Този цитат отговаря на въпроса "какви авансови вноски да изберем като СОЛ, ако искаме да се осигуряваме на реалния си доход"? Защото можем да се осигуряваме по избор и на максимума, определен със ЗБДОО и на тази сума ще ни заверят осигурителната книжка.
Дължимите авансови осигурителни вноски на самоосигуряващите се лица се изчисляват върху избран осигурителен доход. Той не може да бъде по-малък от минималния месечен размер на осигурителния доход през календарната година за самоосигуряващите се лица, и по-голям от максималния месечен размер на осигурителния доход, определени със Закона за бюджета на Държавното обществено осигуряване за съответната година.
А задължението за годишно изравняване е съвсем друго нещо. То е за следните категории лица:
1. СОЛ, упражнявали трудова дейност и придобили доходи за съответната година. Техният годишният осигурителен доход се определя като разлика между декларирания или определения с влязъл в сила ревизионен акт по ДОПК облагаем доход от съответната трудова дейност и сбора от доходите, върху които са внасяни авансово осигурителни вноски. Когато с данъчната декларация за предходната година са декларирани доходи, получени за извършена дейност през минали години, или е определен с влязъл в сила ревизионен акт по ДОПК по-висок или по-нисък облагаем доход, се подава и коригираща справка за осигурителния доход за съответната година в срока на подаване на данъчната декларация.Окончателните осигурителните вноски се дължат върху годишния осигурителен доход в размерите за фонд „Пенсии”, допълнително задължително пенсионно осигуряване и здравно осигуряване.
2. Регистрираните земеделски производители и тютюнопроизводители се осигуряват върху минимален осигурителен доход в размер на 240 лв. Тези от тях, които произвеждат непреработена растителна и/или животинска продукция, не определят окончателен размер на осигурителния доход за тази дейност.
3. Лицата по чл. 40, ал. 1, т. 5 от ЗЗО - които не са осигурени на друго основание, и внасят здравноосигурителни вноски за своя сметка, дължат здравноосигурителни вноски авансово върху месечен осигурителен доход в размер на 210 лв. В случай, че тези лица са получили през годината доходи, подлежащи на данъчно облагане, съгласно данните от данъчната декларация /например доходи от наем или друго възмезднно предоставяне за ползване на права или имущество, и/или доходи от авторски и лицензионни възнаграждения/, те следва да извършат годишно изравняване на осигурителния си доход в Таблица 2 от Справката за окончателния размер на осигурителния доход към годишната си данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ. В случай, че лица по чл. 40, ал.5, т.1 от ЗЗО не реализират доходи, подлежащи на данъчно облагане през годината, не следва да извършват годишно изравняване.
4. Лицата, извършващи дейности, подлежащи на облагане с патентен данък по реда на Закона за мести данъци и такси, определят окончателен размер на осигурителния си доход по общия ред, независимо от факта, че не определят данъчна основа за облагане по Закона за данък върху доходите на физическите лица. Те са задължени да представят и Справката за окончателния размер на осигурителния доход /Таблица 1 и Таблица 2/ към годишната си данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ , както и декларация обр. № 6 „Данни за дължимите осигурителни вноски” от Наредба № Н-8 от 29 декември 2005 г.