ПРАВО НА ПАРИЧНО ОБЕЗЩЕТЕНИЕ ЗА МАЙЧИНСТВО
Седмичен законник бр. 36, 14 - 20 октомври 2013 г.
Искам да задам следния въпрос по повод осигуряване на ЕТ и отпуск за бременност и раждане. Да уточня предварително - въпросът касае само периодът на този вид отпуск, а не времето след изтичане на 410-те дни от отпуска за бременност и раждане. Лице, което е в отпуск за бременност и раждане, получава обезщетение на това основание чрез своя работодател по основен трудов договор.
Преди да изтекат 410-те дни от този отпуск (съгласно КСО), лицето регистрира ЕТ. Въпросите са:
1. Как трябва да се попълни декларацията за започване на самоосигуряващо се лице - с нисък процент, само за фонд “Пенсии” (с цел да не се спира обезщетението за майчинство)?
2. Необходимо ли е да се подават документи и съответно Декларация обр. 1 във връзка с отпуската за бременност и раждане на лицето чрез ЕТ, за да не бъде прекратено това обезщетение? Или е достатъчно само подаването на данни чрез Декларация обр. 1 от страна на основния работодател по трудов договор?
Отговаря Аспасия ПЕТКОВА - експерт по социално и здравно осигуряване
Съгласно чл. 48а и 52а от Кодекса за социално осигуряване (КСО) право на парично обезщетение за майчинство (за бременност и раждане и за отглеждане на малко дете) имат лицата, които са осигурени за общо заболяване и майчинство и имат не по-малко от 12 месеца осигурителен стаж като осигурени за този риск. Обезщетението за бременност и раждане и за отглеждане на малко дете на основание чл. 53 от КСО се изплаща за времето на ползване на съответния отпуск.
Скрит текст :
Осигуряването на лицата, които полагат труд във фирма на ЕТ като самоосигуряващи се лица, е регламентирано в чл. 4, ал. 3, т. 2, ал. 4 от КСО. Съгласно посочената разпоредба осигуряването е задължително само за инвалидност поради общо заболяване, за старост и за смърт и по желание за фонд “Общо заболяване и майчинство”. Тези лица имат право да не се осигуряват за общо заболяване и майчинство, а само за пенсия.
В конкретния казус лицето е осигурено за общо заболяване и майчинство лице по трудовото правоотношение и получава полагащото се парично обезщетение по чл. 50, ал. 1 от КСО, съответно по чл. 53 от КСО през времето на отпуск за бременност и раждане или за отглеждане на малко дете до 2-годишна възраст.
Ако лицето регистрира фирма и подаде декларация в НАП, че желае да се осигурява само за фонд “Пенсии”, това няма да е пречка за получаване на паричното обезщетение по майчинство до навършване на 2-годишна възраст на детето. Декларация обр. 1, която самоосигуряващото се лице трябва да подава в НАП в качеството си на упражняващо самостоятелна дейност в ЕТ, трябва да се попълва с дължими вноски само за фонд “Пенсии”. За този период лицето дължи осигурителни вноски за фонд “Пенсии”, за ДЗПО и за здравно осигуряване. Ако лицето пожелае да се осигурява и за фонд “Общо заболяване и майчинство”, няма да има право на парично обезщетение за майчинство от НОИ.
Съгласно чл. 46, ал. 3 от КСО парично обезщетение за временна неработоспособност и за бременност и раждане не се изплаща на лица, упражняващи трудова дейност, която е основание за осигуряване за общо заболяване и майчинство през периодите, за които са издадени актове от здравните органи. Поради това за периода на майчинството лицето не трябва да бъде осигурявано на друго основание за общо заболяване и майчинство.
Чрез ЕТ не трябва да се подава информация, че лицето е по майчинство. Това е задължение на работодателя по трудовото правоотношение.#