Ами в случая медицинския преглед може да отнема 1-2 или повече часове, в които да, работодателят е длъжен да освобождава работничката. Но това не значи, че тези часове са цял работен ден. Просто в нейния случай ще е цял ден.
И т.к. в НМЕ си пише, че в зависимост от продължителността на прегледа (+ времето за отиване, връщане) се установява по изискане на чл.313а КТ, че лицето е отсъствало за преглед и за какво време. За някакви часове е служебна бележка. Чл.16 ал.3 НМЕ казва ясно, че за цял ден е болничен. А чл.157 ал.2 КТ не пише, че изрично се ползва за 1-2 часа и 8ч. (пълен раб.ден) медицински преглед.
Въпросът е, ако отнеме цял работен ден (в наши случай е така) ще и издадат болничен. Аз болничния все пак наистина ли да го платя по чл.177 КТ (както пише за отпуск чл.157 ал.2 КТ) или като болничен.
А прилагам едно експетно мнение относно това, че отпуск чл.157 ал.2 КТ нЕ значи, че лицето отсъства цял раб.ден..затова пък има НМЕ.
"В бр. 13/2014 г. на в. „Актив”, Аспасия Петкова, експерт по социално осигуряване отговаря на следния въпрос:
Наша служителка, която установи след преглед и изследване, че е бременна, иска да ползва отпуск по чл. 157, ал. 2 от КТ, когато и се налага да ходи в работно време на медицински прегледи и изследвания. Какви документи трябва да представи пред работодателя и на кое основание работодателя да издаде заповед за отпуск. Трябва ли болничен?
Съгласно разпоредбата на чл. 157, ал. 2 от КТ работодателят е длъжен да освобождава от работа бременна работничка или служителка за медицински прегледи, когато е необходимо те да се извършват през работно време. За това време на бременната работничка или служителка се изплаща възнаграждение от работодателя в размера по чл. 177 от КТ.
За да ползва това право, работничката/служителката следва да е уведомила работодателя за факта на бременността. Основанието за ползването му е - медицински преглед, който трябва да бъде извършен в работно време на работничката/служителката. Това следва да бъде удостоверено от съответните изпълнители на медицинска помощ. Прегледът може да бъде редовен, профилактичен, контролен и т.н. Отпускът е субективно право на работничката/служителката и работодателят е длъжен да я освободи от работа за провеждането на медицинския преглед. В ал. 2 на чл. 157 от КТ не е определена изрично продължителността на отпуска за явяване на медицински преглед. При това положение следва да се прилагат общите правила относно продължителността на отпуска изобщо за явяване на медицински преглед, установени в Наредбата за медицинската експертиза на работоспособността. Продължителността на отпуска ще се определя от времето за провеждане на прегледа, и за отиване и връщане до лечебното заведение.
То се отразява в издавания в такива случаи болничен лист или медицинска бележка, съобразно разпоредбите на Наредбата за медицинската експертиза. Основанието за отпускът и правото на парично обезщетение за сметка на работодателя е чл. 157, ал. 2 от КТ.
Съгласно чл. 313а от КТ, бременната работничка или служителка, както и работничката или служителката в напреднал етап на лечение ин-витро, ползва права по чл. 140, ал. 4, т.2, чл. 147, ал. 1, т. 2, чл. 157, ал. 2, чл. 307,309, 310 и чл. 333, ал. 5 след удостоверяване на състоянието си пред работодателя с надлежен документ, издаден от компетентните здравни органи. При прекъсване на бременността работничката или служителката е длъжна в 7-дневен срок да уведоми работодателя."