В СС 2 са разгледани методите, по които се изписват СМЗ .
Скрит текст :
" СС 2 ОТЧИТАНЕ НА СТОКОВО-МАТЕРИАЛНИТЕ ЗАПАСИ
............
Препоръчителен подход
9.1. Стоково-материалните запаси се отписват по метода на конкретно определената стойност, когато тяхното потребление засяга конкретни партиди производства, проекти или клиенти.
9.2. Когато няма условия за прилагане на метода на конкретно определената стойност, препоръчва се да бъде използван един от следните методи:
а) първа входяща - първа изходяща (fifo) стойност, при който:
- материалите, които са закупени първи, се изписват първи при влагане в производството и при други намаления;
- стоките, които са закупени първи, се изписват първи при продажба и при други намаления;
- продукцията, която е произведена първа, се изписва първа при продажба и при други намаления.
Оставащите в края на отчетния период материали, стоки и продукция са тези, които са закупени или произведени последни, или
б) средно претеглена стойност, при който средно претеглената стойност за всяка единица стоково-материален запас се определя от сбора на средно претеглената стойност на наличните сходни стоково-материални запаси в началото на периодаи стойността на сходните, закупени или произведени през периода стоково-материални запаси, който сбор се разделя на количеството на сходните стоково-материални запаси - носители на тези стойности. Средната стойност може да бъде изчислена на периодична основа или след всяко постъпление.
Допустим алтернативен подход
10. Когато няма условия за прилагане на препоръчителните методи, допуска се прилагането на алтернативния метод на последната входяща - първа изходяща (lifo) стойност, при който стоково-материалните запаси, закупени или произведени последни, се продават (влагат) първи, а оставащите в края на отчетния период стоково-материални запаси са тези, които са закупени или произведени първи."
За съжаление сред тях няма метод на надценката като това не пречи той да се коментира и използва. Друг е въпросът , че решението за това е лично и прилагащият го трябва да може да го защити при евентуална проверка. Фактът, че се колебаете доколко е правилен говори сам по себе си, че имате разбирането , че стойностното водене на СМЗ не е съобразено по никакъв начин със СС 2. Попаднах на едно мнение на експерт - счетоводител, което не споделям, но може то да Ви даде необходимата мотивация да приложите или не надценката като метод на изписване на стоките.
Отчитане на стоково-материални запаси
Скрит текст :
Христо Досев, дипломиран експерт-счетоводител
Счетоводство
В бр. 11 от 2011 г. на сп. “Форум на счетоводителя” Христо Досев, дипломиран експерт-счетоводител, oтговаря на въпроса:
Как трябва да се заприходява и изписва стоката в магазин, в който се продава най-различна стока с голяма номенклатура?
Начинът на заприходяване и изписване на материални запаси е въпрос на организация в самото предприятие. В същото време текущото счетоводно записване следва да бъде организирано така, че да улеснява съставянето на финансовия отчет според изискванията на приложимите счетоводни стандарти. Националният счетоводен стандарт СС 2 Отчитане на стоково-материалните запаси дава препоръчителни подходи (конкретно определената стойност; първа входяща - първа изходяща; среднопретеглена стойност) и допустим алтернативен подход (последна входяща - първа изходяща) за отписване на стоково-материалните запаси. В случай че намирате трудности да идентифицирате вида и количеството на продадените стоки, може да прибегнете дo техниката на инвентаризиране на наличните стоки през един регулярен период (например всяко тримесечие или всеки месец). Така вие, посредством добавяне на всички доставки през периода към началното салдо и изваждайки намерените наличности, ще установите вида и количеството на продадената стока.
СС 1 Представяне на финансовите отчети допуска предприятието да се отклони от някой национален стандарт и да приложи МСФО, когато счете, че по този начин ще постигне по-вярно и честно представяне. В този смисъл можем да кажем, че в параграфи 21 и 22 от МСС 2 Материални запаси е допустим за използване така нареченият метод “цени на дребно” като способ за определяне себестойността на материалните запаси. Този метод е удобен да се използва в търговията на дребно за оценяване на голям брой бързооборотни позиции от материални запаси (стоки). Същността му се изразява, като продажната цена на запасите се намалява с подходящ процент надценка, който обикновено се използва при различните групи и категории материални запаси (стоки). Продаваните стоки в търговския обект може да се групират по групи стоки, за които се използва един или осреднен процент надценка. Например група “млечни продукти”, които се продават средно с 12% надценка. При положение че от тази група стоки е реализиран приход - например в размер на 7000 лева, това означава, че приспадайки 12%-ната средна надценка, отчетната стойност на продажбите, съответстваща на продадените количества от съответната група стоки, ще се изчисли в размер на 6250 лева (7000 лв./(100 + 12) х 100 = 7000/112% = 6250 лв.). В резултат на това печалбата от продажбата на стоките с отчетна стойност 6250 лева ще бъде в размер на 750 лева (7000 лв. - 6250 лв. = 750 лв.), което представлява точно 12% надценка, приложена върху отчетната стойност на реализираните стоки 6250 лв. х 12% = 750 лв. По този начин изписването на отчетната стойност на продадените стоки като текущ разход ще стане само стойностно, без стоките да се изписват по вид и количество. При положение че в предприятието стоките се отписват само стойностно, е удачно и самото заприходяване на стоките да става само стойностно - към съответната група стоки със сходна средна надценка.
В същото време има съдебна практика, която не е в подкрепа на това становище и вероятно сте разглеждали различни дела по този повод . Прилагам линк към едно подобно .
http://www.admcourt-varna.com/site/files/Postanoveni-zakonni-aktove/2012/07-2012/0261d811/35360412.htmНай-добрият вариант е, ако има подходящ софтуер за отчитане на СМЗ или ако такъв няма управителят/собственикът на фирмата да могат да Ви предоставят информация за продадените бройки от всяка стока или група стоки / зависи как сте ги обединили аналитично / .