едно становище по темата
Скрит текст :
ОТНОСНО: Прилагане на чл.13, ал. 6 от ЗДДС / в сила от 01.01.2009 г./
Във връзка с постъпило запитване с Вх. №, е описаната следната фактическа обстановка:
Получена е стока от САЩ, която е обмитена в Холандия от фирма, която е данъчен представител на американската фирма и извършва транспорта до България. Към запитването са приложени копия на фактурата, митническата декларация и ЧМР, които не са придружени с превод на български език, съгласно изискванията на чл.55 от ДОПК. Посочено е, че фактурата е издадена с ДДС номер на холандската фирма.
Поставен е въпросът, следва ли фактурата да се отрази в дневника за покупки и продажби като ВОП и за доставчик коя фирма да се посочи – американската или холандската.
При така описаната фактическа обстановка и предвид липсата на превод на български език на приложените документи, изразяваме следното принципно становище:
Съгласно новата алинея шест на чл.13 от ЗДДС (в сила от 01.01.2009 г.) за вътреобщностно придобиване се счита и когато лицето не е регистрирано за целите на данъка върху добавената стойност в държавата членка на вноса на стоките, откъдето започва изпращането или транспортирането им, ако стоките са внесени в държавата членка на вноса от или за сметка на лицето.
С горната разпоредба се регламентират специфичните случаи на внос на необщностни стоки на територията на друга държава членка и последващият им превоз до територията на страната. Поради особеностите на законодателствата на различните държави членки е възможно стоките да получат общностен статут на територията на другата държава членка и без данъчнозадълженото лице да е регистрирано за ДДС цели в тази държава членка. В тази връзка са възможни различни хипотези, като най-често това са случаите на оформяне на вноса чрез особен митнически представител.
За да е приложим режимът, установен за ВОП в случаите на чл. 13, ал. 6 от ЗДДС, следва да са налице кумулативно следните условия:
3.1. стоките са внесени от лицето или за сметка на лицето в друга държава членка;
3.2. лицето, получател на стоката на територията на страната, не е регистрирано за целите на ДДС в държава членка, в която е осъществен вносът на стоката;
3.3. лицето изпраща или транспортира стоките от територията на държавата членка на вноса до територията на страната, за целите на икономическата си дейност на територията на страната;
3.4. транспортът е от или за сметка на лицето;
3.5. лицето - придобиващ може да е регистрирано или нерегистрирано по ЗДДС на територията на страната.
Лицето, от чието име или за чиято сметка е осъществен вноса, и лицето-придобиващ по чл. 13, ал. 6 е едно и също лице.
В такива случаи за регистрираните данъчнозадължени лица възниква задължение за начисляване на ДДС при ВОП.
Следва да имате предвид, че ако цитираният от Вас данъчен представител, установен в Холандия, не извършва вноса на стоките от или за Ваша сметка, не попадате в хипотезата на чл.13, ал.6 от закона и за Вас не е налице ВОП по смисъла на същата разпоредба.
В случай, че желаете да получите конкретен отговор на Вашите въпроси, следва да представите относимите към казуса документи в превод на български език, извършен от заклет преводач /чл.55 от ДОПК/.