Честита нова година! Нека да донесе здраве, щастие, късмет и успех на всички!
В момента България е към края на изготвяне на правилата за новия програмен период за евро субсидии за 2014-2020 г., след което Брюксел трябва да ги одобри, а всички ние да ги прилагаме.
В България има стотици над 360,000 дребни земеделски производители (ЗП) по последното преброяване. Ясно е, че без инвестиции в ДМА, ДНА няма развитие за тях, затова и тенденцията е те да намаляват (отказ от земеделие и безработица). От друга страна каква инвестиция да се прави за 2-5-10-20 дка земя?
Затова Европа предвижда по голям % субсидия за така наречените „колективни инвестиции“, чието определение е:
„Инвестиции свързани с осигуряване на сътрудничеството между производителите, чрез предприемане на по-ефективни и печеливши инвестиции в общи съоръжения, оборудване, инфраструктура и др.“
И досега (периода 2007-2013 г.) съществуваше тази възможност, но ако ЗП-та регистрират обща фирма или кооперации. Обаче при този начин ефектът клони към 0 – 1 заявление по общо 2 програми.
Въпросът ми е дали у нас е възможно да има колективни инвестиции без да се регистрира специално ново юридическо лице – например няколко земеделски производители (физически и/или юридически лица) да закупят общо ДМА (с идеални части) и да го ползват общо?
от счетоводна гледна точка:
1. Възможна ли е продажбата на 1 актив на няколко лица (може ли и как би се издала фактура)?
2. Ако тези лица правят амортизации – възможно ли е и какви проблеми биха възникнали?
3. Всякакви други счетоводни проблеми и усложнения….
4. Кои закони в България са пречка за колективни инвестиции (ако се налага, може и да се променят).
ПП Държавните институции също ще обсъждат тези въпроси (надявам се), но за счетоводните проблеми едва ли някой ще се замисли, преди да почне прилагането (последното е емпирично наблюдение).