Здравейте,
следната ми чуденка, която е напълно принципна, но й се заинатих.
Чл. 138а, ал. 2 дава право да се намали РВ едностранно, с акт на рабодотател, за времето на ИП. Случая касае само и единствено тази хипотеза.
Никъде не е упоменато как се намалява ТВ. Логично е, че трябва да се актуализира пропорционално, обаче как, освен с чл. 119? Един вид едностранно мога да намаля РВ, но пак трябва да плащам като за 8 ч., ако работникът не е съгласен, което нулира целия смисъл на тази мярка.
Говорих с МТСП, откъдето ми цитираха следния отговор:
Уважаеми господин Гочев, Съгласно чл. 138а, ал. 2 от Кодекса на труда (КТ) в предприятието или в негово звено работодателят може да установи за целия период на обявено извънредно положение или за част от този период непълно работно време за работниците и служителите, които работят на пълно работно време. С оглед на разпоредбата на чл. 136, ал. 1 от КТ, съгласно която работната седмица е петдневна, непълно работно време означава намаляване на продължителността на дневното работно време при запазване на петдневната работна седмица. Освен това, в ал. 3 на чл. 138а от КТ е регламентирано, че продължителността на работното време по ал. 2 не може да бъде по-малка от половината от законоустановената за периода на изчисляване на работното време. Установяването на непълно работно време на основание чл. 138а, ал. 2 от КТ се извършва от работодателя с издадената от него заповед и в нея следва да се определи и размерът на трудовото възнаграждение, като според нас работникът и служителят ще има право на трудово възнаграждение, съобразно с отработеното работно време. Изчисляването на трудовия стаж е регламентирано в чл. 355 от Кодекса на труда. Трудовият стаж се изчислява в дни, месеци и години. За 1 ден трудов стаж се признава времето, през което работникът или служителят е работил най-малко половината от законоустановеното за него работно време за деня по едно или няколко трудови правоотношения. За 1 месец трудов стаж се зачита календарният месец, през който са изработени най-малко 21 дни при петдневна работна седмица. Размерът на отпуска за съответната календарна година се определя пропорционално на трудовия стаж на работника или служителя в това предприятие (чл. чл. 22, ал. 1, изр. 3 от Наредбата за работното време, почивките и отпуските). По отношение на осигурителния стаж, в чл. 9, ал. 3, т. 1, предл. 2 от Кодекса за социално осигуряване е регламентирано, че когато лицето е работило при непълно работно време, осигурителният стаж се зачита пропорционално на законоустановеното работно време. (СР)
Търсих на сайта на ИТ, но там изрично не е споменато нищо за ТВ. Говорих и с тях. Там ми казаха - нали ПМС 55... обаче това е несериозно, най-малкото защото не всички работодатели изначално имат право да се възползват от него, а и тези които могат, може да се искат/имат възможност/не смятат, че ще могат да задържат работниците след това и т.н. причини. Та, ако не се ползва ПМС 55, как намаляваме без взаимно съгласие и ДС - отговор на дамата: ами не можете...
КНСБ има статия по въпроса, в която пише, че работодателят няма право едностранно да намалява възнаграждението в този конкретен случай.
Та, някой по-умен да ми каже как намаляваме? Принципно...