Има два вида - касова книга за касовия апарат и касова книга за сметка "Каса".
Първата се води от момента, в който е въведен КА и в нея се вписва (само) оборота по КА. Чувам, че при определени условия, вече не е задължителна.
Втората, за която не съм сигурен, че е задължителна, се води за движението на парите в "желязната каса", така да го кажа, и съответства на движението и салдото по сметка "Каса". Там се описват влезлите и излезлите пари в "желязната каса", зо което се съставят ПКО и РКО.
Например, сутринта от "желязната каса" се вадят сто лв и се слагат в чекмеджето на касовия апарат, за ресто. Пише се РКО и тези сто лв се вписват като разход в книгата за желязната каса. В същото време се въвеждат служебно в КА. Нека през деня имаме оборот (приход) от продажби с КА - 66 лв. Вечерта, след затваряне на търговския обект и пускане на дневния отчет (оборотът 66 лв вписваме в касовата книга на КА) от чекмеджето на КА взимаме 166 лв и ги заключваме в желязната каса. Пишем ПКО за 166 лв и го вписваме в касовата книга. Тава е само примерно, зависи от организацията на документооборота във фирмата.
Ако съдружникът е внесъл 1000 лв в желязната каса, то тези пари нямат нищо общо с оборотите от продажби и с касовия апарат, затова се вписват само в касовата книга на желязната каса. И се осчетоводяват по Дт на сметка "Каса".
Нещо такова.