Положен труд по време на официални празници

28.03.2014, 12:06 5771 4

28.03.2014, 12:06
Публикации: 5 / 0
Здравейте!
Предстои официална почивка от 1-ви до 6-ти май включително. Според работодателя ми трябва да почивам само на 1-ви и 6-ти май, защото само това били официалните празници. Как би следвало да ми заплатят останалите дни, които се водят като официални празници - нормално или двойно? Как трябва да посъпя в този случай? Имах подобен случай за 23 декември миналата година, когато отново работих, а беше официалн почивен ден. Тогава с триста зора ми платиха някаква сума отгоре и то по неофициалния път, защото си отворих устата. Сега отново ще се получи същата ситуация, но този път ще са 4 дни и вече ме е страх как да постъпя. Не искам нито да нахалствам, но за сметка на това искам честно да се отнасят с мен - или ще почивам или ще работя, но да ми се заплати полагащото се! Моля дайте насоки, за да знам когато дойде време, да си търся правата и да знам, че ще съм права. Не искам да говоря празни приказки. Благодаря предварително!
#1 | 28.03.2014, 12:41
Публикации: 1202 / 120
http://www.government.bg/cgi-bin/e-cms/vis/vis.pl?s=001&p=0228&n=5330&g=    Трябва да се прави разлика между празнични дни и почивни дни. Празнични са само дните определени в КТ. Останалите са разместени почивни. В този смисъл и заплащането за работа през различните дни е различно.
Вижте си в КТД и ИТД кое по колко е договорено при вас да се заплаща.
#2 | 28.03.2014, 16:40
Публикации: 2976 / 397
А в съботите ще работите ли?
#3 | 31.03.2014, 15:15
Публикации: 5 / 0
По принцип се работи и в събота. Единствено аз за сега не работя или по-точно много рядко ми се налага, докато всички останали във фирмата работят и в събота. Затова съм споменала 4 дни /1-ви,2-ри, 5-ти и 6-ти/, които както разбирам 1-ви и 6-ти са празнични, а 2-ри и 5-ти почивни. Но все пак всички те са официални почивни дни и е редно ако се работи да се заплатят било то и с различна сума. Ако знаех къде да погледна нямаше да се обърна в този форум. Нищо не ми говорят понятията КТД и ИТД.
#4 | 01.04.2014, 08:31
Публикации: 1202 / 120
КТ - Кодекс на труда;
КТД - Колективен Трудов Договор;
ИТД - Индивидуален Трудов Договор.
Сега пирамидата е обърната и най-долу стои КТ, а най-горе ИТД. Нормативните д-ти фиксират само минималните нива (КТ - за страната; КТД - за бранша и конкретното предприятие), под които нямате право да договаряте ИТД, а заплащате по договореното с работника в ИТД на конкретният работник.
Допълнителните плащания като стартови нива са уговорени в чл. 262 от КТ и ГЛАВА ТРЕТА от http://lex.bg/laws/ldoc/2135542406 
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група