Малко инфо за самостоятелна и несамостоятелна стопанска дейност на ЮЛНЦ
ЗЮЛНЦ дава възможност на ЮЛНЦ, независимо дали са определени в частна или обществена полза, да извършват допълнителна стопанска дейност. Тя трябва да отговаря на специфичните ограничителни критерии за законност, поставени от ЗЮЛНЦ, които са следните:
Да бъде допълнителна, т.е. нейното извършване по обем да не надвишава обема на основната нестопанска дейност.
Да бъде свързана с предмета на основната дейност на ЮЛНЦ, т.е. да представлява средство за постигане на целите на организацията, но не като финансови средства, които се инвестират за постигане на целите, а като дейност, която по своя характер е близка и сходна с основната дейност на организацията и допринася за реализирането на целите.
Приходите от стопанската дейност да се ползват единствено за постигане на определените в устава или учредителния акт на ЮЛНЦ цели, като изрично е забранено разпределянето на печалба.
Предметът на стопанската дейност да бъде регламентиран в основния организационен акт на ЮЛНЦ.
Следователно стопанската дейност на ЮЛНЦ представлява всяка дейност извършвана допълнително от ЮЛНЦ, насочена към реализиране на печалба, регламентирана в неговия устав или учредителен акт и свързана с предмета на основната му нестопанска дейност, приходите от която могат да бъдат използвани единствено за постигане на неговите цели.
Законовите критерии за допълнителност, свързаност и целево използване на приходите от стопанска дейност важат в случаите, когато ЮЛНЦ от свое име извършват стопанска дейност. Това е самостоятелната стопанска дейност на ЮЛНЦ, при която самата фондация или сдружение участва на пазара, като сключва търговски сделки от свое име и за своя сметка.
Възможно е, обаче, стопанската дейност да бъде извършвана и чрез друго юридическо лице – търговец, на което ЮЛНЦ е учредител, едноличен собственик на капитала или има дялове/акции в него. Това представлява несамостоятелната стопанска дейност на ЮЛНЦ.
Най-често една организация започва да извършва несамостоятелна стопанска дейност, когато осъществяваната от него стопанска дейност по своя обем или характер може да наруши някое от изискванията по ЗЮЛНЦ. Когато например, стопанска дейност на едно ЮЛНЦ се развива успешно и нейният обем се увеличи до размери, в които може да се превърне от допълнителна в основна, тогава е по-добре нейното извършване да бъде обособено в отделен субект – търговец.