Проблем с издаване на УП

15.03.2014, 19:11 5721 4

15.03.2014, 19:11
Публикации: 3 / 0
Здравейте,

Имам проблем, на който много се надявам някой от присъстващите във форума да ми даде  някакво решение. Много благодаря предварително!

Работих 5 години на договор за управление във фирма, която здраво закъса. Всички служители напуснаха поради неизплатени заплати, вкл. и счетоводител, който водеше и ТРЗ. Аз също с много мъки успях да изляза от дружеството, което е ЕООД. Оттук следва и проблемът ми. Няма кой да ми издаде документ (УП 2 или УП3 не съм наясно), с който все пак да ми се зачете стаж, който  е 5 години. Това е дълъг период и не мога с лека река да  го преглътна. Ходих в НОИ, оттам ми казаха, че не могат да ми съдействат. Трябвало документ да се издаде от работодател. Аз обяснявам, че няма такъв човек във фирмата, няма счетоводител, няма никой. Само 1 собственик на капитала, който даже не е в БГ, а те ми казаха, че не могат да ми помогнат. ДА съм си вземела ПИК и да си гледам в сайта колко трудов стаж имама. Е да де, ама аз знам колко съм работила там и колко ми е стажа. Документ ми трябва за пред ДЪРЖАВАТА, защото живот и здраве след години като тръгна да се пенсионирам, тая фирма няма да я има и как ще докажа, че имам там 5 години от живота си. Моля помогнете със съвет, какво да правя и как да се сдобия със заветния документ, с който след години да се надявам на пенсия.  :excl:
#1 | 15.03.2014, 22:08
Публикации: 4400 / 737
Без да съм съвсем сигурен, само съм чувал, че при пенсиониране, ако декларираш че си съгласна вместо УП да се използват данни от персоналния регистър нямало проблем - та нали това е смисълът на регистъра. Предполагам тези 5 години са в последно време, тоест има данни в регистъра. Затова си вземи ПИК от НОИ, безплатно е, и разгледай периода и подаваните данни за отработени дни (стаж) и заплати. Има вероятност да се тревожиш напразно.
#2 | 16.03.2014, 15:13
Публикации: 3 / 0
Много благодаря за инфото. Това с ПИК го направих и видях информацията на екран. Тревогите ми идват от това, че съм сравнително млад човек и имам доста, Дай Боже, до пенсия. Не знам след 20-30 години дали тази система ще е ок и какво ще стане ако се срине. Аз нямам никакво хартиено доказателство, че съм работила там и колко време съм работила. Искаше ми се да имам някакъв хартиен документ. Това ми е питането, няма ли вариант все пак да се сдобия с такъв.
P.S. Да, този период е в последните 5 години от 2009 до 2014г. и знам, че от 2007 или 2009г. законът е променен и че може да се извлича стаж и от екран.
#3 | 16.03.2014, 17:02
Публикации: 1884 / 384
Всяка фирма преди ликвидацията си трябва да предаде на НОИ документацията си по трудовите правоотношения ведомости заповеди и тн. Едва тогава ще може да имате хартиен документ. Но, тази фирма може още дълги години да съществува без да извършва дейност. Бих ви посъветвала да пазите булстата на фирмата и от време на време да следите в търговския регистър състоянието и, публикува ли годишни отчети, има ли смяна на адрес на управление...
#4 | 16.03.2014, 21:03
Публикации: 3 / 0
Всяка фирма преди ликвидацията си трябва да предаде на НОИ документацията си по трудовите правоотношения ведомости заповеди и тн. Едва тогава ще може да имате хартиен документ. Но, тази фирма може още дълги години да съществува без да извършва дейност. Бих ви посъветвала да пазите булстата на фирмата и от време на време да следите в търговския регистър състоянието и, публикува ли годишни отчети, има ли смяна на адрес на управление...

Благодаря.
Да, фирмата може дълго да остане в това състояние. Относно публикуване на документи в Търговския регистър, след напускането на счетоводителя, не са публикува никакви. Тоест за 2013 не е пускан отчет, не са подавани декларации и даже аз въпреки, че съм се водила на работа през  ноември и декември 2013 нямам подадени осигуровки, защото счетоводителя напусна 10 месец 2013. и не е имало кой да ги подаде. Много кофти ситуация. Да не говорим за неизплатените заплати и набутването с пари, за да се отърва от поста си в тази фирма. Сега ме грози и заплахата този стаж да изчезне някъде в небитието.
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група