Според мен, Вие трябва да осчетоводите подписания договор такъв, какъвто е.
Пише ли в него, че двете страни се споразумяват за отпадането на взаимните претенции с предоставянето на имота в замяна на присъденото вземане? Ако е така, дебитирате ДМА и кредитирате разчетите по присъдени вземания в техния пълен размер. Т.е. завеждате имота в баланса със стойността на погасеното вземане.
И не виждам защо трябва да се намесва данъчната оценка на имота или оценката от лицензиран оценител. При вас имота се завежда и трябва да го запишете според правилата за първоначално признаване.
Имате случай на размяна на активи. Според НСС-16:
Скрит текст :
Размяна на активи
5.1. (изм. и доп. - ДВ, бр. 86 от 2007 г., в сила от 01.01.2008 г.) Когато дълготраен материален актив е получен в резултат на замяна или частична замяна срещу друг несходен дълготраен материален актив или други активи, цената на придобиване се определя по справедливата стойност на получения актив, която е еквивалентна на справедливата стойност на отдадения актив, коригирана с всички прехвърлени парични средства. Възникналата разлика между цената на придобиване на получения актив и сумата от балансовата стойност на отдадения актив и всички прехвърлени парични средства се отчита като печалба или загуба.
Разбира се, това е само разсъждение по поставения въпрос, но пак Ви повтарям, важното е да осчетоводите подписания договор.