Моля, за споделяне на всякаква практика и мнения относно законността на правилника на общината за избор на обществен посредник (Омбудсман) и произтичащите трудово правни последсвия от приетият подход.
От правилника на общината за избор на обществен посредник:
Скрит текст :
3. ИЗБОР И МАНДАТ НА ОБЩЕСТВЕНИЯ ПОСЛЕДНИК
Чл.7 (1) Общественият посредник, действащ на територията на общината се избира от Общинския съвет, чрез конкурс. (Конкурсът се обявява публично чрез електронните и печатните медии и се провежда в месечен срок от обявяването му).
Чл.8 (1) За обществен посредник се избира пълнолетен, психически здрав, неосъждан, български гражданин, с опит в администрацията, в обществения сектор с високи морални качества, с постоянно местоживеене на територията на област Русе, със завършено висше образование и 10 години трудов стаж.
(2) При равни други условия, кандидатите със завършено висше образование „Право” и „Финанси” имат предимство.
(3) За участие в конкурса кандидатите подават до Председателя на Общинския съвет заявление, мотивационно писмо, придружено с автобиография и други документи, удостоверяващи обстоятелствата по чл.9, ал.1 и чл.14 от този правилник.
Чл.9 (1) Документите на кандидатите се проверяват от временна комисия в състава от пет общински съветници, определени с решение на Общинския съвет.
(2) Комисията провежда интервю с кандидатите за обществен посредник, което има за да провери и оцени познанията им в правозащитната област и вижданията им за взаимоотношенията между гражданите и местната власт.
(3) След проверка на формалните основания за заемане на длъжността и качествата на явилия се на интервю кандидат, комисията извършва класиране и мотивирано предлага на Общинския съвет кандидатурите на първите трима показали най-добри резултати в конкурса.
Чл.10 (1) Общинският съвет избира обществения посредник с тайно гласуване, с мнозинство 2/3 от общия брой на общински съветници.
(2) В случай, че конкурсната процедура приключи без избор, с решението си за прекратяване на Общински съвет обявява нов конкурс.
(3) Датата, която се определя за нов конкурс е не по-късно от три месеца от прекратяването на процедурата, завършила без избор. В този срок Председателят на Общинския съвет публично обявява конкурса.
Чл.11 (1) Общественият посредник се избира за срок от четири години и за не повече от два последователни мандата.
(2) Трудовите правоотношения възникват от обявяване решението от председателя на Общинския съвет по чл.21а, ал.4 от ЗМСМА.
(3) В 14-дневен срок от обявяване на решението на Общинския съвет общественият посредник e длъжен да постъпи на работа.
(4) В срок по предходна алинея общественият посредник сключва договор с Кмета на Общината.
(5) По предложение на обществения посредник, Кметът на общината сключва договор с неговия заместник.
Чл.12 Изборът за нов обществен посредник се провежда не по-късно от два месеца преди изтичането на мандата. Общественият посредник продължава да изпълнява задълженията си до встъпване в длъжност на новоизбрания такъв.
Чл.13 След встъпването си в длъжност общественият посредник не може да бъде:
1. Служител в държавната или общинската администрация;
2. Едноличен търговец, управител или изпълнителен член на търговско дружество, търговски пълномощник, търговски представител (прокурист), ликвидатор или синдик;
3. Народен представител;
4. Съветник в общински съвет;
5. Член на политическа партия или синдикална организация;
6. Адвокат;
7. Работник по трудово правоотношение, освен като преподавател във висше училище;
Чл.14 (1) При осъществяване на дейността си общественият посредник се подпомага от заместник, който се предлага от него и се сключва трудов договор с Кмета на общината.
(2) Заместникът трябва да отговаря на критериите за заемане на длъжността обществен посредник и да има завършено висше образование по специалностите „Право” или „Финанси”, ако Общинският посредник няма такова.
(3) Дейността на обществения посредник се обезпечава технически с екип от сътрудници определени в рамките на бюджета. Договорите за сътрудници се сключват от Кмета по предложение на обществения посредник.
Чл.15 (1) Общественият посредник се освобождава от длъжност при:
1. Установяване на несъвместимост или неизбираемост;
2. Фактическа невъзможност да изпълнява правомощията си повече от три месеца;
3. Влизане в сила на присъда за извършено умишлено престъпление;
4. Несправяне със задълженията си и при нарушаване на Конституцията и законите на страната или общоприетите морални правила за поведение в обществото;
5. Оставка;
6. Смърт
(2) Решението за предсрочно прекратяване на правомощията на обществения посредник по ал.1, т.1, 2 и 4 се приема от Общинския съвет по искане най-малко на една пета от състава на Общинския съвет, а основанията по ал.1, т.3, 5 и 6 се обявяват от Председателя на Общинския съвет пред Общинския съвет.
(3) Освен в случаите по ал.1, заместникът на обществения посредник се освобождава от Общински съвет и по мотивирано предложение на обществения посредник.
(4) В случаите на чл.15, ал.1, т.1, 2 и 4 общественият посредник се освобождава предсрочно с Решение на Общински съвет, взето по реда на чл.11 от настоящия правилник.
Чл.16 (1) В случаите на предсрочно прекратяване на мандата на обществения посредник, нов обществен посредник се избира в срок от два месеца от влизането в сила на решението за прекратяване по чл.15, ал.1, т.1, 2, или 4, или от обявяването по чл.15, ал.1, т.3, 5 или 6.
(2) В случаите на предсрочно прекратяване правомощията на обществения посредник заместникът встъпва в негова длъжност до избирането на нов обществен посредник
От КТ:
Скрит текст :
Избор
Постъпване на работа въз основа на избор
Чл. 83. (Изм. - ДВ, бр. 21 от 1990 г., изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) (1) Длъжностите, които се заемат въз основа на избор, се установяват в закон, в акт на Министерския съвет или в устав.
(2) Избор се произвежда за заемане на длъжност, която е свободна или предстои да бъде освободена, както и при продължително отсъствие на лицето, което я заема. Срокът, за който се избира лицето, е не по-дълъг от 5 години.
Поставяне на кандидатури за изборна длъжност
Чл. 84. (Нов - бр. 100 от 1992 г.) (1) Кандидатурите за заемане на изборна длъжност се поставят от органи и лица, определени в закон, в акт на Министерския съвет или в устав. За заемане на изборна длъжност кандидатът може и сам да постави кандидатурата си.
(2) За една изборна длъжност могат да бъдат посочвани или да кандидатствуват неограничен брой кандидати.
(3) Изборът се произвежда, след като кандидатът даде писмено съгласието си.
(4) Избор се произвежда и тогава, когато за длъжността кандидатствува само едно лице.
Произвеждане на избор
Чл. 85. (Изм. - ДВ, бр. 21 от 1990 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) Изборът се произвежда от избирателно тяло, установено в закон, в акт на Министерския съвет или в устав.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) Избор се произвежда, когато присъствуват повече от половината от лицата, които имат право да гласуват.
(3) (Изм. - ДВ, бр. 21 от 1990 г.) Гласуването е явно освен ако органът, който избира, реши да бъде тайно.
(4) Кандидатите за изборната длъжност, които са членове на избирателното тяло, не се вземат предвид при изчисляване броя на присъствуващите по ал. 2 и не гласуват.
(5) За заемането на всяка длъжност се гласува отделно.
(6) (Изм. - ДВ, бр. 21 от 1990 г., изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) За избран се смята кандидатът, получил най-много гласове, но не по-малко от половината гласове от участвувалите в гласуването.
Възникване на трудовото правоотношение
Чл. 86. (1) Трудовото правоотношение възниква от обявяване на кандидата за избран.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) Избраното лице е длъжно да постъпи на работа в 2-седмичен срок от получаването на съобщението за резултата от избора. При уважителни причини този срок е до 3 месеца.
(3) Изпълнението на задълженията по трудовото правоотношение започва с постъпването на избраното лице на работа.
(4) Трудовото правоотношение, възникнало от избор, остава в сила и след изтичане на установения срок до избирането на друго лице за длъжността.
(5) Когато при новия избор е избрано същото лице, трудовото правоотношение с него продължава за нов срок.
(6) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) Когато изборът е приключил, без да бъде избран някой от кандидатите, трудовото правоотношение с лицето, заемащо длъжността, за която се произвежда изборът, продължава до успешното приключване на следващия избор.
(7) Трудовото правоотношение с избраното лице, което не постъпи на работа в срока по ал. 2, се смята за невъзникнало.
Спорове за законосъобразност на избора
Чл. 87. (1) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) Споровете за законосъобразност на избора се разглеждат от районния съд по молба на всеки кандидат или на работодателя в 2-седмичен срок от получаването на съобщението за резултата.
(2) В случаите, когато съдът установи, че изборът е законосъобразен, той го потвърждава и трудовото правоотношение възниква от избора, а когато установи, че изборът е незаконосъобразен - го отменя и се произвежда нов избор.
Прилагане на други разпоредби за избора
Чл. 88. (1) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) Неуредените в този раздел въпроси се уреждат в съответния закон, в акт на Министерския съвет или в устава, който предвижда заемането на определени длъжности въз основа на избор.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) Разпоредбите на този раздел се прилагат, доколкото в закон, в акт на Министерския съвет или в устав не е предвидено друго.
От ЗАКОН ЗА МЕСТНОТО САМОУПРАВЛЕНИЕ И МЕСТНАТА АДМИНИСТРАЦИЯ:
Скрит текст :
Чл. 21а. (Нов - ДВ, бр. 69 от 2003 г., в сила от 27.10.2003 г.) (1) Общинският съвет може да избира обществен посредник.
(2) Общественият посредник съдейства за спазване правата и законните интереси на гражданите пред органите на местното самоуправление и местната администрация.
(3) Организацията и дейността на обществения посредник се уреждат с правилник, приет от общинския съвет.
(4) Общественият посредник се избира и освобождава с мнозинство 2/3 от общия брой на общинските съветници.