Ето от тук може да се насочите за възникване на данъчното събитие
В бр. 6 от 2011 г. на сп. “Експерт” е разгледан следният казус: Получена е фактура за доставка на стоки от доставчик от Германия с дата 27.05.2011 г. Фактическото пристигане на стоките на територията на България обаче е на 01.06.2011 г. При тези обстоятелства:
- в кой месец е редно да издадем протокол по чл. 117, ал. 2 от ЗДДС, т.е. да начислим дължимия данък, съответно да използваме възможността за данъчен кредит;
- в Интрастат декларацията за кой месец е коректно да отразим пристигането на стоките?
При посочените обстоятелства е налице ВОП на стока и от решаващо значение за датата, на която получателят на стоката следва да състави протокол по чл. 117, ал. 2 от ЗДДС за начисляване на дължимия данък за придобиването, е датата, на която данъкът става изискуем. Съгласно чл. 117, ал. 3 от закона протоколът следва да се издаде най-късно 15 дни след датата, на която той е станал изискуем. Редът, по който се определя датата, на която данъкът става изискуем за ВОП, е регламентиран в чл. 63, ал. 3 и ал. 4 от ЗДДС. Нейното определяне не е свързано с датата, на която дадена доставка преминава националната граница на страната, а с датата за възникване на нейното данъчно събитие и с датата за издаване на фактурата.
По силата на чл. 25, ал. 2 от закона данъчното събитие за доставките на стоки възниква на датата на прехвърляне на собствеността върху тях. От търговскоправна гледна точка тази формулировка е недостатъчно прецизна, тъй като съгласно чл. 14 и чл. 20 на Директива 2006/112/ЕО при доставките на стоки като обстоятелство, което поражда възникването на данъчното им събитие, е не прехвърлянето на собствеността върху тях, а правото на лицето, което ги придобива, да се разпорежда с тях като собственик. Както е известно, от юридическа гледна точка правото да се разпореждаш с дадено имущество е различно от това да си негов собственик. Поради това в международната търговия е прието като момент, в който купувачът на стоката получава правото да се разпорежда с доставяната стока, да се приема моментът, в който рисковете и разноските за доставката є преминават върху него. При най-големия брой случаи от търговската практика това е датата, на която стоката се предава от продавача на купувача или на трето лице за сметка на последния.
При положение че в споразумението за доставката є не е посочен изрично търговски термин от стандартните международни правила за условия на доставка (известни като “Инкотермс”, т.е. EXW, FCA, СРТ и др. - 13 на брой) и не можете да ни посочите такъв, за определяне датата на възникване на събитието е от съществено значение датата, на която стоката е предадена на нейния превозвач.
Данъчното събитие за доставката на стоката ще възникне на датата, на която немската фирма е предала стоката на превозвача. Ако тази дата и датата за издаване на фактурата за доставката є е една и съща, т.е. 27.05.2011 г., то съгласно чл. 63, ал. 4 от ЗДДС данъкът за придобиването ви става изискуем на датата на издаване на фактурата. На практика това означава, че в срок до 11.06.2011 г. следва да си самоначислите данък за придобиването си.
С Интрастат декларациите се декларира движението на стоките на територията на ЕС при вътреобщностната търговия и в нея се декларират съответно изпращанията и пристиганията на доставките им от и на териториите на държавите членки, откъдето и закъдето те се изпращат. Следователно във вашия случай декларацията следва да се издаде за м. юни, тъй като стоката е пристигнала на територията на България на 01.06.2011 г.