Позволявам си да публикувам отговор на въпрос от последния брой на списание Български законник , относто възможността за приспадане на направените от лицето през годината осигурителни вноски ,ако се осигурява през ЕООД,ООД и същевременно има и друга дейност - ЕТ ,ЗП . Мисля ,че ще е доста полезен материал.
Ако модераторите преценят, че е неуместно нека да изтрият темата
Скрит текст :
ПРИСПАДАНЕ НА ОСИГУРИТЕЛНИ ВНОСКИ
Български законник бр. 4, април 2013 г.
Отговаря Лорета ЦВЕТКОВА – данъчен експерт в НАП
Въпрос: Физическо лице е собственик в две фирми - ЕТ и ООД. Осигурява се като самоосигуряващо се лице на МОД – 420 лв. Осигуровките си плаща по ЕГН чрез фирмата, която е ООД. През 2012 г. от дейността си като ЕТ формира доход, върху който ще дължи изравнителни осигурителни вноски.
Има ли право да приспадне вноските за осигуровки, дължими като самоосигуряващо се лице, които е платил през годината (чрез фирмата ООД) и изравнителните осигурителни вноски, които предстои да плати от данъчната основа при определяне на дължимия данък във фирмата, която е ЕТ?
Отговор: На основание чл. 28, ал. 1 от Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ) годишната данъчна основа за доходите от стопанска дейност като едноличен търговец се определя, като облагаемият доход за данъчната година се намалява с вноските, които самоосигуряващото се лице е задължено да прави за данъчната година за своя сметка по реда на Кодекса за социално осигуряване (КСО) и на Закона за здравно осигуряване (ЗЗО). В тази връзка следва да се направят следните уточнения:
- По смисъла на чл. 5, ал. 2 от КСО самоосигуряващ се е физическо лице, което е длъжно да внася осигурителни вноски за своя сметка. Това означава, че въпросните осигурителни вноски не са нито за сметка на ООД-то, чрез което са внесени, нито за сметка на предприятието на едноличния търговец. Иначе казано, те не представляват фирмен разход, а се правят за сметка на съответното физическо лице, извършващо трудова дейност като съдружник в ООД и като ЕТ.
- Механизмът за приспадане на осигурителните вноски, включително тези които лицето дължи допълнително при определянето на окончателния размер на осигурителния доход за съответната година - предвид цитираната по-горе разпоредба на чл. 28, ал. 1 от ЗДДФЛ, е видно, че единственото условие за приспадане на осигурителните вноски е те да са направени за сметка на физическото лице в качеството му на самоосигуряващо се лице по смисъла на КСО. Данъчният закон не поставя условия за това вноските да са внесени чрез предприятието на ЕТ. Това означава, че лицето в конкретния случай има възможност да намали формирания по реда на чл. 26 от ЗДДФЛ облагаем доход с внесените през годината задължителни осигурителни вноски по реда на КСО и ЗЗО, както и тези, които допълнително ще определи за довнасяне в годишната си данъчна декларация. В този смисъл са и дадените указания в забележките към Таблица 1 и Таблица 2 на Справката за окончателния размер на осигурителния доход (образец 2004), която е неразделна част от годишната данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ. В тях е указано, че размерът на осигурителните вноски за довнасяне се пренася в Приложението от данъчната декларация, в което са декларирани доходите на лицето (в случая Приложение № 2), а ако доходите са декларирани в няколко приложения, сумата се разпределя в тези приложения до изчерпването й на съответните редове.