Съгласно чл.160 ал.1 от КТ по искане на работника или служителя, работодателят може да разреши ползването на неплатен отпуск, независимо от това дали е ползвал или не платения си годишен отпуск.
Съгласно чл.160 ал.3 Неплатеният отпуск до 30 работни дни в една календарна година се признава за трудов стаж, а над 30 работни дни - само ако това е предвидено в този кодекс, в друг закон или в акт на Министерския съвет.
Ползването на неплатен отпуск по чл.160 КТ се инициира от работника/служителя, като неговото волеизявление трябва да бъде предствано в писмен вид, като адресирана до работодателя молба, съдържаща желание за предоставяне на неплатен отпуск, периода посочен от дата до дата и продължителността определена в работни дни.
За времето в неплатен отпуск, работникът/служителят не получава трудово възнаграждение, парично обезщетение от Държавното обществено осигуряване или друго парично плащане.
За това време лицето не дължи социални осигуровки, а само здравни. Тежестта им в определени случаи се поема от работодателя, а в други – от работника.
Вноската за здравно осигуряване е изцяло за сметка на осигуреното лице – когато неплатеният отпуск е по негово желание.
Това е регламентирано в чл. 40, ал. 1, т. б от ЗЗО:
Скрит текст :
Чл. 40 (1), т. б) (изм. - ДВ, бр. 49 от 2004 г., в сила от 01.01.2005 г., доп. - ДВ, бр. 101 от 2009 г., в сила от 02.01.2010 г.) за лицата в неплатен отпуск, които не подлежат на осигуряване на друго основание, вноската се определя върху половината от минималния месечен размер на осигурителния доход за самоосигуряващите се лица, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване; вноската е изцяло за сметка на осигуреното лице - когато неплатеният отпуск е по негово желание, и за сметка на работодателя - когато неплатеният отпуск е за отглеждане на дете по реда на чл. 165, ал. 1 и чл. 167а от Кодекса на труда или поради производствена необходимост и престой; вноската се внася чрез съответното предприятие или организация до края на месеца, следващ този, за който се отнася;
в) (изм. - ДВ, бр. 105 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г.) осигурителните вноски за здравно осигуряване се внасят едновременно с осигурителните вноски за държавното обществено осигуряване;