Щом има назначен работник, той може да работи докато лицето е в болничен.
Ето едно становище на НАП по въпроса:
Скрит текст :
5_53-02-422/26.06.2008
КСО, чл.4, ал.1, т.7, чл.4, ал.1, т.1, чл.4,а л.2, чл.6, ал.2 и ал.5
ЗЗО, чл.40, ал.1, т.5, чл.40, ал.1, т.1, б. „б”
Фактическа обстановка: лице е вписано в съдебното решение като управител и раби по договор за УК. Предстои му ползване на отпуск по бременност и раждане и отглеждане на малко дете;
Въпроси: 1. Следва ли да бъде открита процедура по назначаване на прокурист и по какъв договор;
2.От кой момент следва да се назначи прокурист;
3. Какви декларации следва да се подават пред НАП;
Съгласно чл. 4, ал.1, т.7 от Кодекса за социално осигуряване /КСО/, управителите на търговски дружества се осигуряват за всички осигурени социални рискове.
Когато тези лица ползват отпуск поради бременност и раждане и отглеждане на малко дете, те не дължат осигурителни вноски за Държавното обществено осигуряване. За периодите на временна неработоспособност поради бременност и раждане и отглеждане на малко дете, обаче, се дължат вноски за здравно осигуряване, на основание чл.40, ал.1, т.5 от Закона за здравното осигуряване /ЗЗО/. Размерът на вноската е равен на дължимата от работодателя част и се дължи върху минималния осигурителен доход за самоосигуряващите се лица. Здравноосигурителната вноска е изцяло за сметка на работодателя.
За периода на неплатен отпуск за отглеждане на дете, когато лицето не е осигурено на друго основание, здравноосигурителната вноска се дължи съгласно разпоредбата на чл.40, ал.1, т.1, б. „б” от ЗЗО. Съгласно цитираната разпоредба, вноската е в размер на 6 на сто от половината от минималния месечен размер на осигурителния доход за самоосигуряващите се лица, определен със Закона за бюджета на Държавното обществено осигуряване и е изцяло за сметка на работодателя.
В случай, че след периода на бременност и раждане, продължите да извършвате трудова дейност, за периода на отглеждане на малко дете дължите осигурителни вноски за всички осигурени социални рискове по съответния ред.
За да отпадне задължението Ви за осигуряване следва да назначите прокурист не по-късно от деня на изтичане на периода на временна неработоспособност.
Прокуристът може да бъде назначен по трудов договор и да се осигурява на основание чл.4, ал.1, т.1 или чл.4, ал.2 от КСО или по договор за управление и контрол кото осигуряването се извършва по реда на чл.4, ал.1, т.7 от КСО.
В двата случая осигурителни вноски се дължат върху полученото или начислено, но неизплатено възнаграждение, но върху не по-малко от минималния месечен осигурителен доход за основните икономически дейности и квалификационни групи професии и не повече от максималния месечен размер на осигурителния доход, определен със закона за бюджета на ДОО, съгласно чл.6, ал2 и ал.5 от КСО.