Правна помощ за майките срещу произвола на НОИ

06.01.2012, 14:07 9500 7

06.01.2012, 14:07
МамаБожка
НОИ се възползва от липсата на информация сред обществото и продължава терора върху майки с искане за връщане на пари. Тези майки не са престъпници, нито хитреци. Те са жертва на объркани законови дефиниции и грешен прочит на Кодекса за социално осигуряване.
Типова жалба срещу НОИ можете да изтеглитеТУК.
Центърът за демографска политика и ВМРО ще консултират безплатно майките.
Защо действията на НОИ са неправомерни
Продължава натискът на Националния осигурителен институт (НОИ) за връщане на средствата, получени от майки след записване на децата им на ясла. Оказа се, че след промяна и превратно тълкувание на законов текст немалка част от майките у нас според държавата се превръщат в „престъпници”.
Разпореджанията на РУСО обаче мотаг успешно да се обжалват. Това трябва да се знае.
Действията на НОИ са насочени от една страна срещу майките, ползвали помощи, а от друга страна – и  срещу фирмите работодатели, чрез които до края на 2008 г. са изплащани въпросните майчински.
Тези действия на НОИ обаче не намират подкрепа в закона. Вече има утвърдена съдебна практика, която сочи, че действията на районните управления „Социално осигуряване” (РУСО) по места са порочни, но въпреки това административният произвол на държавата продължава – изнудват се граждани да възстановяват суми, а сметките на фирмите са под угроза от запор.
Доводите за правната несъстоятелност на посочените по-горе действия на администрацията са следните:
• Съгласно предишната редакция на чл. 53, ал. 4 от Кодекса за социално осигуряване (КСО), детските ясли не са посочени сред детските заведения, настаняването в които е отрицателно условие за получаване на обезщетение от страна на майката.
• С изменението на КСО, обн. ДВ бр. 49 от 29.06.2010 г., в сила от 01.07.2010 г., към детските заведения по чл. 53, ал. 4 от КСО изрично са добавени и детските ясли. Това законодателно решение произтича от факта, че по принцип дотогава яслите не са считани за детски заведения.
• Законодателят урежда в съвсем различни нормативни актове материята за детските заведения и за яслите – за яслите това е чл. 118 от Закона за здравето, раздел „Здравна закрила на децата”. Целта при детските ясли е да се подпомага семейството при отглеждане на деца до тригодишна възраст и да се осигури тяхното нормално физическо и психическо развитие. Детските заведения пък – детски градини, училища и т.н. – са законодателно уредени от Закона за народната просвета, като част от системата на образованието в Република България. Едва с изричното посочване от страна на законодателя на яслите в законовия текст на чл. 53 КСО те de jure се приравняват на детски заведения и се разширява приложението на законовия текст и относно настаняване на дете в ясла.
• Тъй като действието на законите е напред във времето, а не е с обратна сила, държавата може да търси възстановяване на платено обезщетение, само след датата на влизане в сила на изменението на КСО – т.е. след 01.07.2010 г. Но такива случаи почти няма.
• Още по-неуместни са опитите на администрацията на РУСО да санкционира фирмите, изплащали майчинските. Нито КСО, нито някакъв подзаконов нормативен акт, не вменяват като задължение, отговорност или пък право на работодателя, респективно - осигурителя, да осъществява контрол и надзор дали и кога работникът съвестно е декларирал наличието на обстоятелства, даващи основание за плащанията от бюджета на НОИ, и дали изпълнява задълженията си. Санкциите срещу фирмите ще имат за последица само влошаване на икономическата среда и безполезно пилеене на време и човешки ресурси.
Подобна политика на държавата ни е в разрез и с принципите, които правителството обявява в социалната сфера. Така например КСО стимулира ранното завръщане на работа на майките след раждането, програмите на социалното министерство също насърчават този процес и дори финансират програми за наемане на безработни лица като детегледачи, а в същото време се преследват хора, които ползват същата услуга, но в детско заведение.
Тази политика е в разрез още и с елементарната справедливост, тъй като тук в крайна сметка не става дума за „помощи” от страна на държавата (както към някои маргинални слоеве в обществото), а за пари на лица, които самите те генерират в НОИ. Тук става дума и за потъпкване на изконно право майките да се ползват от тях в регламентираните от закона случаи.
Тази политика може да бъде окачествена и като целенасочен опит за унищожаване на българския етнос, тъй като потърпевши са именно неговите представители, които се трудят и съвестно се осигуряват. В същото време маргиналните (основно цигански) групи продължават да паразитират върху труда на българския етнос и да се възпроизвеждат лавинообразно.
Дори според казионното преброяване на НСИ населението на България, освен че намалява катастрофално, променя и своята етническа структура по недопустим начин, който води до изчезването на българския етнос. По екстраполации на Центъра за демографска политика българите през 2050 г. ще са екзотично малцинство в собствената си държава, а циганите и турците ще са около 4,5 - 5 млн. души.

http://vmro.bg/index.php?option=com_content&view=article&id=2518%3A2011-05-11-11-32-41&catid=9%3Aactual&Itemid=50
#1 | 06.01.2012, 14:10
Публикации: 3146 / 254
НОИ се възползва от липсата на информация сред обществото и продължава терора върху майки с искане за връщане на пари. Тези майки не са престъпници, нито хитреци.

Терор ли? В какво се изразява този терор?
А какво е тогава това от страна на майките? Получаваш обезщетение за отглеждане на малко дете до 2г възраст, в отпуск си за това, а в същото време детето ти го гледа някой друг.
Това за мен е кражба и всичко, което е попълнено в декларацията е лъжа.
Знае ли някой за лъжливи данни, каква е глобата и присъдата?
#2 | 06.01.2012, 15:11
Публикации: 204 / 9
Присъединявам се към позицията на автора по темата и на администратора на раздела.
#3 | 06.01.2012, 15:20
Публикации: 530 / 20
Аз не мога едно да разбера, как може да се твърди, че някой плаща за нещо, което не бил ползвал и не бил получил на среща.
Ще направя едни прости, елементарни даже и повърхностни сметки.

Жените се пенсионират /ако се пенсионират/ при 34 г. трудов стаж.

Да вземем една средно статистическа жена с бруто заплата 400 лв. За ОЗМ и се правят удръжки /пак така грубо закръглено/ 5 лв/месец. - пари, за които твърдят, че чинно се внасят в бюджета. Да не говорим колко е малък процента на тези, които получават по фиш чистичко 400- осигуровки - ДОД=310 лв. Масово се плащат различни от декларираните заплати и ако сме честни тези 5 лв/месец реално ги внася работодателя /от неговия джоб излизат/.

та 12х5= 60 лв на година за ОЗМ
32х60=1920 лв. - за целия си трудов стаж  /тук приспадам 2г. майчинство, време през което няма да се внасят осигуровките и  не взимаме под внимание дали ще се повишава заплатата,промени в осигурителните проценти, дали ще настъпи инфлация, дефлация...../

От друга страна какво би получила една жена за едно дете по време на майчинство:
до 410 дена 90% от брутото, но не повече от нетното:

при 400 лв, чисто горе долу се получава 310 лв., 90% от брутото е 360 лв.
та така горе долу сметнато:
 12,5 месеца х 310 = 4185 лв
за останалия период до навършване на 2 години:
 11,5 месеца х 240 = 2760 лв
общо за майчинство за 1 дете: 4185 + 2760 = 6945 лв.

Та една елементарна сметка:

Внасяш за целия си трудов живот 1920 лв, а получаваш насреща 6945 лв. и то само при едно дете. / 3,62 пъти повече взимаш отколкото даваш./
Ако децата са 2 то внасяш 1800 а усвояваш 13 890 лв / 7,72 пъти повече отколкото се внася в хазната/.
И тук няклой ще каже, че таткото също внася, ама не излиза в майчинство и са прави, но дори и двамата родители да внесат 3900 лв пак ще е на половината, на четвъртина, на шестина.... на това, което ще влезне в семейството.
Ето как се получава дефицит по фондовете.
От някъде прочетох, че се иска и майчинство 1000 Евро, лошо няма да има претенции за получаване, но нека имаме претенции и да внасяме. Защото чувала се празни, празни и накрая....като гърците.

Та не може дуржавата да ти дава 240 лв за обгрижване на детето /време през което не работиш и не внасяш във фанда/ и да дава за същото дете пари и на яслата за обгрижването му /за храна, отопление, вода, заплати на персонала, поддръжка на люлки, канцеларии, боички....та на детето да му е комфортно/.
Извинете, но на тоя хал дето е държавата ни, това си е чисто разхищение и неправомерно взетите пари трябва да се върнат.
#4 | 06.01.2012, 15:36
Публикации: 3146 / 254
Някой да е получил заплата без да ходи на работа или хонорар без да е свършил нещо, та майките искат да им се плаща за това, че си седят в къщи и не гледат децата си?
#5 | 06.01.2012, 15:56
Публикации: 835 / 178
Под Заявлението-декларация майките се подписват за истиността на данните. Пак с същата декларация пише:
За деклариране на неверни данни нося наказателна отговорност по чл. 313 от Наказателния кодекс.

НК Чл. 313. (Изм. - ДВ, бр. 28 от 1982 г., в сила от 01.07.1982 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 10 от 1993 г., изм. и доп. - ДВ, бр. 92 от 2002 г.) Който потвърди неистина или затаи истина в писмена декларация или съобщение, изпратено по електронен път, които по силата на закон, указ или постановление на Министерския съвет се дават пред орган на властта за удостоверяване истинността на някои обстоятелства, се наказва с лишаване от свобода до три години или с глоба от сто до триста лева.
#6 | 07.01.2012, 11:38
Публикации: 260 / 61
От приети 50-60 деца в една яслена група, средната дневна численост е 18-20 Останалите са болни. 2-3 дни на ясла, седмица - две у дома. А първите 2 месеца от постъпването на малчо в яслата? Дечко, я посещава до 12 ч. на обяд. Работодател на такава мама, как ли приема подобна ситуация? А и как се гледа хлапе с 240 лв на месец?
Иначе, подкрепям, неправомерно взетите средства да се върнат. Защо мамите-нарушители да бъдат помилвани, а тези спазили закона прецакани?
Не че подобна ситуация ще е прецедент, не. Всички сме свитетели,  как изрядните фирми се преригистрираха ТР почти веднага и чинно си цакаха всяка година по 35-50 лв. за побликуване на ГФО, а чакащите последния срок минаха метър с еднократно заплащане на тази сума ....... и т.н. Та какво излиза в крайна сметка в страната на чудесата се насърчава тарикътлъка, а лудите минали през "вратата в полето" биват санкционирани.
#7 | 07.01.2012, 13:12
Публикации: 3146 / 254
Съгласна съм с теб, че 240 лв не стигат, но затова ти дават възможност да се върнеш на работа и да получаваш 50% от обезщетението. Дават ти възможност по време на майчинството да работиш на втори ТД. Така че това не е оправдание.
Второто, което си споменала е че често боледуват. Когато са в къщи не боледуват ли или само в яслите? Докато свикне детето и има период на адаптация, за това трябва да си вземеш платеният отпуски или неплатен такъв.
Никой никого не обвинява и незнанието на закона не е оправдание. Човек, когато подписва нещо трябва да чете абсолютно всичко и което не му е ясно да пита, там където подава съответния документ. Пасат е копнал какво пише в декларацията и до какви глоби води това. Там също пише, че СЕ ЗАДЪЛЖАВАМ ПРИ ПРОМЯНА НА ОБСТОЯТЕЛСТВА ДА УВЕДОМЯ ДО ТРИ ДНЕВЕН СРОК.
Тъй че аз съм за връщането на тези пари, които са получени неправомерно.
Последни Теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група