Извършва се факторен анализ на същите и ако е необходимо количествено се измерва и определя какво е влиянието на основните фактори, които са повлияли върху тяхното формиране, върху изменението на материалните запаси. Особено внимание се обръща на факторите обща потребност от материални запаси на производството и на потреблението на материални запаси за единица време (средно дневно потребление) в зависимост от обема на производствено-стопанската дейност. Този аспект на нализа се извършва с подходяща аналитична техника за факторен анализ и особено посредством способа на верижното заместване.
Извършва се анализ на обращаемостта на материалните запаси. Изследва се с коефициент за обращаемост (брой обороти), продължителност (време на един оборот) и заетост на материалните запаси в производството.
Коеф.на обращаемост = НПП
МЗ
НПП – нетни приходи от продажби
МЗ - среден размер на материалните запаси
Чрез този коефициент се получава информация колко оборота са извършили материалните запаси, т.е. колко пъти са се обновили в складовете на предприятието за определен период от време. Целта е броят на оборотите да бъде увеличен.
Време на оборота = МЗ x 360
НПП
Този коефициент дава информация каква е била продължителността на един оборот на материалните запаси в дни. Целта е времето на един оборот да се намали.
Коефициентът на обращаемост и Времето на обращение са в обратно пропорционална зависимост.
Коефициент на заетост на МЗ = МЗ
НПП
Този показатели свидетелства за това с колко единици материални запаси се обслужва единица постъпления от продажбите. Колкото по-малки са стойностите на този показател, толкова по-малко са материалните запаси, с които се обслужват производството и продажбите в предприятието. Т.е. толкова по-ниска е запасоемкостта на единица производство или продажби.