Отдаването под наем от юридическо лице основание ли е за самоосигуряване

26.05.2014, 11:09 4750 4

26.05.2014, 11:09
Публикации: 9 / 2
Здр,
Имам клиент който е собственик на ЕООД, но не живее вече в България и работи по трудов договор в Германия. Фирмата му има недвижим имот и е регистрирана по ЗДДС. От този месец недвижимият имот ще се дава под наем на друга българска фирма и ще пускаме съответно само 1 фактура на месец. Въпросът ми е трябва ли да внася осигуровки като самоосигуряващ се?
В "Наредба за обществено осигуряване на самоосигуряващите се лица, българските граждани на работа в чужбина и морските лица " в чл.1 ал.2 пише: При започване, прекъсване, възобновяване или прекратяване на всяка трудова дейност, за която е регистрирано самоосигуряващото се лице, се подава декларация по утвърден образец от изпълнителния директор на Националната агенция за приходите (НАП) до компетентната териториална дирекция на НАП, подписана от самоосигуряващото се лице, в 7-дневен срок от настъпване на обстоятелството.

За мен нямаме трудова дейност. Някой имал ли е подобен казус?
#1 | 26.05.2014, 11:42
Публикации: 6403 / 1130
Трудова дейност е дейността като управител на действаща фирма. Критерий за действаща форма са издаваните приходни фактури.
Ако не иска да внася осигуровки, да сключи с някой близък ДУ без възнаграждение.
#2 | 26.05.2014, 19:29
Публикации: 2027 / 254
Ако по ДУК се назначи друг човек , различен от едниличния собственик на капитала , то ДУК-а не може да бъде без възнаграждение според мен .
#3 | 26.05.2014, 19:47
Публикации: 6403 / 1130
В  текста от следния линк се защитава тезата, че точно ДУ може да е безвъзмезден и на мен ми звучи доста аргументирано :smile1:

http://taxavoid.eu/advice/zadyljitelno-osiguryavane-nasobstvenici-ne-syvsem

#4 | 26.05.2014, 20:04
Публикации: 2027 / 254
Съдружниците и собствениците на търговски дружества не дължат осигурителни вноски за управлението на фирмата, ако с договор или по решение на общото събрание не е определено или договорено възнаграждение за тази дейност. Това е записано в изменение на Указание № 24-00-7/25.02.2010 г. от 26 февруари 2010 г...


http://ekspertis.bg/document/view/qanda/134353/0/
Пълен достъп в КиК Инфо
за 13.75 лв. без ДДС на месец при год. абонамент
По-бързо
По-удобно
По-сигурно*
Абонамент
Последни теми
Последно в Новини
Намери ни във Facebook
Харесай нашата страница
Facebook.com/KiKinfo
и се присъедини към
ПРОФЕСИОНАЛНА СЧЕТОВОДНА ОБЩНОСТ
най-голямата счетоводна група