Продължавам да си пиша сама в темата. След много търсене в интеренет намерих това:
Прихващане и възстановяване на суми за данъци, задължителни осигурителни вноски и други публични вземания - Любомир Владикин, адвокат от София
"Насрещните публични дългове се погасяват в момента на реализиране на предпоставките, при който настъпва компенсацията, т.е еx tunc (с обратна сила). Ако задълженията са лихвоносни, лихвите престават да текат от този момент. Прихващането е сурогат на реалното изпълнение, тъй като в действителност няма движение на парични знаци, т.е. налице е погасяване вместо изпълнение.
С Указание № 24-00-1394 от 05.07.2004 на главния данъчен директор се прие, че с извършването на прихващане на недължимо платени данъчни задължения, такси или суми, подлежащи на възстановяване на друго основание, и насрещни изискуеми данъчни задължения или санкции, наложени от данъчен орган, двете насрещни вземания се смятат погасени до размера на по-малкото от тях от деня, в който прихващането е могло да се извърши. Погасяването настъпва по силата на данъчния акт за прихващане, но има обратно действие - от датата, на която двете вземания се срещупоставят, годни за компенсиране. След тази дата, ако в резултат на прихващането данъчното задължение е погасено изцяло, не следва да се начислява лихва."
Като чета това си правя изводът, че сега като подам искане за прихващане с надвднесените суми от май 2008 да се покрият задължения за юни 2008 г., трябва да отпаднат лихвите, които ми фигурират в единната сметка от 2008 до 2013, защото двете задължения на практика се срещупоставят през юни 2008, а не в момента на подаване на искането за прихващане. Така ли е?