Уважаема г-жа Зотева,
Възнаграждението, което получавате по граждански договор е „месечно” в смисъл, че е получено през съответния месец, независимо от това за колко дни е извършена възложената работа. Не може да го трансформирате в дневно и да го екстраполирате в хипотетична месечна сума. На облагане подлежи реално получената сума през съответния месец.
Съгласно КСО полученото възнаграждение, върху което се дължат осигурителни вноски, се определя след приспадане на нормативно признатите разходи от уговореното по гражданския договор. Когато то е под минималната работна заплата осигурителни вноски не се дължат.:
Скрит текст :
Чл. 4, (3), т. 5. (изм. - ДВ, бр. 64 от 2000 г., доп., бр. 119 от 2002 г., изм., бр. 99 от 2009 г., в сила от 1.01.2010 г.) лицата, които полагат труд без трудово правоотношение и получават месечно възнаграждение, равно или над една минимална работна заплата, след намаляването му с разходите за дейността, ако не са осигурени на друго основание през съответния месец;
Чл. 6, (4) (Изм. - ДВ, бр. 119 от 2002 г., бр. 109 от 2008 г., в сила от 1.01.2009 г.) Възнаграждението за лицата по чл. 4, ал. 3, т. 5 и 6, върху което се дължат осигурителни вноски, се определя след намаляването му с разходите за дейността, определени по реда на Закона за данъците върху доходите на физическите лица.
В случай, че не сте осигурени на друго основание през съответния месец и полученото месечно възнаграждение след намаляване с разходите за дейността е под една минимална работна заплата, вноски за държавно обществено осигуряване не се дължат, но здравноосигурителните вноски са дължими. Те се внасят по реда на чл. 40, ал. 5 от ЗЗО, като това се извършва от Вас, а не от възложителя по договора.
По силата на чл. 40, ал. 5 от ЗЗО, лицата, които не подлежат на осигуряване по ал. 1, 2 и 3, са длъжни да:
1. Внасят осигурителни вноски върху осигурителен доход не по-малък от половината от минималния размер на осигурителния доход за самоосигуряващите се лица, определен със ЗБДОО (210 лв.) – до 10-о число на месеца, следващ месеца, за който се отнасят, и извършват годишно изравняване на осигурителния доход съгласно данните от данъчната декларация;
2. Подават декларация в срок до края на месеца, следващ месеца на възникване на това обстоятелство, по ред, определен с наредба на министъра на финансите, в която посочват, че ще се осигуряват по реда на т. 1.
Като лице работещо по граждански договор, което не е осигурено на друго основание през съответния месец и полученото месечно възнаграждение след намаляване с нормативно признатите разходи е под една минимална работна заплата, имате две задължения по смисъла на ЗЗО:
1. Да внесете за своя сметка здравноосигурителна вноска за месеца върху сума, която не може да бъде по-малко от половината от минималния осигурителен доход за самоосигуряващите се лица през тази година;
2. Да подадете декларация, пред съответната ТД на НАП, че сте започнали да се осигурявате на това основание. Декларацията се подава еднократно, при възникването на задължението за осигуряване по реда на чл. 40, ал. 5 от ЗЗО. В случай, че вече се осигурявате по този ред и сте подали декларация за това, повторна декларация не е необходима.
Без да съм юрист, но като счетоводител, сблъсквал се с практическото прилагане на закотовата уредба по отчитане и облагане на т.нар. граждански договори, се опитах да Ви разясня действащата норма.