Значи. Промяната за представянето на болнични в часове се прави с цел по-справедливо да се заплаща обезщетение за неработоспособност на хората именно при условия на СИРВ, когато през отделните дни работното време варира. Според мен това е една обективна и оправдана стъпка.
Просто казано, по досегашния ред при тридневен болничен, приравнен към нормално работно време 8 часа, човек би получил по-малко парички, отколкото например ако реално е отработил два дни по 8 часа и един - 12 часа. В единия случай става дума за 8х3=24 час, във втория 8+8+12=28 часа, или 4 часа повече в плащане. Какво ще стане на практика с влизането на промяната в сила и напасването на графици - отделен въпрос...
Конкретно във вашия случай - ако подавате на 7 часа, ще е реално, но съответно работниците ще получават по-малко пари, отколкото за 8 часа. По-големия проблем възниква от обстоятелството, че в декларация 1, доколкото разбирам, те се подават с нормално работно време 8 часа. В един момент от НОИ ще забележат това разминаване, което ще доведе до някакви допълнителни занимания... Ако пък ги подавате в декл. 1 със 7 часа, ще рефлектира върху осигурителния им стаж(въпреки, че реално това е продължителността на смяната).
Ако пък ги подавате на 8 часа в болничен и на 8 в декларация 1, а в графика фигурират 7 часа, пак е проблем, защото от НОИ(с основание) могат да ви кажат, че ощетявате бюджета, теглейки повече пари, отколкото се полагат за отработеното време(за пет дни болничен това са 5 часа повече). В този случай ще ви глобят директно. Не ви плаша - просто си разсъждавам фискално, като проверяващ.
Така че имайте едно на ум.