.
Т.е. правилно ли е от 11/2018 да сменим основната ИД?
И съответно по уведомление чл.62 КТ се посочва за всяко лице в коя конкретна икономическа дейност е заето.
МОД и ТЗПБ обаче са общо за предприятието според определената ОСНОВНА ИД. Сега остава да може и основата да се промени през годната и да може да се промени и % ТЗПБ и МОД.
Целия текст на писмото:
Скрит текст :
Определянето на основната икономическа дейност от осигурител
С направените промени в Кодекса за социално осигуряване (ДВ, бр.105/2005 г.) от 01.01.2006 год., беше изменен чл.5, ал.1 и определението за осигурител е: "Всяко физическо лице, юридическо лице или неперсонифицирано дружество, както и други организации, които имат задължение по закон да внасят осигурителни вноски за други физически лица".
С тази промяна от кръга на лицата имащи качеството на осигурител са изключени клоновете и поделенията на юридическите лица.
Осигурителят определя основната си икономическа дейност съгласно Националната класификация на икономическите дейности (НКИД 2003), утвърдена със заповед на председателя на Националния статистически институт и съгласно икономически дейности посочени в Закона за бюджета на ДОО за съответната календарна година (Приложение №1, чл.8).
Съгласно допълнителната разпоредба на Наредба за елементите на възнаграждението и доходите, върху които се правят осигурителните вноски, и за изчисляване на паричните обезщетения за временна неработоспособност или за бременност и раждане, в случаите в които осигурителя осъществява две или повече икономически дейности , основната му икономическа дейност се определя от дейността, в която са заети най-голям брои лица по трудово правоотношение.
При определянето на основната икономическа дейност на осигурителя не се вземат предвид работниците и служителите които са общо функционално свързани с осигурителя.
При извършване на няколко икономически дейности осигурителя определя в края на календарния месец икономическата дейност, с оглед определянето на минималния осигурителен доход на заетите лица. В броя на осигурените лица се включват: заетите през месеца, преминалите от една дейност към друга, новопостъпилите, напусналите.
Във връзка с изложеното, органите по приходите в своята работа при определяне на основната икономическа дейност на осигурителя, следва да имат предвид:
• До 31.12.2005 год. клоновете и поделенията на юридическите лица, като осигурители са определяли основна икономическа дейност, независимо от юридическото лице
• От 01.01.2006 год. клоновете и поделенията на юридическите лица не определят икономическа дейност. Задължението за определяне на икономическата дейност е на осигурителя - юридическото лице.