Собственик на ЕТ, регистриран като ЗП и регистриран по ЗДДС е починал на 30.10.2011г.Фирмата се наследява от сина му , който към момента на наследяването е ригистриран като ЗП и регистриран по ЗДДС.След съответните регистрации на новата фирма с новия БУЛСТАТ и регистрация по ЗДДС, синът продължава да развива дейността на фирмата.Към 31.10.2011г. на фирмата на починалия ЕТ е изготвена оборотна ведомост и отчетеният фин.резултат е загуба.За периода от 01.01.11 – 31.10.11г. ЕТ е извършвал само разходи за селскостопанската си дейност.Към 31.10.11г. няма извършени продажби на селскостопанска продукция.Продукцията е продадена през м.Ноември от наследника , фактурирането е от новата фирма.Към 31.12.11 се оказва че наследника има да декларира голям размер приходи от наследодателя, като разходите срещу тези приходи са извършени и осчетоводени от починалия ЕТ.След като наследника наследява активите и пасивите на ЕТ и наследява всички права, задължения и фактически отношения -
Въпросът ми е: 1.Формираната загуба от фирмата на починалия ЕТ към 31.10.11г. не трябва ли да се пренесе в новорегистрираната фирма и да се приспадне.
2.Какви трябва да са началните салда на новорегистрираната фирма, след като наследника също извършва дейност през 2011г. и води своя отчетност съгласно ЗСч.
3.Какво става със салдата по сметките на починалия търговец – с капиталовите сметки, ДМА-ви и начислените към момента амортизации, наличностите в касата и банката, наличните активи.
4.Правилно ли е към 31.10.11г. да се „приключи” дейността на наследодателя и наследника като на всеки от тях се състави оборотна ведомост към 31.10.11г.Крайните салда на двамата се явяват начални салда в оборотната ведомост на новата фирма, като всяка сметка обобщава резултата по съответните сметки на двамата.
Благодаря предварително!